Demilitarizovaná zóna (DMZ)
Hranice
Korejské demilitarizované pásmo (téměř výhradně se používá zkratka "DMZ") je pás země tvořící hranici mezi Jižní a Severní Koreou zhruba kolem 38. rovnoběžky. Dělí korejský poloostrov zhruba napůl. Na dva zcela odlišné světy...
DMZ sahá od moře k moři, má délku 250 km a na každé straně hranice cca 2-4 km. Pásmo vzniklo v roce 1953 ihned po uzavření příměří v Korejské válce a má sloužit jako nárazníková zóna mezi oběma Korejemi.
V demilitarizované zóně nejsou přítomni vojáci ani na jedné straně hranice. Výjimkou je tzv. Joint Security Area ve vesnici Pchanmundžom - jediné mezi dotyku Jižní a Severní Koreje.
Na jihokorejské straně patří DMZ k oblíbeným turistickým cílům s mnoha památníky a vyhlídkami na Severní Koreu.
Je možné navštívit DMZ?
Turistické cesty jsou přímo do DMZ možné jen v jednom místě. Vyrazit můžete do vesnice Pchanmundžom v Joint Security Area, kde budete nejblíž severokorejské hranici, jak jen je to možné. Nicméně závisí vždy na aktuální politické situaci a napětí mezi oběma Korejemi. Joint Security Area je tak často pro turisty nedostupná oblast.
Všechny další turistické atrakce neleží přímo v DMZ, ale v další nárazníkovém pásmu zvaném Civilian Control Line nebo také Civilian Control Zone. To je oblast, do které mohou vstupovat civilisté i turisté, ale podléhají vždy pasové kontrole korejské armády.
Jediná obydlená vesnice přímo v DMZ, jíž je Daeseongdong (také Tesong-dong nebo Josan), je veřejnosti nepřístupná.
Co vidět v DMZ a jejím okolí?
Hranice Demilitarizovaného pásma a Civilní kontrolní linie je plná turistických míst, památníků, vojenských atrakcí a vyhlídkových plošin s dalekohledy, odkud můžete špehovat Severní Koreu.
Joint Security Area (Panmunjon)
Na místě bývalé farmářské vesničky Panmunjon vyrostlo jediné místo dotyku mezi Jižní a Severní Koreou, tzv. Joint Security Area. Toto neutrální území bylo vytvořeno ihned po příměří v Korejské válce v roce 1953 jako místo pro jednání a setkávání představitelů obou Korejí.
Joint Security Area (JSA) je rozděleno vojenskou demarkační linií (MDL) na severokorejskou a jihokorejskou část. Podle původní myšlenky měl být možný volný pohyb v rámci JSA pro obě strany, po incidentu v roce 1976 ale byla vytvořena demarkační linie a tento pohyb možný není.
V současnosti smí být na každé straně maximálně 35 neozbrojených stráží. JSA je jediným místem, kde se vojáci obou zemí vidí tváří v tvář.
Místo lze navštívit pouze s organizovaným výletem. Prohlédnete si tato místa:
- Modré domky na MDL – ikonická trojice modrých domků (v barvě OSN) umístěná přímo na demarkační linii. Slouží pro příležitostná setkání představitelů obou Korejí, výjimečně také rozdělených rodin z obou zemí. Jsou jediným místem, kdy jako turista přijíždějící z Jižní Koreje smíte na pár minut překročit MDL (nicméně vždy závisí na aktuální situaci).
- Freedom House – velká budova na jihokorejské straně určená k základní komunikaci mezi oběma státy a zejména pak pro komunikaci Červených křížů obou zemí
- Peace House – menší budova na jihokorejské straně určená k diplomatickým jednáním
- Blue Bridge – pěší zkratka přes močály mezi hlavní částí JSA a ubikacemi pracovníků Neutrální pozorovací mise
- Bridge of No Return – most přes řeku Sacheon mezi oběma Korejemi sloužící pro výměnu zajatců. Jakmile byl jednou překročen, už nebylo návratu zpět. V současné době je veřejnosti nepřístupný
Tunely agrese
Pod Demilitarizovaným pásmem byly v průběhu 70. až 90. let objeveny 4 tunely vyhloubené severokorejskou stranou za účelem překvapivého útoku na Soul. Věří se však, že tunelů může být až 20. Jihokorejská strana je nazývá Tunely agrese a nyní jsou částečně přístupné turistům.
Nejpopulárnější turistickou atrakcí je 3. Tunel, který má největší kapacitu a nejrozsáhlejší zázemí pro turisty včetně vláčku jezdícího tunelem až pod fyzickou hranici obou Korejí v hloubi DMZ. Je také nejblíž Soulu.
Všechny tunely lze navštívit pouze prostřednictvím organizovaných výletů.
Nádraží Dorasan a vyhlídka Dora
Moderní železniční stanice na hranici Civilní kontrolní a Demilitarizované zóny má symbolický význam a představuje naděje, že jednou bude možné dojet běžným osobním vlakem ze Soulu přes hranici do Pchjongjangu.
Nádraží Dorasan je zároveň jediná pohraniční stanice, přes kterou vedou funkční koleje mezi oběma Korejemi. Nachází se také u jednoho ze dvou silničních hraničních přechodů, které snad někdy v budoucnu budou sloužit pro cestování mezi Jižní a Severní Koreou.
V blízkosti nádraží (cca 2 km) od nádraží najdete nejvíce navštěvovanou vyhlídkovou observatoř Dora, ze které přes DMZ dohlédnete až do Severní Koreje.
Návštěva obou míst je možná i na vlastní pěst, resp. bez organizované tour speciálním vlakem "DMZ-Train" ze Soulu. Více detailů najdete v kapitolách níže.
Imjingak
Park Imjingak je rozsáhlé pamětní místo s mnoha monumenty, památníky a malými muzei, které se všechny týkají Korejské války. Imijingak Resort leží ještě před Civilním kontrolovaným pásmem a tudíž i mimo DMZ, takže cesta sem je volná bez nutnosti dokladů. Ty už však budete potřebovat například pro cestu lanovkou přes řeku Imjin.
Vstupné do všech míst je zdarma.
K nejpopulárnějším pamětním místům v Imjingak Resortu patří:
- Bridge of Freedom – dřevěný mostek pro pěší spojující Imjingak Park s železničním mostem přes řeku (Freedom Bridge)
- Mírový vlak a barevný plot – stará rezavá lokomotiva, která v roce 1950 byla posledním vlakem překračujícím korejskou hranici, je vystavena u původního Freedom Bridge. Plot v okolí, který odděluje Imjingak od Civilní kontrolované zóny, je pak obsypán barevnými papírky s modlitbami o znovusjednocení Koreje
- National Memorial Hall of the Korean War – památní síň s informacemi o korejské válce
- Pyeonghwa Land – malý zábavní park s kolotoči nebo autodromy zejména pro děti
Lanová dráha Imjingak (DMZ Gondola)
V roce 2019 byla přes řeku Imjin postavena nová kabinková lanovka, která vás skrz Civilní kontrolovanou zónu dopraví až na hranici Demilitarizovaného pásma. Z konečné stanice se pak pěšky po speciální cestě obehnané vysokým plotem můžete vypravit asi 350 metrů k vyhlídkové plošině na řeku a část DMZ. Severní Korea je však odsud vidět je z větší dálky až na obzoru.
Protože lanovka jezdí už skrz Civilní kontrolovanou linii, je potřeba projít pasovou kontrolou.
Jízdné lze zakoupit pouze zpáteční a vyjde na 11 000 KRW (resp. 14 000 KRW v kabince s prosklenou podlahou).
Oficiální informace: english.visitkorea.or.kr
Vesnice Daeseong-dong
V současnosti jediná obydlená vesnice přímo v DMZ se jmenuje Daeseong-dong (v Jižní Koreji známá také jako Vesnice svobody) a má něco mezi 150 a 200 obyvateli, převážně farmáři. Veřejnosti je nepřístupná. Z vyhlídky Dora však lze zahlédnout 98 metrů vysoký stožár s jihokorejskou vlajkou.
Na severokorejské straně je rovněž viditelná vesnice Kijong-dong (v Jižní Koreji známá také jako Vesnice propagandy) se 160 metrů vysokým stožárem, na němž vlaje severokorejská vlajka.
Jak navštívit DMZ?
Místa přímo v Demilitarizovaném pásmu lze navštívit výhradně s organizovaným výlet přes jednu z korejských cestovních agentur (sídlí zejména v Soulu). Místa na okraji DMZ nebo zcela mimo ní pak můžete navštívit i na vlastní pěst, případně dojet na vlastní pěst na hranici DMZ a připojit se k organizovanému výletu až na nádraží Dorasan bez nutnosti vyřizovat cokoliv v Soulu.
Organizované Tours
Organizovaná cesta do DMZ je výhodná hlavně tehdy, chcete-li vidět největší atrakci, tedy Joint Security Area. Do této oblasti není možné se dostat jinak a dokonce jsou období, kdy jsou přerušené dokonce i organizované výlety.
Tyto tours rovněž výrazně šetří čas, protože veřejná doprava do Imjingaku nebo na stanici Dorasan jezdí jen několikrát denně a navíc je zhruba 2x časově náročnější než organizovaná cesta.
Výhodou je rovněž možnost výběru mezi půldenním a celodenním výletem.
Jaké jsou ceny výletů?
Ceny se mírně liší podle jednotlivých cestovek. Doporučujeme objednávat online alespoň pár dní předem.
- půldenní výlet (cca 7:00 až 14:00 nebo 11:00 až 18:00) – kolem 80 000 KRW až 90 000 KRW
- celodenní tour (cca 7:30 až 17:00) – kolem 110 000 KRW
Obecně doporučujeme využít spíš půldenní výlety, během kterých objedete beztak většinu zajímavostí a budou kratší prostoje či otravné zastávky u obchodů se suvenýry.
Příklady agentur
Doprava na vlastní pěst
Při cestě do DMZ na vlastní pěst rozhodně ušetříte peníze, na druhou stranu vám vždy zabere celý den. Máte v zásadě pouze dvě možnost dopravy do DMZ, resp. alespoň na její hranici.
DMZ Peace Train
Nejpopulárnější variantou je využití speciálního turistického vlaku DMZ Peace Train, který jezdí 1x denně ze Soulu (z nádraží Yongsan a Seoul Station) do stanice Dorasan.
Zde zjistíte, že tento způsob cesty není zas až tolik na vlastní pěst. Ve stanici Dorasan musíte přestoupit do přistavených autobusů, které vás zavezou na vyhlídku Dora a prohlídku 3. tunelu. Nevýhoda tkví v tom, že aktuálně jsou v těchto autobusech dostupné služby pouze v korejštině.
Vlak ze Soulu odjíždí kolem 10:00 a zpět se vrací před 18:00.
- Cena – 36 000 KRW (zpáteční jízdenka na vlak + jízda turistickým autobusem)
- Jízdenku zakoupíte v kanceláři Let's Korail na obou soulských nádražích (ideálně alespoň den před odjezdem)
- DMZ Peace Train nejezdí v pondělí, úterý a o svátcích
- Oficiální informace: english.visitkorea.or.kr
Po příjezdu do Soulu se vždy v jakékoliv pokladně železničního dopravce Korail ujistěte, zda je DMZ Peace Train v provozu. Jsou období zvýšeného napětí mezi Korejemi, kdy vlak nejezdí.
Cestou budete muset vystoupit ve stanici Imjingak, kde proběhne pasová kontrola!
Doprava do oblasti Imjingak
Pamětní místo Imjingak s lanovkou přes řeku a několika památníky je dostupné bez problému a bez kontroly.
Vlakem – využijte příměstskou železnici linky Gyeongui-Jungang (tyrkysová barva) do stanice Munsan (cca 60 minut jízdy z centra Soulu). Zde je třeba přestoupit na jiný vlak, který vás za 15 minut do veze do stanice Imjingak.
- Munsan –> Imjingak: ve všední dny 10:30 a 16:55, o víkendech 9:35, 10:35, 15:45 a 17:20
- Imjingak –> Munsan: ve všední dny 10:50 a 17:15, o víkendech 10:00, 12:20, 16:10 a 17:45
- Jízdní řády a vyhledávání spojení: www.seoulmetro.co.kr
- Cena cca 4 000 KRW jedním směrem
Autobusem – o víkendech jezdí z centrálního Soulu (stanice Hongik University, kde zastavují linky Airport Railroad, Gyeongui-Jungang a zelená linka 3) přímý autobus linky 7300, a to každou celou hodinu. Cesta zabere cca 2 hodiny a stojí kolem 2 000 KRW.
Kdy je DMZ otevřená veřejnosti?
Všechny atrakce v Demilitarizovaném pásmu i Civilním kontrolním pásmu jsou zavřené v pondělí a o korejských svátcích. Vlak DMZ Peace Train nejezdí ani v úterý. Joint Security Area pak má zavřeno i v neděli a ve čtvrtek.
Naopak všechna místa za hranicí kontrolovaných pásem (Imjingak nebo vyhlídky Odosan či Ganghwa) jsou otevřené po celý týden.
Je návštěva DMZ bezpečná?
I když při kontrole a mezi Civilní kontrolní linií a Demilitarizovanou zónou budete podepisovat papír, že vstupujete do nebezpečného území, kde není garantovaná vaše bezpečnost, reálné nebezpeční vám prakticky nehrozí.
V dobách zvýšeného politického či vojenského napětí jsou totiž všechny tours i možnosti cest na vlastní pěst zakázané.
Dress Code při cestě do DMZ
Části Korejského demilitarizovaného pásma (a zejména pak Panmunjon / Joint Security Area) vyžadují striktní dress code. A cestovky, které pořádají organizované výlety, jej od turistů skutečně požadují.
Existují totiž případy, kdy severokorejská propaganda využívá výstředního oblečení turistů k ukázání svému lidu, jak moc je "západní civilizace zvrácená a prohnilá".
Co si tedy při cestě do DMZ neoblékat?
- Roztřepené / roztrhané kalhoty
- Sportovní nebo atletické oblečení (leginy, šusťáky, sportovní tílka)
- Trika bez rukávů
- Vyzývavé oblečení (tedy trička s velkými výstřihy nebo minisukně)
- Krátké kalhoty/sukně nad koleny
- Sandály nebo žabky
- Oblečení s vojenským vzorem
Tato pravidla se týkají jen přímé návštěvy Demilitarizované zóny nebo některých míst přilehlého Civilního pásma (např. Dora Observatory). Jiných míst na hranicích zóny se dress code netýká (Imjingak, vyhlídky Ganghwa, Odusan nebo Goseong).
Pasové kontroly
Vždy, překračujete-li hranici Civliní kontrolní linie, musíte s sebou mít cestovní pas. To se tedy týká návštěvy těchto míst:
- Joint Security Area (Panmunjon)
- Dora Observatory
- Dorasan Station
- Všechny tunely agrese
- Gondolová lanovka Imjingak
Fotografování
Focení je povolené na všech turistických místech. Výjimkou jsou některé místnosti v Joint Security Area.
Na Dora Observatory pak nesmíte používat objektivy s ohniskem větším jak 90 mm.
Chystáš se do Jižní Koreje?
1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
DMZ peace train dle sdělení info kanceláře Korail přímo na Soul station aktuálně nejezdí. Byli jsme tam cca 20. 6. 2024. Na netu to vypadalo, že by měl jezdit, proto jsme si tam šli koupit lístky. Nakonec jsme koupili výlet do DMZ přes Klook.com
DMZ peace train dle sdělení info kanceláře Korail přímo na Soul station aktuálně nejezdí. Byli jsme tam cca 20. 6. 2024. Na netu to vypadalo, že by měl jezdit, proto jsme si tam šli koupit lístky. Nakonec jsme koupili výlet do DMZ přes Klook.com