Austrálie
Austrálie

Kultura a lidé v Austrálii

Historie v kostce

Psal se rok 1770, kdy Thomas Cook, britský mořeplavec, poprvé zakotvil v Botany Bay, na místě, kde dnes leží mezinárodní letiště v Sydney. Cook  nebyl první evropskou nohou, která vkročila na australské území. Největší ostrov na světě již na začátku 17. století spatřil Holanďan Wilem Jansz a poté Abel Tasman, po němž byla pojmenována Tasmanie a průliv rozdělující Austrálii a Nový Zéland. Oba dva byli zklamáni zdánlivou nehostiností území, a tak nikdy žádné kolonie nezaložili (a litují toho doteď).

Evropané nebyli prvními obyvateli, kteří osídlili toto území. Historie lidí na tomto kontinentě je stará více jak 45.000 let, kdy se země začala osidlovat z jihovýchodní Asie.

Vrátíme se teď k anglické kolonizaci, která se rozvíjela hlavně v oblasti dnešní Sydney. Asi všichni víme, že Austrálie sloužila z prvopočátku jako trestanecká kolonie. První flotila na Port Jackson vedená Arturem Filiphem se zapsala do historie. Proto 26. leden 1988 se pozdeji stal australským národním dnem.

Postupem času se Austrálie začala osamostňovat od britské nadvlády, přežila vliv zlaté horečky, vznikaly samostatné kolonie, které 1.ledna 1901 založily tzv. Australský svaz. Austrálie je stále v personální unii se Spojeným královstvím a hlavu státu přestavuje královna Alžběta II., dnes již jen formálně.

Dvě perličky na závěr. Dnešní název světadílu, Austrálie, pochází z latinského názvu Terra Australis, tj. Jižní země. Tento název navrhl již v roce 1814 Matthew Flinders. Po založení Australského svazu zůstala ve vzduchu otázka, které město bude tím hlavním. Po úporném přetahovaní Sydney a Melbourne se na půl cesty vystavělo kompletně nové město – Canberra.

Lidé

Austrálie je země spousty národů a většina z nich žije na pobřeží. Největší procento obyvatel tvoří potomci starých Angličanů. Vliv imigrantů  stále roste. Především asijské obyvatelstvo, například Číňané, Indové a Indonesáné, se masivně rozpíná v centrech hlavních měst. Můžeme si  všimnout i evropských a jihoamerických vlivů. Nebojte se zeptat na cestu kohokoli, většina z nich vám ráda pomůže, a to ještě s úsměvem na tváři. Australané jsou milý a přátelský národ. Rozhodně vám přijde, že se mají navzájem více rádi než lidé u nás v Čechách.

Navzdory velké rozloze má Austrálie jen asi 2,5x více lidí než ČR.

Svátky

Australané na to jdou chytře. Většina jejich svátků připadá totiž na pondělí nebo  pátek, a to hlavně proto, aby si prodloužili víkend. Očekávejte, že tyto dny potkáte na cestách více lidí než obvykle. Australané svátky využívají hlavně k odpočinku, pikniku, grilovaní s rodinou či přáteli a sledování sportovních zápasů nebo kempování v přírodě.

Na tomto kontinentě se uctívá většina svátků jako u nás, a to i ve stejnou dobu. Velikonoce jsou hlavním svátkem pro věřící obyvatelstvo a na Vánoce se peče krůta, podává se šunka a švestkový puding. Druhý svátek vánoční, tzv. Boxing Day, 26. prosince, je den velkých nákupů, slev a velkých sportovních akcí jako například finále kriketu.

Silvestr a prvni den v roce

Tyto dva dny se slaví v polovině letních prázdnin. I Australané je slaví jako my, s jediným rozdílem, nikdy jim nesněží. Světoznáme ohňostroje v Sydney stojí za podívanou. Lidé dokonce kempují den předem kolem zálivu, aby měli ten nejlepší výhled. Když odzvoní půlnoc, Harbour Bridge, Opera House a Darling Harbour se promění ve světelnou show.

Australský den připadá vždy na 26. ledna a připomíná se první založení anglické osady u Port Jackson v roce 1788.

ANZAC day je den, kdy si Austrálie a Nový Zéland připomínají období války a uctívají jejich padlé oběti. Největší slavnosti bývají 25. dubna, právě v hlavním městě v Canbeře, kam zavítá i britská královská rodina.

Mezi další významné svátky patří třeba Den práce – Labour daya nebo narozeniny anglické královny – The Queen Birthday.

Festivaly

Australané žijí rozvinutým kulturním životem. Pořád se v té zemi něco děje, především v australských letních měsících. V této zemi jsou největší festivaly umění na jižní polokouli jako Sydney festival nebo Fringe festival v Adelaide. Otevřenost této země můžete vidět i v období největšího gay a lesbického kulturního festivalu Mardi Gras na přelomu února a března. V Sydney probíhá během května a června ViviD Festival plný světelných show a hudby. V říjnu pak probíhá výstava umění Sculpure by the Sea z Bondi beach kolem pobřeží. V každém městě je spousta doprovodných akcí, hudebních nebo filmových, festivaly jídla, umění, technologie nebo divadla. Je dobré si prostudovat pečlivě kulturní akce v plánovaném období vašeho příjezdu, ať vám nic neunikne.

Kultura

Aboriginská kultura je asi jedna z nejstarších dochovaných kultur na světě. Aboriginci vždy žili v souladu s přírodou a jejich aklimatizování do evropského stylu života bylo velmi náročné a je dodnes. Dnešní populace se potýká zejména s obezitou a s chorobami, na něž jejich organismus nebyl nikdy zvyklý. V historii se snahy Angličanů o utlačení tohoto národu nevydařily. Dodnes existuje tzv. Sorry day. Je to den, kdy si Australané připomínají ukradenou generaci aboriginských dětí, které byly převychovány k integraci do té anglické. V dnešní době činí počet aboriginských obyvatel osidlujících Austrálii asi 1,5 % a žijí zejména ve vnitrozemí a v Severním teritoriu. Známé jsou jejich abstraktní malby v teplých tónech země. Staly se jedním ze znaků Austrálského umění, stejně tak jako didgeridoo. S touto kulturou si můžete spojit i bumerang, který sloužil jako nástroj pro chytání zvěře.

Jazyk

Angličtina. Angličtina. Angličtina. Ano, i tady vám budeme vtloukat do hlavy, že angličtina je důležitá. Pár spojení bude  opravdu potřeba si našprtat, ať si dostane pod kůži ten pravý Aussie slang.

Minislovníček:

No worries, mate– To je v pohodě, kámo.
„Let’s put some shrimps on the barbie– V podstatě oznámení, že se jde zase grilovat. Cheersnebo ještě více oblíbené „Ta” – Děkuji.

Turismus

Pokud se chystáte navštívit tuto rozmanitou a rozlehlou zemi, je dobré si rozmyslet, co se stane cílem vaší cesty. Pro většinu lidí to bývá první a zároveň poslední cesta do Austrálie, a to hlavně kvůli nákladům spojeným s cestou. Je rozhodně z čeho vybírat. Rozmanitost okusíte jak ve městech, tak v přírodě. Můžete ležet na pláži, trekovat po horách, potápět se či objevovat umění v galeriích nebo v ulicích měst. Kromě toho, kdo jako dítě netoužil žít chvíli hlavou dolů? Austrálie je velmi přátelská země pro turisty a vybavenost je pro tyto účely na vynikající úrovni. Zhoršené podmínky můžete pozorovat hlavně v případě, pokud se vydáte více do vnitrozemí země.

Geografie

Austrálie je federace šesti států – New South Wales, Queensland, Victoria, South Australia, Western Australia, Tasmania – a tří teritorií, jimiž jsou Northern Territory, Canberra a Teritorium Jervisova zátoka. K Austrálii patří i další zámořská území, jako je třeba Vánoční ostrov.

Jako celek je tento ostrovní kontinent nejméně hornatý a nejsušší na celém světě. Tedy, největší rozlohu zaujímají pouště a polopouště. Obklopen je tento světadíl Indickým, Jižním a Tichým oceánem.

Austrálie je 98x větší než Česko.

Chystáš se do Austrálie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.