Doprava v Austrálii
Jak do Austrálie
Ačkoli let je poměrně vyčerpávající a dlouhý, trvá kolem 30 hodin, zapomenete na něj, jen když vaše letadlo přistane. Většina z vás zvolí jako první destinaci Sydney nebo Melbourne. Lety do těchto měst bývají z Evropy totiž nejlevnější, a to už kolem 23.000 korun. Určitě neprohloupíte, pokud zvolíte přestup v Arabských Emirátech do letadla australské letecké společnosti Qantas. Při příletu musíte celnímu úředníkovi předložit pas, dokument s vízem a vyplněnou příletovou kartu a letenku. Můžou vyžadovat i další dokumenty, například pojištění. Při celní a pasové kontrole se můžete setkat s otázkami týkajícími se vašeho pobytu.
Jak se nejlépe dopravovat
Ideálním způsobem, jak poznat Austrálii co nejvíce, je určitě půjčeným autem. Na větší vzdálenosti naopak použijte letadlo, spojení je časté a relativně levné. Kvalitní je ale i dálková autobusová či železniční doprava.
Půjčení auta
Stějně jako v Anglii, i v Austrálii se řídí vlevo. Zvyknete si na to poměrně rychle. Dávejte pozor ale i na to, kam se díváte, když přecházíte silnici jako chodec.
Pokud plánujete „road trip”, k půjčení osobního automobilu potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz, platný cestovní doklad a kreditní embosovanou platební kartu. Minimální věk pro půjčení vozů je 25 let. Před zapůjčením se obvykle skládá záloha, kterou obdržíte zpět při navrácení nepoškozeného vozu. Dále po vás můžou vyžadovat ručení v podobě kreditní karty, kde vám zablokují větší čásku peněz na dobu, kdy máte vůz zapůjčen. Nejlevnější pronájmy se pohybují od 45 AUD/den.
Půjčoven je po celé Austrálii dostatek, doporučujeme si pronájem vyřídit s předstihem, především v hlavní sezoně se ceny zvyšují a dostupnost vozů snižuje. K výběru správného vozu vám může pomoci třeba srovnávací portál parkmyvan.com.au. Pokud máte duši hippie, doporučujeme nejlevnější poskytovatele spacích vozů Wicked Campers, a pokud chcete vyšší standard, tak případně Apollo, Britz nebo mnoho dalších.
Momentální cena jednoho litru nafty se rovná 1 dolaru.
Maximální povolená rychlost je 50 km/h v obcích a 100 až 110 km/h na dálnicích. Většina silnic v Austrálii je přístupná bez poplatku. Výjimkou jsou však některé dálnice, mosty a tunely v Sydney, Melbourne a Brisbane. Zde je třeba zaplatit mýtné, tzn. Road Toll. Doporučujeme se těmto silnicím vyhnout nebo si objednat službu online.
Bezpečnostní pásy se povinně používají na všech sedadlech. Jízda pod vlivem alkoholu se přísně trestná, povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile. Dávejte pozor i na to, kde zaparkujete své vozidlo. Ve městě se platí celkem tučná pokuta za špatně zaparkované vozidlo. Vysvětlivky na cedulích nebývají pro nás Čechy úplně jednoznačné, proto je dobré se informovat o značení předtím, než vyrazíte.
Silnice jsou dobře udržované, provoz je malý. Pozor na to, abyste cestou nesrazili nějakého klokana. Pokud plánujete i návštěvu outbacku, pořidte si rovnou auto poháněné všemi čtyřmi koly. Ověřte si, že máte dostatek paliva, jídla a vody. Informujte známé o tom, kam přesně jedete. Je dost možné, že nebudete mít většinu doby vaší cesty mobilní připojení, proto je dobré se ujistit, že máte v autě vysílačku a umíte ji používat.
Letadlo
Vzdálenosti mezi hlavními městy jsou veliké. Někteří volí leteckou dopravu, která statisticky vyjde nejlevněji, pokud si ji koupíte online třeba přes Virgin Australia nebo Jetstar. Kupte si letenku přímo na stránkách letecké společnosti a plaťte v australských dolarech. Letecká doprava vám i ušetří poměrně velkou část času. Do menších a odlehlejších míst ale ceny letenek stoupají z důvodu malé konkurence, většinou budete musete letět největší aerolinkou Qantas, či malým regionálními společnostmi.
Autobusy
Další přijatelnou dopravou můžou být autobusy. Můžete si pořídit výhodný Travel Pass, nasednout a vystoupit, kde chcete. Mezi nejznámější přepravce patří červené busy Greyhound. Je to ideální způsob pro solo travelers, ale i skupinku. Stopování se nedoporučuje.
Dálkové autobusy jsou poměrně spolehlivé a relativně levné, cesty jsou ale zdlouhavé a stále platí, že cesta letadlem bude mnohem pohodlěnšjí. Nejváznamnější autobusoví dopravci:
- Greyhound Australia: zajišťuje dopravu prakticky ve všech obydlených částech Austrálie,
- Firefly Express: operuje především na jihovýchodě země mezi městy Sydney, Melbourne, Canberra a další,
- Integrity: největší autobusový dopravce na západě Austrálie,
- Premier: konkurent Greyhoundu při cestách po východním pobřeží od Melbourne až Cairns,
- V/Line: autobusový i vlakový dopravce operující především na jihu a jihovýchodě Austrálie.
Železnice
Počítejte s tím, že vlaková doprava bude náročnější hlavně pro vaši peněženku. Nejznámější vlakové spojení spojuje Indický a Pacifický oceán ze Sydney až do Perthu. Druhá trať nazývaná Ghan spojuje Darwin a Adelaide.
Vlaková doprava se soustředí především do jihovýchodní a východní části země, dva výběžky však vedou až do Perthu a Darwinu napříč celým kontinentem. V Austrálii funguje několik dopravců:
- Great Southern Rail: dálková železnice spojující JV Austrálii s Perthem a Darwinem,
- Queensland Rail: tratě okolo Brisbane a ve státě Queensland,
- NSW Trainlink: operuje trasy okolo Sydney,
- Transwa: dopravce operující na západě Austrálie okolo města Perth,
- V/Line: jezdí především z Melbourne do okolních měst a do Sydney.
MHD
Jízdenky si zakoupíte před cestou na pokladně nádraží, novinových stáncích nebo rovnou u řidiče. Ve větších městech, pokud zůstáváte déle, se vyplatí koupit dobíjecí kartu, z níž se vám odečítají peníze při každé jízdě, např. Opal card v Sydney.
Nebo si můžete pořídit MyMulti (pozor na zóny, pokud plánuje cestovat po celé Sydney, tak si pořiďte MyMulti 3), kde můžete cestovat po městě neomezeně. MyMulti 1 stojí kolem 50 AUD/týden. Dávejte si pozor na autobusy v Sydney. Nefungují tak, jako jsme zvyklí v Česku – autobus nehlásí stanice, na samotné zastávce nebývají jízdní řády a dokonce ani název samotné zastávky.
Lodě
Australané milují vodu a doprava po ní je příjemné zpestření. V hlavních městech fungují městské trajekty, které vás dopraví na druhou stranu města, bývají rychlejší než městské autobusy nebo vlaky. Ze sydneyského Circular Quay vyplouvá někokrát za měsíc výletní loď kolem východního pobřeží Austrálie nebo i na Fiji.
Chystáš se do Austrálie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.