Indonésie
Indonésie

Peníze a ceny v Indonésii

Indonéská rupie

Místní měnou je indonéská rupie (na cenovkách označovaná před částkou písmeny Rp). Připravte si rozměrné peněženky, budete nosit miliony. Doslova. Mince mají hodnotu 100, 200, 500 a 1.000 rupií, bankovky nosí hodnoty od tisíce do sta tisíc rupií (1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 Rp).

Při převodu na koruny je nejjednodušší odstranit poslední 3 nuly a vynásobit dvěma (1.000 rupií = přibližně 2 Kč).

Směnárny a platba kartou

Především ve velkých městech i na letištích naleznete mnoho bankomatů (často jsou označeny cedulí ATM), z nichž si bez problémů lze vybrat omezenou sumu, většinou jde o maximální částku 1.000.000–2.000.000 Rp. Pokud potřebujete vyšší obnos, je nutné to řešit přímo v bance, nebo udělat více výběrů za sebou (naše banky si ovšem účtují často nemalé poplatky za každý výběr). Ve většině bankomatů lze vybírat s kartami Visa i MasterCard. Pokud cestujete na menší ostrůvky nebo do odlehlejších míst, je lepší si vybrat peníze v některém velkém městě, mimo něj už nemusíte bankomaty potkat. Pro takové případy se vyplácí i mít u sebe pro jistotu dostatečný obnos v dolarech nebo eurech, který v případě nouze lze směnit na místní měnu. Pro výměnu peněz vyhledávejte pouze oficiální směnárny.

Platby kartou lze většinou provádět pouze v některých hotelech a větších (luxusnějších) obchodech.

Kolik co stojí

Indonésie je rozlehlou zemí a ceny se tak liší ostrov od ostrova. V turisticky vytížených oblastech jsou ceny jiné než na těch odlehlých, kam turistů zavítá poskrovnu. Nejdražším ostrovem je pochopitelně Bali, kam směřuje většina turistů. Ceny tu po přepočtu připomínají ty naše, ale záleží na tom, jak budete nároční a schopní smlouvat. Vždy ale počítejte s tím, že jako „běloch“ platíte víc než místní.

Průměrné ceny jsou následující:

  • Ubytování – od 200.000 Rs za pokoj (penzion),
  • Balená voda 1,5 l – cca 5.000 Rs,
  • Jídlo v pouličním stánku – od 15.000 Rs,
  • Jídlo v restauraci – cca 50.000 Rs a více,
  • Vstupné na různé památky – 10.000–250.000 Rs.

Spropitné a smlouvání

Indonésané na spropitné nejsou zvyklí, zbytek peněz vám vrátí do poslední rupie.

U smlouvání platí, že nic není nemožné, takže zkoušejte smlouvat kdekoli, především tam, kde nenajdete ceník – na tržištích s ovocem a zeleninou, stáncích s oblečením a jiným zbožím, pro jízdu becakem (rikša na kole), bemem (rikša na motorce) nebo v taxíku (cenu usmlouvejte před nástupem do dopravního prostředku). Se smlouváním nejspíš neuspějete například v restauracích, dálkových autobusech nebo obchodech s pevnými cenami (supermarkety).

Jak ušetřit

Pokud budete mít spolucestovatele, s nímž se budete moci o cestovní náklady podělit, můžete značně ušetřit za ubytování a na některých ostrovech i za dopravu.

Nejlevnější ubytování nabízí tzv. losmeny, což odpovídá našim penzionům. Vždy je lepší pozeptat se na více místech a zkusit smlouvat. Levnější pokoje jsou bez klimatizace. Mnohem levněji pak vyjde dlouhodobý pronájem ubytování, což pro většinu cestovatelů nepřipadá v úvahu.

Nebojte se řešit jídlo u pouličních stánků, je levné, velmi chutné a nikdy jsme nezaznamenali žádné zdravotní problémy. Také tzv. „rumah makan“ neboli jídelny s vystavenými pokrmy za jakousi vitrínou, kde si sami můžete naložit talíř dle vlastní chuti, mívají poměrně nízké ceny.

A samozřejmě platí nebát se a smlouvat, někdy lze cenu srazit až na polovinu. Pokud nemáte na smlouvání žaludek či náladu, nakupujte raději v supermarketech, kde mají ceny pevné.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v losmenu (penzionu) se sdílenou koupelnou, bez klimatizace a se snídaní (200–300 Kč), stravuje se u pouličních stánků (za 120 Kč/den) a po městě chodí pěšky nebo jezdí autobusem (cca 20 Kč). Vypije vodu za cca 20 Kč. Nejnižší rozpočet bude činit tedy zhruba od 460 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje bydlení v klasickém hotelu s klimatizací a vlastní koupelnou (400–500 Kč), jezdí bemem nebo becakem (rikša s motorkou nebo kolem – cca 300 Kč/den) nebo si motorku pronajme (160  Kč/den + benzin 80 Kč) a občas zajde i do dražších restaurací (160 Kč/den). Vody vypije stejně jako cestovatel s nízkým rozpočtem, ale občas si dá i nějaký drink nebo pivo (100 Kč). Tento cestovatel tedy utratí něco přes 1.000 Kč osoba/den.

Pokud se chcete obklopit luxusem, dočkáte se ho nejspíše na Bali, kde jsou na tento typ klientely nejlépe přizpůsobení. Ubytovat se můžete v nádherných pětihvězdičkových hotelech s výhledem na moře nebo si pronajmout luxusní vily s bazénem a všemi službami (i desetitisíce Kč za noc), cestovat v klimatizovaných autech s řidičem (cca 800 Kč/den) a stravovat se v nejluxusnějších restauracích (od 100 Kč za 1 jídlo).

Vydáváte–li se do zahraničí s cestovní kanceláří, počítejte s cenami pobytových zájezdů na Bali okolo 30.000 Kč na osobu a u poznávacích zájezdů do Indonésie s cenou 40.000 Kč a výš.

Chystáš se do Indonésie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Losová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.