Kultura a lidé v Jihoafrické republice
Historie v kostce
Bohatá, místy velmi pohnutá a nechvalně proslulá, historie se začíná psát za éry kolonizace v 15. století, kdy se na území postupně vystřídali Portugalci a Nizozemci, ale i Němci. V 19. století začali pronikat ve velkém na jih Afriky Britové a postupně vytlačili Búry, potomky nizozemských osadníků, do vnitrozemí, kde na přelomu 19. a 20. století došlo k nevyhnutelnému konfliktu. Ten po těžkých válkách vyhráli Britové a ovládli celé území. V roce 1961 pak získala země nezávislost.
Jihoafrická republika již od dob osamostatnění prosazovala tvrdou politiku apartheidu, tedy v reálném překladu totální segregace bílých a černých. Ikonickým bojovníkem proti této nešťastné kapitole v dějinách země se stal na 27 let uvězněný Nelson Mandela, který byl později zvolen prezidentem Jižní Afriky. Bohužel jsou však dozvuky apartheidu patrné dodnes, byť již naštěstí v nenásilné formě.
Do dnešní doby jsou v JAR patrné rozdíly mezi oblastmi původních Búrů a Britů a dalších minoritních etnik.
Lidé
Přestože by se mohlo zdát, že podíl bělošské a černošské populace je zhruba vyrovnaný, opak je pravdou. V Jižní Africe žije přes 80 % černochů a pouze 8 % bělochů. Dále jsou zastoupeny početné menšiny Indů, Singapurců, ale i Číňanů nebo Indonésanů. I po více než 20 letech po ukončení apartheidu je na první pohled zřejmé, že černošská populace pořád zastává méně atraktivní práci než populace bělošská.
Zhruba 80 % obyvatelstva se hlásí ke křesťanství, z čehož většina jsou protestanti. Nalezneme zde i početnou muslimskou komunitu sídlící mimo jiné v krásné barvené čtvrti Bo-Kaap v Kapském Městě. Zajímavostí je, že poměrně vysoké procento (15 %) se nehlásí k žádné k víře, což je ve světě relativní výjimkou.
V Jižní Africe žije 5x více lidí než v České republice.
Svátky
Svátky v podstatě kopírují západní svět, volno je tedy o Vánocích, Velikonocích, na Nový rok, 1. května nebo například 18. června na den Nelsona Mandely.
Otevírací doba obchodů je podobná jako v ČR, tedy většinou od 8 do 18 hodin. Musíme si však dát pozor na supermarkety, u nichž jsme často zvyklí, že mají otevřeno dlouho do noci. V Jižní Africe se většinou zavírá v 19 nebo 20 hodin.
V sobotu je otevírací doba většinou zkrácená o dvě hodiny večer, v neděli je pak u větších supermarketů otevřeno obvykle jen dopoledne, u menších může být zavřeno úplně.
Kultura
Popsat kulturu Jižní Afriky v kostce je zhola nemožné. Mísí se zde totiž desítky různých vlivů v čele s vlivy britskými a celkově s působením západního světa, ale ne bezvýznamnou roli v kultuře hraje i dávná minulost původních obyvatel území a pronikají sem i vlivy z indického subkontinentu a jihovýchodní Asie a Austrálie.
Jazyk
V JAR je jako úřední řeč ustanoveno hned 11 jazyků. Nejrozšířenější podle počtu obyvatel je zulu následovaná jazyky xhosa, afrikánštinou (kterou se mluví na největší ploše), angličtinou (kterou mluví nejvíce lidí), sesothštinou, tswana, severní sotho, tsonga, swazi, venda a ndebele.
Na celém území se bez nejmenších problémů domluvíte anglicky a v celé západní polovině i holandsky, protože holandština s afrikánštinou jsou si velmi podobné.
Minislovníček pro jazyk afrikaans:
- Dobrý den – Goeie dag
- Na shledanou – Totsiens
- Děkuji – Dankie
- Prosím – Asseblief
- Ne – Geen
- Ano – Ja
- Pohlednice – Postkaart
- Známka - Postmark
- Kudy? – Watter manier?
Minislovníček pro jazyk zulu:
- Dobrý den – Sawubona
- Na shledanou – Hamba Kahle
- Děkuji – Ngiyabonga
- Prosím – Ngiyacela
- Ne – Akukho
- Ano – Yebo
- Pohlednice – Iposikhadi
- Kudy? – Ngayiphi indlela?
Turismus
Jižní Afrika je jednou z mála zemí na kontinentu, která má kvalitní a relevantní turistickou infrastrukturu srovnatelnou s jakoukoliv západní zemí pro všechny skupiny cestovatelů. Od nenáročných baťůžkářů po gurmány, kteří se nebojí za pohodlí připlatit. Najít kvalitní a levné ubytování (nejčastěji v podobě penzionů či apartmánů) není problém ani v menších městech a venkovských oblastech. Naopak klasické hotely ve větších městech patří spíše ke dražším a ceny jsou plně západní.
Turistika je nezanedbatelnou součástí příjmů jihoafrické ekonomiky, proto se odpovědné orgány snaží o infrastrukturu starat a pečovat o ni, což ale mimo jiné znamená zpoplatněné vstupy do všech národních parků.
Některé oblasti Jižní Afriky trpí masovostí a doslova nálety turistů, mezi takové patří třeba mys Dobré naděje nebo Krugerův národní park, který je však dostatečně velký na to, aby se v něm davy turistů trochu rozprostřely.
Geografie
Jižní Afrika je hornatá země s dlouhým pásem Dračích hor táhnoucím se několik stovek kilometrů ze severovýchodní části země podél pobřeží a přecházející v další početná pohoří. Střed JAR vyplňuje rozsáhlá náhorní plošina stepního charakteru, úplný sever země může mít dokonce místy rysy pouštních oblastí. Nejvyšším bodem je hora Mafadi, která měří 3.450 m.
Naopak turisticky velmi vyhledávaná oblast je tzv. Garden Route na jihu země táhnoucí se podél Indického oceánu. Ta je známá svým mírným klimatem a hlubokými rozlehlými zelenými lesy.
V Jižní Africe leží nejjižnější bod celého kontinentu. Myslíte, že se jedná o mys Dobré naděje? Ale kdepak. Pravý nejjižnější bod se nachází zhruba 220 km východně od Kapského Města a je jím mys Agulhas neboli Střelkový mys. Ale neupírejme mysu Dobré naděje na zajímavosti, dávní mořeplavci ho očekávali s radostným napětím (odkud koneckonců plyne jeho název), protože byl prvním bodem na cestě z Evropy do Asie, od něhož se převažující jižní kurs konečně mohl změnit v převažující východní.
Země je 15,5x větší, než ČR.
Chystáš se do Jihoafrické republiky?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.