Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina

Bezpečnost v Bosně a Hercegovině

Zdraví 

Zdravotní péče v Bosně a Hercegovině nedosahuje evropského standardu, zejména ve vybavení zdravotnických zařízení, která však běžně poskytnou základní pomoc nebo ošetření v akutních případech a jejich personál je vysoce profesionální a vstřícný. Akutní zdravotnická pomoc pro české občany je v Bosně a Hercegovině bezplatná, přesto doporučujeme sjednat cestovní pojištění 

Bohužel nelze vždy spolehlivě zaručit nezávadnost vody z kohoutku. Bosna je nicméně bohatá na spoustu přírodních pramenů pitné vody, z nichž se voda stáčí, a tuto balenou vodu lze naopak jen doporučit, kromě toho stojí doslova pár korun. Ve městech můžete vidět veřejné fontány, z nichž je možno pít.

Kriminalita 

Politická situace v zemi je stabilizovaná, stále je zde však patrný vliv válečného konfliktu v devadesátých letech. V Bosně a Hercegovině jsou stále přítomné mezinárodní vojenské mise, aby dohlížely na bezpečnostní situaci v zemi. Obecně je však úroveň kriminality v zemi poměrně nízká, turistům by tedy nemělo hrozit žádné výrazné nebezpečí. Stačí být obezřetný a dávat si neustále pozor na své věci, a to zejména v turistických oblastech.

Podstatně větším problémem obydlených oblastí Bosny a Hercegoviny jsou toulaví psi. Jsou hladoví a množí se případy napadení člověka.

V současné době představují pro turisty největší nebezpečí  stále zaminované oblasti. Není potřeba se obávat ve městech a jejich okolí, ta jsou pečlivě odminována. Velká část zaminovaných území je označena. Jednak jsou to červené cedule s obrázkem lebky se zkříženými hnáty a nápisem „PAZI MINE“ a dále žluté igelitové pásky se stejným nápisem. Při povodních v květnu 2013 však došlo k masivním sesuvům půdy, čímž mohlo dojít i k pohybu min mimo označené lokality. Pohyb v neznámém terénu bez znalého průvodce tedy nelze doporučit. 

Internet a elektřina 

Elektřina má stejné parametry a nároky na připojení spotřebičů jako u nás, není tedy zapotřebí žádných adaptérů. Elektřina je běžně zapojena po celé zemi, a to i v obcích, kde není v domácnostech třeba kompletní kanalizace.

Nejjednodušším způsobem, jak se připojit v Bosně a Hercegovině na internet, je zajít do nějaké ze specializovaných kaváren. Připojení je poměrně kvalitní a ceny se pohybují okolo 2 eur za hodinu. Obyvatelé, zvláště mladší a střední generace, jsou zvyklí používat internet pro komunikaci a získávání informací stejně jako Češi, a tak není problém komunikovat pomocí e-mailů či sociálních sítí a podobně.

Wifi je dostupná v téměř každé kavárně, restauraci a větších obchodních centrech. Některá autobusová nádraží se také honosí pokrytím wifi sítí, která ale leckdy nefunguje. 

Mobilní pokrytí je poměrně dobré a bohatě vystačíte s českým mobilním operátorem. Ceny volání i SMS jsou ovšem pro nás celkem drahé, protože čeští operátoři Bosnu a Hercegovinu zařazují do druhé zóny. Místní SIM se dá zakoupit na každé poště a obsahuje SIM s nabitým kreditem v hodnotě zaplacené ceny. 

Důležité kontakty 

  • Policie: 122
  • Hasiči: 123
  • Záchranná služba: 124
  • Taxislužba: 1515

Velvyslanectví České republiky v Sarajevu:

  • Franjevačka 13
  • 71 000 Sarajevo

Velvyslanectví Bosny a Hercegoviny v České republice:

  • Opletalova 27
  • 110 00 Praha 1

Chystáš se do Bosny a Hercegoviny?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.