Kultura a lidé v Bruneji
Jak snadno se v Bruneji domluvíte anglicky? Jací jsou Brunejci a kdy jsou v Bruneji zavřené obchody?
Zobraz nejlepší hotely v Bruneji
Jazyk
Jediným úředním jazykem v Bruneji je malajština, avšak v Bruneji se ve školství od roku 1985 uplatňuje bilingvní systém, kdy se spolu s malajštinou na široké bázi vyučuje také angličtina.
I proto se v Bruneji anglicky dorozumíte naprosto bez problémů. Angličtina se široce používá i v oficiálních dokumentech nebo na úřadech, takže i v případě, že budete v Bruneji potřeba vyřizovat cokoliv jiného než turistické záležitosti, anglicky se domluvíte všude.
Lidé
Brunej je malý stát, v němž žije zhruba 450 000 obyvatel. Počet obyvatel se neustále mírně zvyšuje, zejména přistěhovalectvím z Malajsie nebo Číny, jelikož Brunej patří k velmi vyspělým a bohatým zemím.
Národnostní složení obyvatel kopíruje polohu tohoto státu. Obyvatele Bruneje tvoří Malajci 67 %, potomci původních kmenů 20 % a Číňané zhruba 9 %.
Početné jsou indické, arabské a indonéské menšiny.
Brunejci jsou obecně velmi přátelští lidé s mezinárodním rozhledem a dobrým vzděláním. Turisté jsou v Bruneji vítáni.
Protože brunejská společnost je poměrně moderní, jako turista se zde budete cítit velmi dobře. Nesetkáte se zde s dotěrnými prodejci, bezdomovci ani přespříliš zvídavými pohledy.
Budete-li potřebovat poradit, Brunejci se s vámi velmi ochotně budou bavit, ovšem dáte-li najevo, že si dál povídat nechcete, místní to budou naprosto respektovat.
Náboženství
Islám je oficiálním náboženstvím sultanátu Brunej. Byl ukotven v místní ústavě včetně velmi kontroverzních zákonů namířených například proti homosexualitě, za kterou oficiálně hrozí trest smrti. Ten se však reálně nevykonává.
Hlavou islámské víry v sultanátu je jeho sultánská výsost. Islám hraje hlavní roli ve zdejší společnosti i právu. I přes některé (ze západního pohledu) velmi kontroverzní zákony se drakonické tresty uplatňují pouze v případech pašování drog, obchodování s lidmi, znásilnění nebo vražd.
Za další přestupky proti islámskému právu se (zejména vůči turistům) reálné sankce neuplatňují.
Ačkoliv je islám státním náboženstvím, na první pohled je zřetelné, že podmínky jsou zde znatelně uvolněnější než například v arabských zemích.
Mnoho žen sice nosí šátky, ale mnoho žen se obléká běžným západním stylem.
Taktéž ostatní náboženství v Bruneji mají volné pole působnosti a nejsou nijak utlačovány.
Náboženské rozložení obyvatel v Bruneji je následující:
- Muslimové – 83 %
- Křesťané – 7 %
- Buddhisté – 7 %
- Ateisté a původní náboženství – 3 %
Svátky a otevírací doba obchodů
Obchody jsou běžně otevřené každý den cca od 6:30 do 22:00, některé supermarkety v Bandar Seri Begawan mají ale otevřeno až do půlnoci.
Všechny obchody, atrakce, úřady a služby jsou zavřené v pátek mezi 12:00 a 14:00.
Některé úřady, soukromé zdravotnické organizace nebo třeba pošta zůstávají zavřené také v neděli.
Dny pracovního klidu v Bruneji
O státních svátcích jsou zavřené banky, úřady a některé služby. Například veřejná doprava však ve svátcích jezdí bez změn a obvykle jsou otevřené také obchody s potravinami.
Státní svátky:
- 1. ledna – Nový rok
- 23. února – Den nezávislosti na Velké Británii
- 31. května – Den ozbrojených sil
- 15. července – Narozeniny Sultána
- 25. července – Vánoce (státní svátek je i navzdory tomu, že Brunej je islámský sultanát)
Dále probíhají významné pohyblivé svátky svázané s lunárním rokem, tedy každý rok jsou v jiné termíny.
- Ramadán – islámský postní měsíc
- Čínský nový rok – 1. den nového lunárního roku
Návštěva Bruneje během ramadánu
Většina obyvatel Bruneje jsou praktikující muslimové a tudíž má návštěva během ramadánu svá specifika.
Obchody (včetně supermarketů s jídlem) jsou běžně otevřené po celý den.
Mnoho restaurací zůstává taktéž otevřená celý den, avšak prodávají pouze jídlo s sebou. Není vhodné jíst nebo pít na veřejnosti, takže si ideálně přes den vezměte jídlo na hotel.
Po západu slunce se všechny restaurace otevírají.
Omezený může být vstup do mešit, například výlety do džungle a národního parku Ulu Temburong však fungují bez omezení.
Kultura
Brunejci jsou velmi milí lidé žijící moderním způsobem života.
V ulicích měst je velice čisto a stát funguje na všech úrovních tak, jak známe z vyspělých západních zemí. Nenajdete tu například ilegální skládky jako je běžné v Thajsku nebo Indonésii.
V Bruneji je silně zakořeněná islámská víra, což je znát třeba na krásných zdobených mešitách, které najdete na mnoha místech.
Islám v Bruneji však kooperuje s moderním způsobem života a pokud někdo nechce žít podle pravidel islámu, není k tomu nucen.
Nejsledovanějším sportem v Bruneji je fotbal.
Druhé místo v žebříčku brunejské sportovní popularity má ryze domácí kořeny. Silat je bojové umění rozšířené kromě Bruneje také v Indonésii a Malajsii. Stovky různých škol se pokoušejí kombinovat rozvoj charakteru zápasníka s opravdovým bojem, při němž lze používat pěsti, paže, lokty, kolena i údery nohou.
Kohoutí zápasy jsou doma v celé jihovýchodní Asii. V Bruneji však mají podobu ryze privátní zábavy a na nějaké gamblerství raději zapomeňte.
Turismus
Turisté se do tohoto sultanátu vydávají především v rámci delší cesty po Asii, kdy je Brunej jen krátkou zastávkou.
Brunej rozhodně netrpí "overturismem", avšak i přes to má docela dobře rozvinutou turistickou infrastrukturu. V hlavní městě najdete několik hotelů i turistických agentur nabízejících výlety do džungle.
Na letišti Brunei BWN si můžete půjčit auto.
Historie v kostce
Od 14. do 16. století byla Brunej součástí sultanátů Sabah, Sarawak a spodní části Filipín.
V 19. století se stala Brunej kolbištěm koloniálních válek, terčem a sídlem pirátů. V roce 1847 uzavřel sultán spojenectví s Velkou Británií a již v roce 1888 se Brunej stala britským protektorátem.
V roce 1906 byl zaveden osidlovací systém v zemi. Britští občané mohli zemi osidlovat na základě Dodatkové smlouvy o ochraně z roku 1906. Zakládali zde farmy a obchodní firmy a zavedli intenzivní pěstování rýže a tropického ovoce. V letech 1941 až 1945 byla země okupována japonskou armádou.
V roce 1959 byla země sjednocena a byla také vytvořena ústava, která zaručovala existenci místní vlády. V roce 1971 byla dokončena politická situace v zemi. Bylo tak dosaženo úplné nezávislosti jak ve věcech mezinárodních, tak i domácích.
V roce 1967 abdikoval sultán Haji Sir Muda Omar Ali Saifuddien a svou funkci ve prospěch svého syna, pozdějšího sultána Pengiran Muda Mahkota Hassanal Bolkiah.
1. ledna 1984 vznikl oficiálně sultanát a sultán přijal také funkci premiéra, ministra financí a zahraničí.
Geografie
Brunej je rozdělena do čtyř distriktů:
- Tutong,
- Brunei/Muara,
- Belait,
- Temburong.
Hlavním městem sultanátu je Bandar Seri Begawan s rozlohou 16 čtverečních kilometrů. Pověstný vodní dům (Kampong Ayer) Bruneje se nachází právě v tomto městě.
Brunej se skládá ze dvou vzájemně těsně sousedících, avšak pevninou nespojených území (vede mezi nicméně silniční most), většina země je nížinatá a porostlá hustým deštným pralesem.
Nejvyšší hora Pagon Peak dosahuje výšky 1 850 metrů, avšak je běžnému turistovi nepřístupná a nachází se v neproniknutelné džungli na hranicích s Malajsií.
Chystáš se do Bruneje?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.