Jídlo v Portugalsku
Portugalská kuchyně
Portugalská kuchyně je velice rozmanitá a můžete celou dovolenou prakticky jen ochutnávat. Navíc se velice liší v různých regionech i na ostrovech. Jako přímořský stát oplývá Portugalsko mořskými plody a rybami. Portugalci milují krevety, kraby, chobotnice a další možné mořské dary. Velkými odborníky jsou místní na pečení sladkostí – v každé kavárně i obchodě najdete mnoho druhů různých dortíků a pečených i smažených sladkostí.
Asi nejznámější portugalskou pochoutkou je francesinha, oblíbená především v Portu. Jedná se o dva plátky chleba, mezi nimiž je několik druhů masa (pečené maso, vařené maso i uzeniny). Na toastu je potom položené vajíčko, které je překryté rozpuštěným sýrem. Celý toast je přelitý výraznou omáčkou. K toastu si místní nejčastěji dávají jako přílohu hranolky. Doporučujeme si k tomu objednat ještě pivo na slehnutí – když sníte francesinhu, tak nemusíte zbytek dne jíst. De facto se jedná o takovou slanou zemlbábu.
Další známou potravinou je ryba – bacalhau. Jedná se o sušenou tresku konzervovanou v soli. Mají ji ve většině obchodů a poznáte ji podle velmi výrazného zápachu. Připravuje se na mnoho způsobů, ať už vařením, smažením, pečením nebo jakkoli jinak. Nejdříve se naloží na několik dnů do vody, aby se odstranila sůl, a potom se upravuje.
Nejlepší sladkostí Portugalska je tzv. pasteis. Jedná se o malé košíčky z různých druhů těsta (obvykle se jedná o těsto listové nebo odpalované) se žloutkovým krémem. Jíst by se měli teplé, posypané cukrem a skořicí. A zažijete ráj. Jsou opravdu výtečné, a tak není náhoda, že je The New York Times zvolil do desítky nejlepších sladkostí světa. Tyto malé koláčky se prodávají snad úplně všude, ale pocházejí z Lisabonu, ze čtvrti Belém. Pekárna, kde je vymysleli, stále existuje a stále vyrábí a prodává tyto úžasné koláčky a rozhodně byste je v Lisabonu neměli minout.
Neměli byste také opomenout portské víno. Sklepy se nachází v Portu, přímo u řeky Douro. Je zde nepřeberné množství značek, z nichž si můžete vybrat (například: Sandeman, Taylor atp.) I přesto, že většina sklepů patří Britům (přesněji řečeno Skotům), nebudete zklamaní. Můžete ochutnat mnoho druhů portského, posedět na nábřeží řeky a dokonce si i prohlédnout sklepy s komentovanou prohlídkou.
Azorské ostrovy
Na ostrovech je nejoblíbenějším hospodářským zvířetem černobílá strakatá kráva. Od toho se i odvíjí místní produkce – mají tu obrovské sýrárny (můžete se podívat i dovnitř) a mlékárny. Oblíbeným jídlem je steak, který zapijete místním barikovým vínem. Pokud budete na ostrově Sao Miguel, doporučujeme restauraci Restaurant of the Agricultural Association v Ribeiře Grande. K nasycení hostů zde používají suroviny z Azorských ostrovů, takže zde opravdu ochutnáte, co nabízí Azory.
Velmi specifickým pokrmem je cozido – směs masa a zeleniny podávané s rýží. Zajímavé na tomto pokrmu je, že se vaří přímo v sopouchu sopky a můžete ho tak ochutnat pouze ve městě Furnas.
Madeira
Na Madeiře určitě nevynechejte Ponchu – jedná se o ovocné pití (obvykle Marakuju) smíchanou s určitým druhem destilátu. Může se pít teplá nebo studená. Dalším zajímavým alkoholickým nápojem je víno – madeirské. Chuťově se velmi liší od českých i moravských vín – vyrůstá totiž na skalách, kde je i o něco chladněji. Nesmíte také vynechat speciální banánový likér, který se vyrábí pouze z místních banánů.
Na Madeiře se také vyrábí speciální bonbony v mnoha ovocných příchutích – jedná se o cucavé dražé, které koupíte prakticky kdekoli za pár centů.
Jak se stravovat jako místní
Portugalec chodí do restaurací zřídkakdy, dává přednost bistrům, kavárnám a barům. Místní jsou velmi rodinně založení, není proto výjimkou každodenní velká rodinná večeře. Snídaně jsou zde dost individuální, ale obvykle se řeší zakoupením nějakého kousku pečiva. Oběd je obvykle lehký, v nějakém bistru. A večeře je potom společná.
Obvyklé ceny v restauracích
Běžné hlavní jídlo k obědu seženete obvykle kolem 15 eur. V případě luxusnějších restaurací může i francesinha stát 20 eur. Káva (espresso) stojí kolem 1 eura, pasteis (jeden kus) do 1,5 eura, francesinha (v bistru) 8 eur. Obecně jsou restaurace poměrně výrazně dražší než v Česku.
Chystáš se do Portugalska?
3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Aktuální ceny některých jídel (Porto, červenec 2022):
Francesinha (Café Santiago) v plné verzi 14 Eur
https://www.jidlonacestach.cz/fr...ish-porta/
Sendvič bifana (Conga) 2,4 Eur
https://www.jidlonacestach.cz/po...ic-bifana/
Portugalský hot dog (Gazela - po stopách Anthony Bourdaina) 4 Eur
https://www.jidlonacestach.cz/ca...y-hot-dog/
konzervované sardinky 4 - 5 Eur
https://www.jidlonacestach.cz/po...-sardinky/
Na leteckou přepravu sardinek má Portugalsko výjimku a konzervované potraviny lze v příručním zavazadle letecky přepravovat až do 150 ml objemu/1 konzerva mimo sáček s tekutinami (vyzkoušeno, zcela bez problémů). Tip na hezký dárek :-)
Skoro v každém portugalském zapadákově je supermarket Pingo Doce, ve kterém je téměř vždy kavárna a bistro. Královsky se tam najíte do 10 eur, hlavní jídlo, polévka i nějaký ten dezert. Na Porto Santu nebo Madeiře jejich tradiční ryba espada na mnoho způsobů za pár euro, v restauraci už si pěkně připlatíte.
Francesinhu jsem nikdy nepochopil. To není jídlo, ale blaf, to se jim fakt nepovedlo nebo jsem nejedl ještě tu správnou.
Francesinha je hodně odlišná od toho, na co jsme zvyklí. Když už ji zkusit, tak bych šel do vyhlášeného podniku, jako je třeba to Café Santiago nebo bych opět dle Anthonyho Bourdaina zkusil Francesinha Café (oboje v Portu). Nejnezvyklejší na francesinhe je ta omáčka. Samotný zapečený sendvič ale za mne úplně ok, kromě toho, jak je to velké jídlo. Toho, že jsem francesinhu zkusil, určitě nelituji :-D
I takový sendvič bifana je pro Čechy dost nezvyklý tím, jak se namáčí v omáčce. Ten je za mne absolutně super.
A to už vůbec nemluvím o portugalské "prdelačce":
https://www.jidlonacestach.cz/pa...prdelacka/
:-D