Peníze a ceny v Černé Hoře
Euro
V Černé Hoře je oficiální měnou euro, které se dělí na 100 centů. Mince mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 eura. Bankovky se vydávají v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 euro.
Směnárny a platba kartou
Směnárny nalezneme v hlavních turistických centrech nebo na hraničních přechodech a letištích. Není problém vybrat peníze z bankomatu.
Platby kartou jsou běžné v supermarketech a v obchodech v centrech měst a lepších restauracích nebo na autobusových nádražích. Je však vždy lepší s sebou mít hotovost, především v malých obchodech, ale i v mnoha ubytováních kartou platit nelze.
Kolik co stojí
Příklad cen:
- Kilometr jízdy taxi: od 55 Kč
- Litr benzinu: 29 Kč
- Ubytování v běžném hotelu: od 700 Kč/pokoj
- 5l barel vody: 40 Kč
- Jídlo ve stánku: od 40 Kč
- Jídlo v restauraci: od 80 Kč
- Vstupné na oficiální pláž: 30–60 Kč
- Jízdné meziměstským autobusem: zhruba 25 Kč za 10 km
Spropitné a smlouvání
Smlouvat je možné například v prodejnách zboží domácí výroby ve staré části Podgorici a rovněž je možné usmlouvat trochu nižší cenu při jízdách taxíkem bez taxametru.
Spropitné není běžně započítáno v ceně a dává se zhruba v rozmezí 10 % ceny. V případě jízdy taxi se platí formou zaokrouhlením ceny, pokud jste si na začátku jízdy neusmlouvali konečnou cenu.
Jak ušetřit
Ušetřit můžeme na ubytování v neoficiálních apartmánech, které nabízí snad každá domácnost vlastnící alespoň jeden volný pokoj. Při cestách Černou Horou si můžete všimnout u silnic nebo autobusových stanic postávajících lidí s cedulkami „Sobe“ (pokoje). Nižší cena může být vykoupena nižší kvalitou ubytování a hlavně větší vzdáleností od turistických atrakcí.
Jako ve všech destinacích hojně navštěvovaných turisty je lepší nechodit do exponovaných restaurací v centrech měst, ale zajít do vedlejších uliček, kde bývají ceny o pár procent nižší.
Denní rozpočet
Nízkonákladový cestovatel bydlí v neoficiálních soukromých apartmánech, za něž zaplatí od 350 Kč za noc a pokoj, stravuje se nákupem surovin v supermarketu, za které denně zaplatí asi 200 Kč. Po městech chodí pěšky a vyhýbá se placeným plážím, na výlety po okolí jezdí autobusem, za ty během týdenního pobytu zaplatí denně asi 70 Kč. Celkové náklady tak budou činit kolem 500 Kč za osobu/den.
Cestovatel zlaté střední cesty zaplatí za ubytování ne přímo u pláže, ale zároveň v pohodlné docházkové vzdálenosti, od 700 Kč za noc a pokoj. Občas si zajde do restaurace, k obědu si nakoupí v supermarketu nebo ve stánku s ovocem a zeleninou, za jídlo a pití tak denně utratí 300 Kč. Chodí na upravenější oficiální pláže, ty ho denně stojí asi 50 Kč a na výlety bude jezdit autobusem, kde utratí zhruba stejně jako nízkorozpočtový turista, a to 70 Kč. Denní náklady se budou pohybovat asi okolo 770 Kč za osobu/den.
Výletník, který má rád své pohodlí, si zaplatí apartmán nebo hotel se snídaní v blízkosti pláže a zaplatí za něj 1.100 Kč za noc/pokoj. Bude chodit do lepších restaurací na oběd i večeři, ale protože má v hotelu snídani, za jídlo neutratí o moc více, tedy asi 350 Kč. Koupe se na nejlepších plážích, kde si koupí i lehátko se slunečníkem, což ho vyjde na 220 Kč denně. Občas neváhá sednout do taxíků a nebojí se vydat na nějaký delší výlet autobusem, za dopravu za den v průměru utratí asi 100 Kč. Celkem utratí 1.220 Kč za osobu/den.
Rozhodnete-li se svěřit svou cestu cestovním kancelářím, počítejte s cenou za autobusový zájezd do Černé hory okolo 6.000 Kč, letecká dovolená pak stojí přibližně 10.000 Kč. Aktuální výběr zájezdů do Černé hory.
Chystáš se do Černé Hory?
1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
- hovno smrdí jak něco
- hovno smrdí jak něco