Kultura a lidé ve Francouzské Polynésii
Historie v kostce
První obyvatelé se zde objevili 1.000 let před Kristem a nejspíše pocházeli z Asie, později se sem dostali mořeplavci z Nového Zélandu. Polynésii objevil v roce 1521 Fernão de Magalhães. Přesto, že pod nadvládou Francie je Polynésie již od první poloviny 19. století, teprve od roku 1989 patří Francouzská Polynésie oficiálně k Francii a v roce 2004 se stala právoplatnou součástí Francie. Toto území je tedy v podstatě součástí Evropské unie. Ve druhé polovině 20. století zde byly testovány atomové zbraně.
Lidé
V Polynésii žije přibližně 260.000 obyvatel, z toho převažují potomci původního obyvatelstva, dále Evropané (hlavně Francouzi) a Číňani. Polynésané jsou věřící, z toho 55 % tvoří protestanti, 30 % katolíci a zbytek ostatní. Lidé jsou zde vstřícní a usměvaví. Pokud je to v jejich silách, jsou ochotní pomoci.
Polynésany většinou uvidíte s květy za uchem. Nejde pouze o ozdobu vlasů, ale tyto květiny mají i jiný význam. Pokud mají květinu za levým uchem, znamená to, že jsou zadaní, pokud za pravým uchem, jsou k mání, květina otočená dozadu za pravým uchem značí člověka k mání ihned a květina na obou stranách hlavy znamená zadaný, ale přesto k dispozici …
Svátky
Vzhledem k příslušnosti ostrovů jsou státní svátky stejné jako ve Francii: 1. leden, Velikonoční pondělí, Nanebevstoupení Páně (39 dní po Velikonocích), 1. a 8. květen, 14. červenec, 15. srpen, 1. a 11. listopad, 25. prosinec.
Nejvýznamnějším místním svátkem je červencový festival HeivaNui. Také zde slaví čínský nový rok na přelomu ledna a února.
Kultura
Pro Polynésii je typická tradiční hudba a tanec otea, který připomíná známý havajský tanec a určitě stojí za zhlédnutí. Polynésané dříve praktikovali hodně náboženských rituálů a zvyklostí, na některých ostrovech se dodržují dodnes. Dříve zde původní obyvatelé praktikovali kanibalismus, který už je sice v dnešní době minulostí, ale v roce 2011 se spekulovalo o zmizení německého turisty.
Jazyk
Na ostrovech se mluví tahitštinou, která je užívána více v mluvené než psané formě. Na různých ostrovech má řadu dialektů. Úředním jazykem je francouzština, v turistických oblastech a službách se lze domluvit anglicky.
Minislovníček:
- Maeva – Vítejte
- IaOrana – Dobrý den
- Maitai? – Jak se máte?
- Nana – Na shledanou
- Aita – Ne
- E – Ano
- Mauruuru – Děkuji
- Fare – Dům
- Marae – Svaté místo
- Tiki – Kamenná socha
- Motu – Ostrůvek, atol
- Tiare – Národní květina a symbol Polynésie
- FenuaTcheka (fenuačeka) – Česká republika
Turismus
Větší a známější ostrovy jsou na turisty dobře připravené, zejména hlavní město Tahiti, Papeete. Zde najdete i turistické informace. Pokud nevyrazíte v hlavní sezoně, v červenci a srpnu, nenajdete přelidněné pláže ani na nejpopulárnějších ostrovech (vzhledem k vzdálenosti destinace a místním cenám).
Geografie
Společenské ostrovy se skládají z ostrovů Tahiti, Bora Bora, Moorea, Huahine, Raiatea, Tahaa, Maupiti, Mehetia, Tetiaroa, Maiao, Tupai, Mopelia, Manuae a Motu One. Společenské ostrovy jsou ze všech souostroví nejteplejší.
Chystáš se do Francouzské Polynésie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.