Peníze a ceny na Curaçau
Nizozemsko-antilský gulden/florin
Místní měnou je nizozemsko-antilský gulden (NAFL), který se dělí na 100 centů. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50 a 100. Běžně se dá všude platit americkými dolary, avšak mince nejsou akceptovány.
1 gulden je přibližně 0,5 euro.
Směnárny a platba kartou
Eura a dolary můžete směnit po příletu na letišti nebo později v bance či jakékoli oficiální směnárně. Pokud máte ovšem dolary, tak nemusíte měnit na místní měnu, protože dolary jsou volně v oběhu. Euro je akceptováno pouze v některých hotelech a restauracích.
Všechny známé platební karty jsou akceptovány téměř všude po celém ostrově.
Pro výběr z bankomatu hledejte nápisy „Bankomatiko” nebo „Geldautomaat”. Najdete je na letišti nebo ve více obydlených oblastech. Všechny bankomaty vám vydají jak guldeny, tak americké dolary.
Kolik co stojí
Potraviny jsou přibližně dvakrát tak dražší v porovnání s tuzemskými . Nejlevnější variantou jsou místní trhy nebo pouliční stánky. Taxi, hotely a ostatní aktivity patří k dražším položkám, naopak veřejná doprava je levná.
Příklad cen:
- Lístek na autobus – 2 NAFL
- Noc v hotelu – okolo 100 NAFL
- 5l barel s vodou – 6 NAFL
- sušenky – 5 NAFL
- jídlo ve stánku – 5–10 NAFL
- jídlo v restauraci – 15–50 NAFL
Spropitné a smlouvání
Je běžné dávat spropitné při jízdě taxíkem kolem 5 až 10 %. Ostatní služby (hotely, restaurace) mají spropitné již zahrnuto v ceně.
Smlouvání není na ostrově zvykem.
Jak ušetřit
Ze svého rozpočtu nejméně ukrojíte, pokud se nebudete stravovat v restauracích, ale využijete místní malé obchůdky a stánky, ve nichž najdete velkou různorodost. Můžete se najíst i na místních trzích Plaza Bieu. Nejlevnější variantou je příprava pokrmů ve vlastní kuchyňce.
Při cestování není nutné využívat taxíky, neboť i na nejsevernější část ostrova se dostanete autobusem do 1,5 hodiny při ceně lístků od 1,5 do 3 NAFL. Další variantou je pronájem auta nebo skútru. Je možné, že se s motorkou nedostanete úplně do všech míst kvůli zhoršené kvalitě vozovky.
Co se týče ubytování, tak je samozřejmě lepší se poohlížet dále od pobřeží či mimo hlavní turistické body.
Tak jako tak však platí, že na Curaçau je výrazně dráž než v ČR, a to i v menších supermarketech, které navštěvují především místní.
Denní rozpočty
Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.
Nejlevnější variantou je cestování autobusem, tudíž zde částka činí od 25 do 50 Kč, kde záleží na trase, kterou si vyberete. Dále pak ubytování v hotelu či apartmánu s kuchyňkou, kde si vaříte vlastní jídlo, vás vyjde přibližně na 1.500 Kč za noc pro 2 osoby. Výdaj za jídlo a vodu je za den přibližně 150 Kč. Denní náklady tak činí kolem 1.000 Kč osoba/den.
Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.
Chystáš se na Curaçao?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.