Algarve
Portugalsko

Kultura a lidé v Portugalsku

Historie

Po vystřídání mnoha civilizací jako například Féničanů, Keltů, Řeků, Kartáginců, Římanů, Luisitánů, Vizigótů a Arabů vzniká první Portugalské hrabství. Od 11. století zde vzniká Portugalské království s prvním králem Alfonsem I. Portugalským. V 15. století začíná slavná éra portugalského mořeplavectví. První kolonií se stává Ceuta, dále Portugalci pokračovali podél afrického pobřeží.

Mezi nejvýznamnější kolonie patří Brazílie, Portugalská Indie, Macao a mnoho dalších. V roce 1418 obsadili souostroví Madeira a 1453 také Azorské ostrovy. Po personální unii se Španělskem i napadení Napoleonem se Portugalsko stává republikou, a to 5. října 1910. Premiérem se stává Antonio de Oliveira Salazar, který více než premiérem je spíše diktátorem. Nová vláda poskytne téměř všem portugalským koloniím nezávislost.

Svobodné volby proběhly v roce 1978 a v roce 1986 se Portugalsko připojuje k Evropskému hospodářskému společenství. 

Lidé

Portugalsko má kolem 10.500.000 obyvatel (tedy stejně jako ČR), z nichž přes 2 miliony žijí v Lisabonu. Tato země se potýká s vysokou negramotností, která se pohybuje kolem 5 % (což je jedna z nejvyšších v Evropě) a v poslední době také s nízkou porodností. Portugalsko patří do konzervativnějších evropských zemí. To je způsobeno velkým vlivem církve – k římskokatolické církvi se hlásí přes 80 % obyvatel.

Portugalci jsou příjemní lidé, kteří vám velmi rádi poradí nebo pomohou. Bývají velmi pyšní na svou zemi nebo město, proto rádi poradí nejlepší restauraci v okolí nebo nějaký jiný zážitek. Dělají to proto, abyste si také zamilovali Portugalsko. Jsou také horliví a není dobré jim hanit jejich kulturu zastoupenou především fotbalem, franchesinou (viz kapitola Co ochutnat) a fadem. Výjimkou obvykle bývají obyvatelé Lisabonu – je zde opravdu vysoká kriminalita a jsou zde lidé, jimž turisti nejsou vzácní, a tak na vás mohou křičet, když například něco nekoupíte.

Nejpříjemnější a nejhodnější obyvatele potkáte na těch místech, kde turisti nebývají tak často. Krásným příkladem jsou Azorské ostrovy. Na Madeiře je situace velmi podobná, ale v menší míře, bývá zde opravdu hodně Němců, obzvlášť v hlavní sezoně.

Svátky

Nejdůležitějšími svátky jsou (z hlediska víry) především Velikonoce a Vánoce. Státní svátky jsou velmi podobné České republice – 1. ledna, 1. května, velikonoční svátky a 25. prosince jsou totožné.

Svátky oslavující historické události jsou potom vyhlášeny na 25. dubna (Den svobody), 10. června (Den Portugalska), 5. října (Vyhlášení republiky) a 1. prosince (Obnovení nezávislosti). Mezi církevní státní svátky se počítá s pohyblivým svátkem v červnu (Boží tělo), s 15. srpnem (Nanebevzetí panny Marie), s 1. listopadem (Svátek Všech svatých) a s 8. prosincem (Neposkvrněné početí).

Nejvíc si ovšem užijete regionální slavnosti. Zde je výčet těch nejzajímavějších:

Studentské oslavy:

Semana acádemica s festivalem Latada – jedná se o celý týden oslav. Konají se různé koncerty, studenti se různě schází a popíjí. Závěrem je pochod městem, kdy si každý student oblékne tričko v barvě oboru, který studuje, a společně se spolužáky a s velkým vozítkem naplněným alkoholem a vodou, jdou městem. Tento festival je nejproslulejší ve studentském městě Coimbra a koná se v polovině října.

Gueima das Fitas – další studentský festival, tentokrát oslavující konec školního roku. Opět je nejproslulejší v Coimbře a koná se na konci června.

Svátky svatých: 

Každé město či region má jednoho „oblíbeného“ svatého. Na jeho počest se konají v průběhu roku oslavy. V Lisabonu je to Sao Antonio, který se slaví 12.–13. června, v Portu Sao Joao s oslavami 23.–24. Června.

Karnevaly: 

Stejně jako v Riu de Janeiru, se i zde dočkáme karnevalů. Ty se konají obvykle ve všech možných městech kolem poloviny února.

Zajímavým svátkem je potom svátek čokolády ve městě Obidos, který se koná v dubnu. Můžete zde ochutnat takové lahůdky jako čokoládové pivo nebo čokoládové pasteis – typický portugalský dortík.

Nelze opomenout oslavy Nového roku – jedny z nejlepších na světě se konají na Madeiře. Velkolepé ohňostroje a párty nalezneme také v Portu a Lisabonu.

Kultura

Každý kraj a každá oblast je v Portugalsku samozřejmě specifická něčím jiným. Společná témata přesto existují. Na prvním místě najdete fotbal – národní sport. Portugalci kopanou milují. Když se hraje zápas, tak se nedělá nic jiného. Když se hraje Euro, tak fandí snad každý. Není se čemu divit, když z této země pochází Cristiano Ronaldo.

Dalším typickým kulturním znakem Portugalské republiky je fado. Jedná se o velice specifický druh hudby – možná by se dalo přirovnat k našim folkovým zpěvákům. Obvykle zpívající duo (kytaru a zpěváka) naleznete každý večer téměř v každé hospůdce nabízející živou hudbu. Písně v tomto stylu jsou velice smutné, trýznivé a melancholické. Zpěváci i posluchači jsou citově velice vypjatí, když poslouchají o nerovnosti mezi lidmi a zlomených srdcích.

Fado vzniklo v 19. století v temných uličkách Lisabonu, odkud se rozšířilo do celého Portugalska. Díky charakteru a obsahu písní je důležité si uvědomit, že Lisabonské a Portské fado nikdy nebude stejné – v každé oblasti Portugalska trápilo zpěváky něco jiného, a tak se vyvíjelo i v každém kraji trochu jiné fado.

Tradičním řemeslem Portugalska je výroba korku. Dub korkový, stálezelený strom, jemuž se daří nejvíce v oblasti Algarve a Alentejo, roste téměř na 800.000 hektarech Portugalska. Původně obyvatelé využívali korek pro výrobu zátek do lahví s Portským vínem. Nicméně v dnešní době Portugalsko zajišťuje téměř polovinu světové produkce korku a z korku si na ulicích Portugalska můžete koupit vše – od bloků až po obuv.

Jazyk

Úřední jazyk je portugalština. Je dost podobná španělštině, takže Španělé a Portugalci si rozumí asi jako Češi a Poláci. Jedná se o velmi hezkou, lyrickou a zpívanou řeč.

Portugalci budou nadšení, když budete umět portugalsky. Jelikož většina Čechů touto řečí nemluví, je obrovskou výhodou podobná španělština nebo italština. V případě, že nemluvíte ani jedním tímto jazykem, nemusíte se obávat, že byste se ve velkých městech nebo na turistických místech nedomluvili anglicky. Problém budete mít leda v případech, že se budete chtít dát do řeči s člověkem na ulici, s paní prodávající zeleninu na trhu nebo s prodavačkou v supermarketu.

  • Bom dia – Dobrý den/dopoledne
  • Boa tarde – Dobrý den/odpoledne
  • Boa note – Dobrou noc
  • Onde está ...? – Kde se nachází ... ?
  • Obrigado – Děkuji
  • Obrigada – Děkuji (ženy)
  • Por favor – Prosím
  • Sim – Ano, Nao – Ne
  • Ajudar – Pomoc
  • Leve-me para o hospital – Odvezte mě do nemocnice
  • Comboio – Vlak
  • Onibus – Autobus
  • Aeroporto – Letiště
  • Estacao – Nádraží
  • Um grande sangría por favor – Jednu velkou sangríu prosím
  • Um pasteis e um galao por favor – Jednu pasteis a jednu kávu s mlékem prosím

Turismus

Prakticky všude, kam zavítáte, jsou na turisty velmi dobře připraveni. Výjimkou mohou být maličké zapadlé vesnice, které se nachází dál od pobřeží. Úroveň služeb je velmi dobrá.

Portugalsko je jedna z nejstarších zemí v Evropě. Je zde mnoho památek, které stojí za vidění. Pokud nevyhledáváte historické památky, bezesporu vás zaujmou i velké národní parky s mnoha přírodními krásami. Vyžití zde naleznou i milovníci adrenalinových sportů – Portugalsko (díky své poloze) patří mezi nejlepší země na světě, kde můžete surfovat. Oblast Peniche je dokonce zahrnuta v nejlepších deseti místech na surfování na světě. Jezdí se zde Světová surfařská liga. Požitkáři zase mohou navštívit vinné sklepy a ochutnat pravé Portské víno.

Azorské ostrovy nabízí přírodní čistotu a neposkvrněnost. Turistů je zde opravdu velice málo, obzvlášť od září do června. Můžete zde pozorovat tahy kytovců, vylézt na nejvyšší horu Portugalska, relaxovat v termálních jezírcích nebo popíjet jediný čaj pěstovaný v Evropě.

Souostroví Madeira, především ostrov Madeira, už turisté objevili. Na Madeiře můžete chodit po kopcích a sledovat táhlé levády – kanály stahující vodu z hor. Můžete také navštívit jeskyně sopečného původu a za nejkrásnější části tohoto ostrova se dá považovat nejzápadnější a nejvýchodnější ostrovní cíp, kde je málo lidí a krásné oranžové útesy porostlé svěže zelenou trávou.  

Geografie

Portugalsko se dělí na 18 krajů a dvě autonomní oblasti (Azorské ostrovy a souostroví Madeira). Hlavním městem je Lisabon, druhým největším je Porto.

Východní část této země pokrývají horská pásma (Serra de Nogueira, Serra de Gerez, Serra de Marao, Serra da Estrela). Nalezneme zde i nejvyšší horu kontinentálního Portugalska – Estrela (1.991 m). Hory postupně přechází k nížině, která pokrývá střední část země. Ta je zakončena pobřežím Atlantského oceánu. Významnými řekami jsou především řeky Douro, ta protéká městem Porto, Tejo a Guadiana. 

Oblast Algarve, nacházející se na jihu, je velice odlišná od zbytku země. Na pobřeží zde nalezneme velké množství oranžových útesů, které za staletí vytvořili různé mořské jeskyně a brány.

Azorské ostrovy

Jedná se o souostroví dvanácti ostrovů, z nichž je devět obydlených. Největším ostrovem je Sao Miguel, kde se také nachází hlavní město této autonomní oblasti – Ponta Delgada. Tyto ostrovy vznikly sopečnou činností a nachází se asi 1.500 km západně od Lisabonu v Atlantském oceánu. Pobřeží je skalnaté, ve vnitrozemí nalezneme vysoká pohoří a jezera. Nejvyšší horou je hora Ponta do Pico na ostrově Pico, která měří 2.351 m n. m.

Madeira

Madeira, souostroví nacházející se asi 1.000 km západně od Maroka, je složena z několika ostrovů, z nichž jsou obydleny pouze dva – Madeira a Porto Santo. Nejvyšší horou je vrchol sopky – Pico Ruivo. Na Madeiře je „věčné jaro“ – to je způsobeno blízkostí Golfského proudu. Madeira je mnohem více skalnatá a kopcovitější než Azorské ostrovy nebo pevninské Portugalsko. Hlavním městem je Funchal na ostrově Madeira.

Chystáš se do Portugalska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Sarah Szökeová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.