Co dělat ve Francouzské Polynésii
Treky
Na ostrovech Markézy, Tahiti a Moorea lze podniknout mnoho výšlapů k vodopádům a vrcholkům hor. Na některé je lepší vyrazit s průvodcem, zejména na trek lávovými tunely s možným kaňoningem. Na menších ostrovech vzhledem k jejich rozloze průvodce není potřeba, cesta na vrcholky s krásnými výhledy lze najít intuitivně. Více informací.
Ferraty, stěny, horolezectví
Hory v Polynésii nejsou příliš vysoké, ovšem, ač se to nezdá, mohou být těžko přístupné a kluzké vhledem k častým dešťovým přeháňkám. Více informací.
Surfování
Francouzská Polynésie je pro surfing (kitesurfing, windsurfing) výborná, nabízí konzistentní a silné vlny. Najdete zde místa vhodná jak pro začátečníky, tak pro zkušené surfaře. Na Vairao a Teahupoo na Tahiti najdete nejrychlejší vlny na světě. Od května do listopadu jsou na Tahiti nejlepší vlny na severu ostrova a v ostatních měsících roku na jižním pobřeží. Výborná je také Tema na ostrově Moorea. Další místa můžete najít na ostrovech Markézy a Tuamotu. Více informací.
Potápění, šnorchlování
V Polynésii je mnoho příležitostí a míst jak k potápění, tak ke šnorchlování. Naleznete zde barevné korálové útesy, velké množství tropických ryb, rejnoků, delfínů a několik druhů žraloků.
Tahiti, vrak – V laguně Faa v hloubce 18 metrů leží trosky lodi z 2. světové války a nedaleko odsud je potopené letadlo.
Moorea, růžová zahrada – Korálový útes pokrytý korály montipora, které vypadají jako květiny. Často jsou zde přítomni žraloci.
Moorea, Tiki – Velice populární místo, kde je velké množství ryb. Běžně můžete vidět žraloka citronového, šedého a černoploutvého. Občas je možné zahlédnout delfíny či velryby.
Bora Bora, Tupitipiti – Jedno z nejlepších míst v regionu, s hloubkou od 6 do 45 metrů. Korálový útes s jeskyněmi, místy k proplouvání a dramatickým sestupem.
Bora Bora, Anau – S hloubkou do 30 metrů je toto místo známé především výskytem mant obrovských. Nejlepší čas pro jejich výskyt je od května do prosince.
Tetiaroa, kaňony – V asi 20 metrové hloubce se nachází několik kaňonů a jeskyní. Žije zde například pyskoun obrovský, žralok běloploutvý a perutýn ohnivý.
Rangiroa, TiputaPass – Výborná viditelnost, silný proud a mnoho žraloků kladivounů a mant obrovských. Lze je spatřit především od prosince do března.
Tikehau, Tuheiva Pass – S hloubkou do 30 metrů a silným proudem je domovem barakud, tuňáků, mant obrovských, citronových a šedých žraloků. Více informací.
Na několika ostrovech je možné šnorchlovat se žraloky, rejnoky, delfíny či velrybami.
Pláže
Leží u hotelových resortů, jsou soukromé (lze vstoupit za poplatek), ale naleznete zde také spoustu veřejně přístupných pláží. Nejznámější pláž na Bora Bora je Matira, úzká, ale 2 km dlouhá pláž, kde si každý najde soukromí. Za jednu z nejhezčích pláží na ostrově Moorea je považována Temae Plage Publique s krásným výhledem na Tahiti. Další hezkou pláží je Mareto Plage Publique. Hotel Sofitel MooreaIa Ora má také krásnou pláž, ale je nutné zaplatit nemalý poplatek za vstup do resortu. Na Tahiti považují za nejlepší pláž La Plage de Maui. Z ostrovu Rangiroa se můžete loďkou nechat přepravit na pláž s růžovým pískem Les Sables Rose (asi hodinová cesta).
Památky
Na ostrovech je spousta takzvaných Marae. Jsou to posvátná místa, která sloužila k náboženským a společenským obřadům. Při rekonstrukci Taputapuāteamarae na ostrově Raiatea v roce 1994 byly objeveny lidské ostatky, které byly pravděpodobně obětovány Polynéskému bohu Oro. Marae jsou volně přístupné.
Kultura
Na Tahiti můžete navštívit Musée de Tahiti et des Iles – Te FareManaha, které je etnografickým, přírodovědeckým a uměleckým muzeem Tahiti a ostatních ostrovů. Na Tahiti se nachází také Paul Gauguin Museum zasvěcené životu a práci Paula Gauguina na Tahiti. Obsahuje originální dokumenty, fotografie, sochy a také léta neviděné Gauguinovy skeče a náčrty. Muzeum má dva vstupy, z nedalekého plážového parku a ze sousední botanické zahrady. Muzeum je již 4 roky zavřené kvůli rekonstrukci, před návštěvou se tedy raději informujte. V Papeete můžete navštívit Muzeum černých perel, které je jako jediná instituce na světě zasvěcené pouze černým perlám. Je zde k vidění největší černá perla na světě.
V červenci můžete v Papeete navštívit festival HeivaNui, tradiční taneční soutěž. V listopadu můžete být na ostrovech Huahine, Raiatea, Tahaa a Bora Bora svědky tradičního závodu kánoí Hawaiki Nui Va'. Více festivalů naleznete na tahiti-tourisme.com.
Nakupování
V Papeete stojí za zhlédnutí kryté tržiště, kde jsou k prodeji čerstvé ryby, ovoce, zelenina a tradiční výrobky. Můžete zde koupit třeba ručně barvené pareo, havajskou sukni či podprsenku z kokosových ořechů.
Na většině ostrovů lze zakoupit pověstné černé perly. Ceny jsou různorodé dle kvality, tvaru a barvy perel. V obchodech s perlami se dají koupit opravdu drahé skvosty, ale můžete koupit i levné perly u stánku se suvenýry, zde lze koupit i zajímavé šperky vyrobené z mušlí.
Chystáš se do Francouzské Polynésie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.