Doprava v Irsku
Jak do Irska
Vyrážíte-li z Česka (ale i odjinud snad s výjimkou Velké Británie), tak není co řešit: do Irska se dopravíte samozřejmě letadlem. Přímé spojení z Česka a Slovenska existuje aktuálně pouze mezi Prahou, resp. Bratislavou a Dublinem, let trvá dvě hodiny. Z Polska či Německa jsou v nabídce i přímé lety do Corku či Shannonu – při plánování cesty se to může hodit. Nejlevnější letenky obvykle nabídne společnost Ryanair.
Mezi Irskem a Velkou Británií stále existuje poměrně čilý trajektový provoz, nejvytíženější lodní linka spojuje Dublin (případně předpřístav Dún Laoghaire) s Holyheadem ve Walesu. Loď pluje čtyři hodiny a většinou bude dražší než letadlo z např. Dublinu do Londýna. Mezinárodní pozemní doprava má smysl jen pro cesty do / ze Severního Irska, spojení mezi Dublinem a Belfastem trvá 150 minut.
Jak se nejlépe dopravovat
Jak řečeno výše, cenově – natož časově – vychází skoro vždy nejlépe půjčené auto. Veřejná doprava je sice moderní, ale do menších obcí na venkově jezdí jen pár spojů týdně a bez auta se skutečně téměř neobejdete. Plánujete-li se však pohybovat pouze mezi velkými městy, vystačíte si bez problému s vlaky a autobusy.
Autem
Dejte si pozor na levostranný provoz (ach, ty kruhové objezdy) a buďte ostražití na úzkých venkovských silničkách. Místní to mají „v ruce“ a to samé budou očekávat i od vás, což nemusí být, hlavně zpočátku, tak úplně pravda. I na postranních cestách se jezdí dost rychle, byť ne agresivně, a milimetrová vyhnutí se nejsou vzácná. Silniční značení bývá spolehlivé (a dvojjazyčné).
Ceny za půjčovné mohou být velmi rozmanité, ale nevymykají se evropskému průměru. Nejlaciněji auto obvykle pořídíte přes nějakého globálního brokera typu Rentalcars. Auto si vyzvedněte až po prohlídce Dublinu (ve městě ho nepotřebujete a stejně není kde parkovat). Při výpůjčce auta dejte pozor na výši požadovaného depozitu, který musí obvykle být jako jistina k dispozici na kreditní (nikoli debetní) kartě.
Autobusy
Meziměstskou autobusovou dopravu provozuje několik společností, nejširší síť má tzv. národní dopravce Bus Eireann. U něj naopak nákupem jízdenek předem na webu ušetříte obvykle jen malou částku. Ani autobusy nejezdí moc často a do řady odlehlejších oblastí dokonce vůbec.
Železnice
Síť železnic zůstává řídká, frekvence spojů slabá a vlaky tedy sotva využijete – jakýsi smysl to dává jen při přesunu mezi Dublinem a Corkem, případně do Galwaye. V takovém případě si zařiďte lístky několik dní předem na internetu, bude to o dost levnější.
Městská doprava
Městskou dopravu budete nejspíš potřebovat jen v Dublinu. Houštiny pohupujících se double-deckerů sice na první pohled mohou vypadat atraktivně, ale systém je pozoruhodně zastaralý a nekoncepční. O metru vědí obyvatelé Dublinu (města většího než Praha) leda tak z doslechu, chabě napojené tramvajové linky jsou pro smích a autobusy věčně vězí v dopravních zácpách.
Chystáš se do Irska?
4 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Dobrý den, prosím nemohu dohledat žádné lety z Wrocławia/Katowic/Krakowa na letiště Cork v dubnu 2024. Je ještě brzo a letový řád ještě není dostupný, nebo již Ryanair nelétá na toto letiště?
Díky za odpověď, Jana
Dobrý den, prosím nemohu dohledat žádné lety z Wrocławia/Katowic/Krakowa na letiště Cork v dubnu 2024. Je ještě brzo a letový řád ještě není dostupný, nebo již Ryanair nelétá na toto letiště?
Díky za odpověď, Jana
Díky za opověď :-) A z ČR jsou nějaké přímé lety do Corku?
Děkuji, Jana
Díky za opověď :-) A z ČR jsou nějaké přímé lety do Corku?
Děkuji, Jana
Z ČR se létá pouze do Dublinu (Ryanair a Aer Lingus).
Z ČR se létá pouze do Dublinu (Ryanair a Aer Lingus).