Peníze a ceny v Egyptě
Egyptská libra
Čím se platí v Egyptě? Místní měnou je egyptská libra označována jako EGP (angl. egyptian pound) nebo LE (franc. livre égyptienne). Aktuální kurz libry vůči koruně nebo euru zjistíte po najetí myší nebo kliknutím: 1 EGP.
Egyptská měna má bankovky v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 liber a mince v hodnotě 5, 10, 20, 25 a 50 piastrů. Jedna libra je 100 piastrů.
Aktuální kurz libry vůči koruně nebo euru zjistíte po najetí nebo kliknutí zde: 1 EGP, 10 EGP, 100 EGP.
Bankovky bývají velmi často znehodnocené tím, že jsou popsané, znečištěné nebo značně pomuchlané. To ale vůbec nevadí. Jediné na co si dejte pozor, aby nebyly roztrhnuté.
- Srovnání nejlevnějších zájezdů do Egypta na Cestujlevne.com
- Více zájezdů do Egypta na Invia.cz
Nutno říci, že při běžných turistických cestách, zejména pak cestách do letovisek v Hurghadě nebo Marsa Alam, prakticky egyptské libry nevyužijete. Namísto toho si s sebou vezměte drobné v eurech nebo ještě lépe v amerických dolarech. Hodí se jak k nákupu zboží na trzích a v bazarech, v hotelových krámcích i jako bakšiš - čtěte dále.
Směnárny a platba kartou
Peníze není problém měnit ve většině bank, popřípadě hned při příletu na letišti (mějte s sebou eura nebo americké dolary).
Alternativně si můžete vybrat peníze z bankomatu, který je v Egyptě velké množství a jsou na každém rohu včetně letišť. Například banka Banque du Caire umožňuje výběry z bankomatu bez přidaných poplatků.
Platba kartou je možná v hotelích a bankomaty najdete ve všech větších městech v blízkosti centra a v lepších hotelech. V nákupních centrech můžete platit i kartou, ale v obchodech na ulicích nebo na tržišti určitě jen v hotovosti.
Spropitné (bakšiš) a smlouvání
Spropitné je v Egyptě od turistů vnímáno jako poděkování a spokojenost se službami. Spropitné je tu nazýváno jako bakšiš a jakmile je to jen možné, je vhodné někoho obdarovat. Pro vás to bude 1 USD, ale pro místní i celodenní plat.
Často budete o bakšiš sami požádáni tím, že vám někdo bez ptaní pomůže se zavazadly, otevře dveře nebo vám třeba jen ukáže nějakou malbu. V Egyptě panuje velká chudoba a o bakšiš budete žádáni při každé sebemenší a hloupější situaci.
Kolik se dává bakšiš za úklid hotelového pokoje? Nedávejte mince, rozhodně ne menší než v hodnotě 1 EUR. Pro egypťany je složité je směnit za egyptské libry. Pokud můžete, rozměňte si 20 až 40 EUR na letišti a postupně obdarovávejte místní třeba jen po 10 EGP bankovkách.
Ideální je nechat na posteli či na stolečku u postele jeden americký dolar v bankovce. Na oplátku věřte, že pokoj bude perfektně uklizený a i nějaké to překvapení z ručníku na vás bude čekat, což uvítají i ti nejmenší cestovatelé.
Smlouvání je egyptský národní sport, baví je a vás musí taky. Na bazarech neboli trzích se smlouvá vždy. Často začínají na neuvěřitelných a přemrštěných částkách, na něž turisté občas naletí. Vždy navrhněte cenu aspoň o polovinu nižší - lépe třetinovou, než nabídnou. Například tradiční egyptské oblečení galabeya na bazarech stojí kolem 30 EGP až 60 EGP, menší sošky seženete od 10 EGP dle materiálu a provedení. Pro ty, kteří nemají rádi smlouvání, doporučujeme zajít do obchodu s pevnými cenami – pořád to na naše poměry bude levné.
Kolik co stojí
V Egyptě je podstatně levněji než u nás. Pokud chcete využívat služeb pro Egypťany a ne úplně ty nejlevnější, ušetříte více jak polovinu oproti našim cenám. Služby v hotelových resortech jsou tak o 20 % levnější, než v Česku.
Jídlo na trzích, v kavárnách či jinde v restauracích pro Egypťany je vynikající a stojí pakatel. Určitě pokud budete mít možnost, vyzkoušejte.
Ceny v Egyptě:
- Jídlo v restauraci - 60 EGP až 150 EGP
- Káva v kavárně - 30 EGP
- Pivo v baru - 35 EGP
- Cola v baru - 10 EGP
- Krabička cigaret - 40 EGP
- Karton cigaret - 400 EGP
- Jízda v taxi (1km) - 5 EGP
Ceny na letišti po příletu:
- karton cigaret Malboro - 20 USD
- karton cigaret LM - 17 USD
- Data SIM 30GB na letišti - 205 EGP
- Data SIM 50GB na letišti - 275 EGP
Co zde uvádět nebudeme, jsou ceny fakultativních výletů. Ty jsou předražené a neodpovídají aktuálním egyptským poměrům. Příjem totiž inkasuje cestovní kancelář, která na vás chce vydělat co nejvíce.
Jak ušetřit
V Egyptě je opravdu levně. Můžeme doporučit například přemisťování se po Káhiře metrem, jízdenka stojí 4 Kč za jednu jízdu a dojedete na místo rozhodně rychleji než taxíkem. Ani taxi není drahé – doporučujeme si přivolat modernější a nechat si zapnout taxametr (nedělají to automaticky, i když to zákon uděluje) – nemají možnost vás ošidit a smlouvat o ceně.
Stravujte se s místními, nejen, že vás často pozvou na rodinnou slavnost plnou skvělého jídla, ale na každém rohu je nejúžasnější občerstvení GAD, kde mají i menu v angličtině a můžete ochutnat místní speciality. Nenechte se vyděsit velmi strohým interiérem, je to spíše podoba fast foodu, ne restaurace. Nebojte se bydlet v hostelech, nezažili jsme žádný špinavý ani žádný se šváby.
Egyptské hostely jsou odlišné od těch našich, většina má na pokoji klimatizaci a pokoje nejsou sdílené, což je obrovská výhoda pro ty, co neradi pokoj obývají s cizími lidmi. Můžete si tak za stejně levnou cenu zamluvit pokoj pro dva. V ceně je většinou snídaně, což je zpravidla egyptský rohlík s fíkovým džemem nebo vajíčka.
Pokud letíte do Egypta s cestovkou, ušetříte zde:
- Srovnání nejlevnějších zájezdů do Egypta na Cestujlevne.com
- Více zájezdů do Egypta na Invia.cz
Denní rozpočet
Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.
Nízkorozpočtový cestovatel využije variantu denního rozpočtu, která se pohybuje kolem 500 Kč na den a obsahuje ubytování v hostelu se snídaní (150 Kč) – egyptské hostely mívají pokoje i pro dva a jsou pořád stejně levné, nemusíte tak sdílet pokoj s cizími lidmi jako v klasických hostelech, pokoje také mají většinou klimatizace. Dále jídlo a pití na celý den (150 Kč), dopravu a vstupné na památky. Celkově tedy utratí cca 500 Kč osoba/den.
Zlatá střední cesta s větším pohodlím a hotelem s větším servisem, více útulnými pokoji a švédskými stoly, jízdou taxi a jídlem v restauracích nebo amerických fast foodech vás vyjde na cca 1.000 Kč osoba/den (taxi 100 Kč, jídlo 300 Kč, hotel 500 Kč, vstupné apod.).
Pro luxusnější zážitky a návštěvy barů na lodích, hotelových kabaretů a bydlení v pětihvězdičkových hotelích počítejte s rozpočtem 2.500-4.000 Kč osoba/den, kde hlavní část tvoří ubytování a strava.
Nezapočítáváme suvenýry, u nich se částka bude lišit dle vašich preferencí. Někdo utratí za celý výlet jen 500 Kč, někdo i tisíce.
Alternativou jsou samozřejmě zájezdy s cestovní kanceláří, mimo sezonu se můžete dostat i na opravdu výhodné ceny kolem 6.000 Kč na týden s All–inclusive. Aktuální nabídky zájezdů do Egypta zde.
Chystáš se do Egypta?
3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Jak je to s poplatky za výběr z bankomatů? Lze vybrat někde bez toho, aby mi dal bankomat $5 přirážku, popřípadě ve které bance?
Různě na internetu píšou, že někde musím jako cizinec platit v dolarech. To bude asi blbost, ne? Budou rádi i za libry (edit: myšleno egyptské).
edit po návratu: Kvůli koronaviru egyptská národní banka zakázala poplatky za výběr, není ale zřejmé, jestli jsou tím myšleny poplatky pro majitele jejich účtů nebo poplatky bankomatů, každopádně nám žádný bankomat poplatek nenaúčtoval.
Nestalo se nám, že by někdo vyžadoval dolary, nějaké jsme měli a tak na větší platby jsme je bez poblému použili. Směnáren je docela málo, v Káhiře jsme si žádné nevyšimli, ale když jsem chtěl vyměnit peníze stačilo se zeptat v obchůdku se suvenýry a buď nám prodavač vyměnil nebo nás nasměroval.
Hodně se dá ušetřit dovozem dolarů. Zatímco oficiální kurz je nyní cca 31 EGP za 1 USD, na černém trhu se cena pohybuje přes 40.
Hotely, kde jsme byli přijímají pouze dolary nebo kartu.
Vstupy do všech památek jako pyramidy nebo chrámy se MUSÍ platit kartou, nejde to hotově.