Doprava v Bělorusku
Jak do Běloruska
Nejrychlejší cesta do Běloruska je přímým leteckým spojením z Prahy do Minsku (zajišťuje Belavia). Do jiného města se prakticky letecky nedostanete, pokud nemáte soukromé letadlo. Na cestovatele přivyklé lowcostům je cena dost odrazující, kdy nejlevnější zpáteční lety začínají těsně pod 5.000 Kč.
Další variantou je autobus nebo vlak. Jsou o něco levnější a výhodou je, že nemusíte hned přímo do Minsku, ale můžete se zastavit třeba už na hranicích v Brestu nebo Grodnu. Zajímavou kombinací letadla a autobusu pak může být let do Vilniusu a odtud autobusem do Běloruska.
Vlastní automobil je asi nejlepší variantou, jak se dostat do Běloruska a dále i cestovat po Bělorusku, a to zejména z toho důvodu, že Bělorusko má dobrou síť relativně kvalitních silnic (naše cesty jsou často v horším stavu), provoz je plynulý a bezpečný a hlavně benzin stojí v přepočtu necelých 15 Kč.
Cesta z Prahy na Běloruské hranice (Brest) tvá asi 10 hodin. Přechod hranic je z hlediska času asi největší loterie. Můžete být do hodiny pryč, ale v letní sezoně jsem tam stáli 8 hodin. Při přejezdu hranic vlastním autem je třeba použít červený koridor a auto přihlásit v celní deklaraci (bezplatně, pouze se 2x vyplní 1 krátká bumážka; mějte s sebou kopii pasu a malého technického průkazu, tím vše zrychlíte).
Jak se nejlépe dopravovat
Nejlepší a nejjednodušší doprava je vlastním autem. Dobře ale funguje i veřejná doprava, především ta železniční. Vozové parky jsou sice zastaralé, ale tomu odpovídají i ceny. Autobusem či vlakem projedete celé Bělorusko doslova za pár korun.
Autem
Jezdí se vpravo stejně jako v ČR, předpisy jsou prakticky stejné. Za volantem je nulová tolerance k alkoholu, což přispívá k tomu, že doprava v Bělorusku je poměrně bezpečná. Tresty za alkohol jsou odebrání ŘP (neplatí pro cizince), takže opilý prakticky nikdo nejezdí. Hustota dopravy, zejména mezi městy, je poměrně nízká. Na delších trasách měří rychlost, ale pokuty jsou pro nás spíš symbolické.
Pozor na placené dálnice. Za projetí placeného úseku bez zaplacení jsou pokuty výrazně vyšší, a to 100 eur za jedno narušení. Cizinci (mimo aut Ruské federace a Kazachstánu) musí jezdit buď po neplacených silnicích (což je třeba při cestě do Minsku skoro nemožné), nebo platit elektronické mýtné jako u nás kamiony. Smlouvu a pronájem „krabičky“ vyřídíte na benzinkách Belorusneft (zelené), které jsou označeny logem BelToll. Platí se pak podle toho, kolik km po placených dálnicích projedete. Při výjezdu z Běloruska by vám měli zůstatek vrátit.
Půjčení auta
Půjčení auta vychází nejlevněji na letišti v Minsku. V ostatních městech je půjčení auta výrazně dražší. Vlastní ježdění je poměrně bez problémů, provoz není hustý a silnice jsou rovné a široké. Řidiči nejsou tak ohleduplní jako v Evropě, ale horší než u nás to rozhodně není.
Vlakem
Vlaky jsou využívány hojně zejména mezi vzdálenějšími městy. Často je třeba si rezervovat místa a koupit jízdenku dopředu. Dá se to buď na nádraží, nebo i prostřednictvím internetu na poezd.rw.by.
Autobusem
Klasické velké autobusy jezdí jen do velkých měst a není na ně příliš spolehnutí, je určitě lepší využít vlak. Naopak do menších měst a vesnic zajíždějí levnější maršrutky (minibusy pro cca 15 lidí), které jezdí jak po městě, tak i mezi městy. Odjezdy jsou z autobusových i vlakových nádraží.
Městská doprava
Veřejná doprava funguje dobře a spolehlivě. Spoje jsou časté a nejsou ani příliš drahé. Zejména po městě je doprava bezproblémová a levná. Jedna jízda maršrutkou vychází asi na 10 Kč. Městské maršrutky jsou označeny čísly jako autobusy a jezdí po jejich trase. Zastavují na zastávkách autobusů, pouze je třeba na ně mávnout a stejně tak říct řidiči, kdy chcete zastavit. Platí se přímo řidiči. Autobusy MHD jsou levnější (1 jízda cca 6 Kč), ale pomalejší. Platí se po nástupu průvodčímu, který je v každém voze.
Chystáš se do Běloruska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.