Jižní Afrika
Jihoafrická republika

Peníze a ceny v Jihoafrické republice

Rand

V JAR se platí Jihoafrickým randem (ZAR), který se dělí na 100 centů. Mince mají hodnotu 5, 10, 20 a 50 centů a 1, 2 a 5 randů, krásné barvené bankovky s motivy zvířat mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 200 randů.

Směnárny a platba kartou

Peníze je možné vyměnit ve směnárnách nebo bankách rovnou na letišti nebo vybrat z bankomatu. V takovém případě se vyplatí vybrat větší částku, protože výběr zahraniční kartou je zpoplatněn částkou zhruba 75 Kč + poplatek vaší banky. Síť směnáren ve městech není příliš hustá, nicméně výměna peněz v bance není problém. Alespoň jeden bankomat je v každém větším městečku.

Platby kartou jsou běžné ve všech supermarketech a téměř ve všech obchodech a také v některých restauracích. Je však vždy lepší s sebou mít hotovost, například vstupy do některých národních parků nebo rezervací lze platit pouze v hotovosti, naopak u soukromých safari je platba kartou samozřejmostí. V případě menších ubytování si raději dopředu ověřte, zda je možná platba kartou, pravidlem to rozhodně nebývá.

Kolik co stojí

Příklad cen:

  • Kilometr jízdy taxi: cca 30–40 Kč
  • Jízdenka na dálkový autobus: velmi zhruba 160 Kč na 100 km
  • Litr benzinu: 17 Kč
  • Ubytování v běžném hotelu: od 750 Kč/pokoj, v exponovaných turistických místech od 1000 Kč/pokoj
  • 5l barel vody: 25 Kč
  • Jídlo ve stánku: od 30 Kč
  • Jídlo v restauraci: 75 – 150 Kč
  • Vstupné do rezervací a národních parků: od 130 Kč v menších lokalitách až po 450 Kč v Kurgeru za osobu a den 

Ceny potravin v supermarketu jsou na podobné úrovni jako v Česku, spíš mírně nižší. Výběr zboží je ve většině případů trochu omezenější než u nás, především u mléčných výrobků.

Spropitné a smlouvání

V Jižní Africe se nesmlouvá.

Spropitné v restauracích má pevně daný systém. Spolu s účtem vždy přinesou propisku, kterou se na účtenku napíše výše spropitného. Obvykle je k tomu na účtence i samostatná kolonka. Dává se 10 % z ceny, cokoliv nad tuto hranici je pro číšníky většinou velké radostné překvapení a znamená, že jste byli se službami opravdu mimořádně spokojeni. V taxících se většinou dává mírné spropitné formou zaokrouhlení. Nosičům zavazadel obvykle 5 randů.

Jak ušetřit 

V Jižní Africe platí více než kde jinde, že se nevyplatí ubytovávat v klasických hotelech v centrech měst. Ideální variantou jsou menší apartmány, penziony nebo bed and breakfast, které obvykle nabízejí o 20–30 % nižší ceny a kvalita je mnohdy vyšší než v hotelu. Nakonec vás překvapí, že ubytování i v hlavní sezoně se dá takto pořídit docela levně, útulně, s osobním přístupem majitele a kvalitním vybavením.

Nebojte se chodit do restaurací v zapadlejších uličkách. Kvalita jídla je v Jižní Africe vynikající úplně všude, ale v menších restauracích zaplatíte o 15 % nižší cenu než na hlavní třídě.

Nemusíme však šetřit jen při samotném pobytu, ale i při plánování. Pokud se rozhodnete jet na dovolenou do Jižní Afriky, je ideální si s delším předstihem zarezervovat auto z autopůjčovny. Ceny bývají velmi výhodné a při více lidech rozhodně levnější než cestování dálkovými autobusy, které naopak mezi nejlevnější nepatří. Nebojte se ani tzv. one-way půjčení, to znamená, že si auto půjčíte jinde, než ho vrátíte. Oproti jiným zemím jsou tyto tarify nízké.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtoví cestovatelé, kteří se rozhodnou spát v hostelech nebo jednoduchých apartmánech dál od centra dění, zaplatí za noc kolem 400 Kč. Stravují se v supermarketech, protože v apartmánu mají kuchyňku, za jídlo na den utratí zhruba 180 Kč. Po přírodních zajímavostech cestují po svých nebo stopem, který je hlavně mezi místními hojně rozšířen. Stopaři většinou řidičům platí drobný bakšiš okolo 40 Kč. Většina přírodních zajímavostí je zpoplatněna v průměru 120 Kč. Denní rozpočet by tedy činil zhruba 570 Kč za osobu/den. Je dobré zmínit, že stopem se člověk rozhodně nedostane všude a veřejná doprava mimo spojnice velkých měst prakticky neexistuje.

Ideální zlatá střední varianta je taková, kdy cestovatel bude spát v menších apartmánech nebo penzionech, kde se dá noc pořídit od 750 Kč, stravování řeší v menších restauracích trochu stranou hlavního dění a občas dokoupením zásob v supermarketu (vodu je nezbytné kupovat, nedoporučuje se pití z vodovodu), denně průměrně utratí za jídlo kolem 250 Kč a po různých atrakcích a aktivitách jezdí autem z půjčovny, které se dá na den sehnat pohodlně už od 570 Kč. Za benzin utratí denně asi 150 Kč a za vstupy, které stihne denně minimálně dva, v průměru 250 Kč. Celkem tedy 1.310 Kč za osobu/den.

A cestovatel, který nemá hluboko do kapsy, se může ubytovat v lepším hotelu, které začínají na 1.300 Kč za pokoj, stravuje se výhradně v restauracích, za což utratí v průměru 300 Kč za den, jezdí lepším autem za 800 Kč denně a ostatní náklady zůstanou podobné. Utratí tedy asi 1.750 Kč za osobu/den. Samozřejmě je možné zmínit i možnost individuálních zájezdů na míru po jihoafrických soukromých safari, kde se ceny pohybují od 10.000 Kč na den a výše.

Chcete-li plánování své dovolené svěřit českých cestovním kancelářím, připravte se na ceny za týdenní poznávací dovolenou mezi 50 000 až 80 000 Kč a to se většinu opravdu nevyplatí.

Chystáš se do Jihoafrické republiky?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.