Peníze a ceny v Etiopii
Etiopský birr
Měna v Etiopii není volně směnitelná. Místní měnou je etiopský birr (ETB), který se dělí na 100 centů a je vázán na americký dolar. K mezinárodnímu styku se používá pouze dolar. Kurz místní měny poměrně hodně kolísá. 1 ETB se dá koupit v přepočtu na Kč v rozmezí mezi 0,7 Kč a 1,3 Kč.
Doporučujeme mít u sebe menší obnos drobných, neboť jak jistě většina z vás zná z Egypta a dalších afrických zemí, za vše se platí a tzv. bakšiš je vyžadován prakticky za cokoli. Hodnoty ETB: bankovky mají hodnoty 1, 5, 10, 50 a 100 birrů, mince se vyskytují v hodnotách 1, 5, 10, 25 a 50 centů.
Směnárny a platba kartou
Osobně doporučujeme letět do Etiopie s hotovostí, kterou si rozměníte buď na letišti, anebo v bankách. Platební kartu využijete v lepších hotelech a velkých sítích marketů v Addis Abebě. Mimo velká města je vám platební karta maximálně na okrasu. Vždy směňujte dolary a vždy je směňujte na oficiálních místech. Jak jsme psali výše, birr není volně směnitelný a mohli byste se dostat do tahanic s policií za vyvážení místní měny.
Kolik co stojí
- Etiopie je vcelku levnou zemí, ale jak to tak bývá, jak na co:
- Pitná voda – 15 ETB
- Mléko – 19 ETB
- Chléb – 3 ETB
- Ubytování v levnějším hotelu – od 60 ETB
- Ubytování v lepším hotelu – od 800 ETB
- Půjčení auta na den s řidičem (pokud nemáte místní řidičský průkaz) – od 1.800 ETB
- Hlavní chod v průměrné restauraci – od 30 ETB
Uvedené ceny platí spíše na venkově, v hlavním městě mohou být až několikanásobně vyšší.
Spropitné a smlouvání
Většina restaurací má přímo v menu jasně napsáno, jestli bude spropitné automaticky započítáno do konečné ceny nebo ne.
Připravte se a hlavně se obrňte trpělivostí ohledně smlouvání. Pokud už nějakou cenu usmlouváte (třeba za půjčení auta), zaplaťte hned na začátku polovinu ceny a zbytek po vrácení. Je velmi pravděpodobné, že po celém dni drncání v autě majitel půjčovny zapomene na částku a bude se vás snažit „natáhnout“. Takže zpátky na začátek a smlouvat, smlouvat, smlouvat.
Jak ušetřit
Řekli bychom, že Etiopii teprve čeká turistický boom a kastování a „rejžování“ turistů. Platí zde zejména toto pravidlo: na Addis Abebu si vyčleňte tak půl dne a rychle pryč. Jakmile se dostanete do míst, kde nejsou velká města, řetězce potravin a restaurací, ušetříte. Nikdo po vás nebude chtít nic víc než to, co od místních. Za chléb najednou zaplatíte o více jak polovinu méně než v Addis Abebě. Další doporučení je nechodit do velkých řetězců, ale soustředit se na místní obchůdky. Jakmile je nějaký obchod nazdoben neony a svíticími výlohami, znamená to, že ceny jsou vyšší.
Denní rozpočty
Pokud se vydáte do Etiopie a budete chtít být neustále nízkorozpočtovým cestovatelem a zvládnete přežívat o vodě a chlebu, vaše náklady na 1 den se dostanou na nějakých 200 Kč bez přesunů po různých částech země, na ty si připravte další 100–600 Kč v závislosti na místech, kam se budete chtít dostat.
Budete-li chtít prožít vaši dovolenou trochu v luxusu, připravte se na rozpočet okolo 800 Kč a připočtěte si letenky pro přesuny.
Pro ilustraci přikládáme náš poslední rozpočet:
- Celkem 17 nocí v celkem slušných hotelech – 6.800 Kč
- 2 přesuny letecky z Addis Abeby do Aksumu a z Gonderu do Addis Abeby – 5.300 Kč
- 1 přesun autobusem – 200 Kč
- Půjčovné auta s řidičem 2x – 3.200 Kč
- Jídlo za celou dobu pobytu – cca 2.800 Kč
- Ostatní výdaje – cca 4.000 Kč
Chystáš se do Etiopie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.