Pohled na Rio de Janeiro
Brazílie

Peníze a ceny v Brazílii

Brazilský reál

Oficiální měnou je brazilský reál, který se dělí na 100 centavos. Mince se používají v hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centavos a 1 reál. Bankovky mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 reálů. 

Mezinárodní označení měny je „BRL“, značka pak „R$“.

Směnárny a platba kartou 

Směnáren je ve velkých městech dostatek, obecně se spíš doporučuje měnit peníze v bankách kvůli lepšímu kurzu. Výběr z bankomatů je trochu složitější než u nás, ale systém se dá pochopit během 10 minut. Kartu nejprve vložíte do bankomatu, naťukáte pin, následně kartu odeberete a až po té můžete pokračovat v zamýšlené transakci. Ne všechny české karty však v Brazílii fungují. Reály se dají v ČR vyměnit například na pobočce České spořitelny v Rytířské ulici na Praze 1. 

Platba kartou většinou nebývá problém ani v menších městech. Kartou můžeme platit téměř ve všech restauracích i té nejnižší kategorie a dokonce i v některých pouličních stáncích. 

Kolik co stojí 

  • Kilometr jízdy taxi: od 30 Kč
  • Litr benzinu: 27 Kč
  • Ubytování v běžném hotelu: od 800 Kč/pokoj
  • 5l barel vody: 80 Kč
  • Jídlo ve stánku: od 35 Kč
  • Jídlo v restauraci: od 150 kč
  • Pivo (0,5l): 33 Kč
  • Cigarety: 57 Kč
  • Jízdenka na MHD: 30 Kč

Spropitné a smlouvání 

V restauracích, pouličních stáncích nebo hotelích je spropitné zcela běžné zhruba do výše 20 % a není započítáno v ceně. Především v restauracích je očekáváno, protože většinou tvoří výrazný podíl platu personálu. 

Smlouvání není v Brazílii vůbec rozšířené. Je možné usmlouvat si nižší cenu u pouličních prodejců turistických suvenýrů, nedoporučujeme ale u takových lidí vůbec cokoliv kupovat. Jejich výrobky jsou většinou předražené a nehodnotné.

Jak ušetřit 

V Brazílii platí obecná pravidla vedoucí k nižším výdajům. V Riu se ubytujte v hotelu dva až tři bloky od pláže a rázem ušetříte 10–15 %. Nechoďte do restaurací v centrech měst a v okolí turisticky exponovaných míst, ty jsou i mnohonásobně předražené. 

V Riu a především v Sao Paulu a v dalších městech nejezděte taxíkem. Zaprvé jsou poměrně drahé, zadruhé jsou města opravdu velká, takže cesta se může pěkně prodražit, a zatřetí se místní MHD v posledních letech přeci jen trochu zlepšuje, takže při troše přemýšlení a znalosti pár portugalských slov se nakonec do cílového místa určitě dostanete. 

Nejlepším způsobem stravování jsou pouliční stánky a místní „fast foody“. Jídlo je výborné a velmi levné. 

Denní rozpočet 

Pro lepší představu si uveďme tři typy denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel bude spát v nejlevnějších hostelech nebo penzionech za 200 Kč na noc, bude se stravovat výhradně v místních fast foodech nebo supermarketu a za den tak na stravě utratí 300 Kč. Pohybovat se bude výhradně veřejnou dopravou, za níž denně utratí asi 100 Kč, dopřeje si pár kratších výletů mimo město, za což v průměru zaplatí asi 100 Kč denně. Celkové náklady budou činit 700 Kč osoba/den.

Běžný turista bude spát v klasickém hotelu mimo centrum, za nějž na noc zaplatí asi 600 Kč na osobu. Stravování bude řešit kombinací fast foodů, normálních restaurací a supermarketů a za den v průměru utratí 450 Kč. Po městech bude jezdit metrem, ale kam se podzemkou nedostane, vezme si taxi a celkem denně procestuje asi 400 Kč. Pojede na jeden velký výlet mimo hlavní destinaci, jízdenky ho po přepočtu na den vyjdou asi na 300 Kč. Nakonec zlatá střední cesta bude stát asi 1.750 Kč osoba/den.

Je samozřejmě možné si dopřát pohodlnější dovolenou, bydlet v luxusnějších hotelech přímo na Copacabaně nebo s výhledem na vodopády Iguacú, jíst výhradně v restauracích a po městě se dopravovat taxíkem nebo půjčeným autem. V takovém případě bychom zaplatili od 3.500 Kč osoba/den výše.

Chystáš se do Brazílie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.