Jižní Korea
Jižní Korea

Doprava v Jižní Koreji

Jižní Korea má propracovaný a velmi kvalitní systém veřejné dopravy, ale i silnic a dálnic. Přes drobné odlišnosti od dopravy v Evropě či Americe si nakonec na korejský systém rychle zvyknete a zjistíte, že cestování zde je velmi snadné i pro zahraniční turisty.

Porovnat ceny autopůjčoven

V Jižní Koreji využijete vnitrostátní leteckou dopravu, rychlovlaky i lokální železnice, moderní dálkové autobusy i městskou hromadnou dopravu.

Autem po Jižní Koreji

I když je systém hromadné dopravy v Koreji propracovaný a rozšířený i mimo velká města, budete-li chtít pořádně poznat venkov, horské oblasti a korejské pobřeží, půjčení auta zkrátka pořád zůstává nejefektivnější a nejpohodlnější variantou.

Auto si v Jižní Koreji můžou bez větší administrativy půjčit i zahraniční návštěvníci.

Detailní informace o cestování autem se dočtete v kapitole Půjčení auta Jižní Korea.

Vnitrostátní letecká doprava

Navzdory poměrně malé rozloze Jižní Koreje a kvalitní pozemní dopravě zde funguje i frekventovaná vnitrostátní letecká doprava. Celkem v Jižní Koreji funguje 15 letišť s pravidelnou dopravou.

Létání letadlem v rámci pevniny se ale časově málokdy vyplatí, cenově však na některých trasách plně konkuruje vlaku či autobusům, zvlášť pokud cestujete jen s příručním zavazadlem.

Letecky v rámci pevniny

Jako hlavní letecký uzel pro vnitrostátní lety funguje letiště Soul-Gimpo GMP, odkud se nejčastěji dostanete na ostrov Jeju a do Pusanu. Na této trase se létá 2-3x za hodinu a jednosměrné letenky při koupi alespoň měsíc dopředu startují na 25 USD.

Z pevninských destinací se létá ještě do měst Ulsan, Gwangju, Muan a Pohang.

Vyhledat letenky po Koreji

Na spojích v rámci pevniny nejvíce létají aerolinky Air Busan, Korean Air, Jin Air a Jeju Air. Do menších měst pak ještě doplňuje společnost Hi Air.

Nejfrekventovanější linka světa Soul – Jeju

Korejské vnitrostátní letectví si už několik let drží jedno světové prvenství. Letecká trasa z letiště Gimpo v Soulu na oblíbený dovolenkový ostrov Jeju je vůbec tou nejfrekventovanější linkou na světě.

Na zhruba hodinu dlouhou linku se v hlavní sezoně vypravuje až 200 letů za den. Na trase jsou tak bez nadsázky kratší intervaly než třeba v soulském metru.

Průměrná cena zpáteční letenky ze Soulu na Jeju se pohybuje mezi 100 USD a 180 USD. Na ostrov Jeju se pak kromě Soulu létá prakticky ze všech ostatních jihokorejských letišť.

Nejlevnější letenky obvykle nabízí společnosti T'Way Airlines, Air BusanJeju Air a Jin Air, nejvíce spojů pak nabídnou aerolinky Korean Air, Asiana Airlines a Air Seoul.

Vlaky a rychlovlaky

V Jižní Koreji funguje na 5 000 km železničních tratí spojujících většinu velkých měst. Lokálních tratí mířících do venkovských oblastí je však minimum a železnice tak v Koreji funguje hlavně jako prostředek pro rychlé přesuny na delší vzdálenosti.

Korejský železniční systém je velmi moderní, vlaky nové, čisté a velice spolehlivé. Železniční síť se dělí na konvenční a vysokorychlostní tratě.

Rychlovlakem se v Korejské republice svezete na těchto úsecích:

  • Soul – Cheonan – Daejeon – Daegu – Ulsan – Pusan (max. rychlost 305 km/h)
  • Soul – Cheonan – Iksan – Gwangju (max. rychlost 305 km/h)
  • Soul – Manjong – Pyeongchang – Gangneung (max. rychlost 260 km/h)
  • Soul – Wonju – Yeongju – Gyeongju – Pusan (max. rychlost 260 km/h)

V Jižní Koreji působí dva železniční dopravci.

Korail s rychlovlaky KTX

Státní společnost jezdící na všech tratích v zemi provozuje jak rychlovlaky KTX, tak běžné konvenční zastávkové spoje.

Korail dělí vlaky na několik skupin, z nich už při rezervaci jízdenky odvodíte, jak rychlým a kvalitním spojem pojedete:

  • KTX-Sancheon – nejmodernější rychlovlaky pro rychlosti nad 300 km/h
  • KTX-I – starší rychlovlaky na základě francouzských jednotek TGV pro rychlosti nad 300 km/h
  • KTX-Eum – moderní rychlovlaky pro vedlejší vysokorychlostní tratě s rychlostmi do 260 km/h
  • ITX – kapacitní moderní vlaky pro rychlosti do 200 km/h
  • Saemaul – konvenční vlak s vagony taženými lokomotivou, do zprovoznění rychlovlaků nejrychlejší vlaky, dnes jezdí na vedlejších tratí jako rychlíky
  • Mugunghwa – konvenční vlak s vagony taženými lokomotivou, nejpomalejší zastávkové spoje, které staví ve většině stanic po trase
  • Nuriro – podobně pomalé vlaky jako Mugunghwa, na nichž jsou nasazované modernější jednotky

Jízdenky a ceny

Lístky na vlak koupíte online na oficiálním webu letskorail.co.kr nebo před odjezdem ve stanici.

Všude jsou k dispozici klasické přepážky s obsluhou i jízdenkové automaty v angličtině. Některé automaty fungují jen pro korejské platební karty, některé naopak jen pro zahraniční platební karty, vždy jsou však přehledně označeny.

Ceny jízdenek jsou stejně drahé online i na místě, nicméně cestujete-li rychlovlakem v exponovaných časech (ráno, odpoledne, pátek, neděle) a potřebujete jet spojem v přesný čas, doporučujeme koupi online. Stává se, že některé vlaky bývají vyprodané i několik dní dopředu. Velký problém to však není, protože na hlavních tratích jezdí vlaků opravdu hodně.

K nákupu lze využít i aplikaci Korail (Google Play / App Store).

Jízdenku zakoupenou online není třeba tisknout. Stačí mít v mobilu uložený QR kód, který ale ve většině případů ani nebudete potřebovat. Na jízdence máte vždy vyznačené číslo vozu a číslo sedačky. Průvodčí pouze prochází vlakem a kontroluje, zda jsou zakoupená místa obsazená. Jízdenky se kontrolují pouze v případě, že dojde k nesrovnalostem.

Všechny vlaky jsou navíc vybavené bezplatnou wi-fi, takže přístup k jízdence v telefonu je zajištěný i bez korejské SIM-karty.

Příklady cen jízdenek a jízdní doby:

  • Soul – Pusan
    • Rychlovlak KTX jede 2:40 a stojí 59 800 KRW
    • Rychlík ITX jede 4:45 a stojí 42 600 KRW
    • Zastávkový vlak Mugunghwa jede 5:50 a stojí 28 600 KRW
  • Soul – Mokpo: na trase jezdí pouze rychlovlaky KTX s dobou jízdy cca 2:40 a cenou 53 100 KRW
  • Soul – Yeosu: na trase jezdí pouze rychlovlaky KTX s dobou jízdy cca 3:15 a cenou 47 500 KRW
  • Soul – Gangneung: na trase jezdí pouze rychlovlaky KTX-EUM s dobou jízdy cca 2:00 a cenou 27 600 KRW
  • Soul – Pyeongchang: na trase jezdí pouze rychlovlaky KTX-EUM s dobou jízdy cca 1:30 a cenou 19 700 KRW
  • Pusan (Bujeon) – Mokpo: na trase jezdí pouze vlaky Mugunghwa s dobou jízdy cca 6:40 a cenou 24 500 KRW

SRT

Super Rapid Train (zkráceně SRT) je soukromý dopravce provozující pouze rychlovlaky ze/do Soulu na hlavních korejských trasách.

Na rozdíl od státního dopravce Korail v Soulu nezajíždí na hlavní nádraží Seoul Station v centru, ale zastavuje na stanici Suseo na jihovýchodním okraji města. Vlaky SRT jezdí na těchto trasách:

  • Suseo (Soul) – Cheonan – Daejeon – Daegu – Ulsan – Pusan
  • Suseo (Soul) – Cheonan – Iksan – Gwangju – Mokpo

Na trase ze Soulu do Pusanu jede až 40 spojů denně, zatímco do Mokpo 20 vlaků denně.

Jízdenky a ceny

Podobně jako u Korailu zakoupíte jízdenky online na webu etk.srail.kr i ve stanicích na pokladnách či v automatech. Cena je stejná při koupi online i na místě.

Vzdálenější nádraží v Soulu kompenzují nižší ceny jízdenek než má dopravce Korail:

  • Soul Suseo – Pusan: 52 300 KRW
  • Soul Suseo – Mokpo: 46 100 KRW

Dálkové autobusy

Autobusem se dostanete prakticky kamkoli. Do větších měst jezdí po 15 minutách, do menších měst a vesnic po hodině.

Dálkové autobusy jsou velmi pohodlné a na rozdíl od evropských či amerických mají v řadě o jednu sedačku méně (rozvržení 2 + 1), čímž vzniká mnohem více prostoru.

Na trasách, kudy jezdí i rychlovlaky, autobusy konkurují cenou. Zejména na turisticky atraktivních místech podél pobřeží, ale i v horách, jsou však autobusy jedinou možnou formou dopravy.

Dálkové autobusy v Jižní Koreji se dělí na dva druhy: ExpressBus a InterCityBus. Ve velkých městech vždy funguje několik autobusových nádraží, která popisujeme například v průvodci po Soulu nebo průvodci po Pusanu.

InterCity autobusy si na některých trasách dokonce konkurují s Expressbusy, vždy se tak vyplatí srovnat jízdní řády a ceny na obou níže uvedených webech.

Expressbus

Expresní autobusy jezdí na hlavních trasách mezi největšími korejskými městy (zejména však ze Soulu) a často konkurují právě vlakům. Většinově jezdí po dálnicích a mají minimum zastávek.

Jízdenky zakoupíte před odjezdem na autobusovém nádraží nebo na webu kobus.co.kr. I když na různých trasách jezdí vícero společností, nemusíte navštěvovat různé weby či stánky. Vše je integrováno do jedné pokladny, resp. jediného webu kobus.co.kr.

Na hlavních trasách není koupě jízdenek dopředu nutná. Spojů jezdí velké množství a prakticky se nestane, že by byly všechny obsazené.

Ceny jsou dané vždy na jednu trasu a pro všechny společnosti stejné. Odstupňované jsou jen podle kvality autobusy, která se dělí ne Economy, Excellent a Premium. V praxi jsou však rozdíly malé a už autobusy Economy jsou co do pohodlí skvělé a na hony vzdálené například evropským či americkým dálkovým spojům.

Příklady cen (nejlevnější třída Economy) a doby jízdy:

  • Soul – Pusan: 4 hodiny, cena 25 400 KRW
  • Soul – Mokpo: 4 hodiny, cena 23 100 KRW
  • Soul – Sokcho: 2:20, cena 16 400 KRW
  • Soul – Pohang: 3:40, cena 22 100 KRW

InterCityBus

Podobně pohodlné dálkové autobusy InterCity jezdí i do méně významných měst, stále však stojí nad úrovní příměstské dopravy a specializují se na delší trasy, podobně jako expresní autobusy. V reálu cestující příliš nepozná rozdíl mezi InterCity a Express autobusem.

Jízdenky zakoupíte před odjezdem na autobusovém nádraží nebo na webu intercitybuse.tmoney.co.kr. I když na různých trasách jezdí vícero společností, nemusíte navštěvovat různé weby či stánky. Vše je integrováno do jedné pokladny, resp. jediného webu  intercitybuse.tmoney.co.kr.

InterCity busy se vyznačují často velmi frekventovaným spojením.

Příklady cen a doby jízdy:

  • Soul – Sokcho: 2:20, cena 20 600 KRW
  • Soul – Donghae: 2:50, cena 25 600 KRW
  • Pusan – Wando: 3:40, cena 36 900 KRW
  • Pusan – Mokpo: 3:40, cena 34 600 KRW
  • Pusan – Gangneung: 5:00, cena 39 900 KRW

Na rozdíl od expresních autobusů, InterCity busy nejezdí pouze ze Soulu, ale ze všech velkých korejských měst vždy po celé zemi.

Městská hromadná doprava

Korejská města mají rozvinutý systém MHD. Metro funguje hned v 6 městech (Soul, Busan, Daejeon, Daegu, Gwangju a Incheon). Zbytek městské a příměstské dopravy obstarávají stovky a tisíce autobusových linek.

Tramvajová doprava v Koreji nefunguje v žádném městě.

Dopravní karty

Pokud dopředu víte, že se budete pohybovat po více městech a v jejich okolí a že plánujete ve větší míře využívat MHD, rozhodně doporučujeme hned na letišti koupit dopravní kartičku T-Money (Soul) nebo Cashbee (Pusan a jih země).

K dopravě lze také využít kartu Wowpass, která na rozdíl od T-Money nebo Cashbee lze dobíjet online kartou přes mobilní aplikaci.

Wowpass

Multifunkční karta Wowpass je dobíjecí platební karta, na níž si nahrajete kredit a následně můžete platit ve všech obchodech a službách v Koreji.

To může být velmi ulehčující, protože mnoho služeb přijímá korejské, ale nikoliv zahraniční platební karty.

Na kartu Wowpass si navíc můžete nahrát také dopravní kredit T-Money a nemusíte již separátně kupovat níže uvedenou kartičku T-Money / Cashbee.

Při dobíjení karty dobíjíte dva zůstatky – k běžnému placení a T-Money k placení v dopravě po celé zemi.

Standardně karta stojí 5 000 KRW a objednáte si ji online ještě před cestou do Koreji na webu wowpass.io/purchase.

Kartu si následně vyzvednete na zvolném místě – všechna mezinárodní letiště nebo přístavy.

Kartu můžete dobíjet v kioscích Wowpass umístěných většinou ve stanicích metra nebo nádražích nebo pohodlněji přes mobilní aplikaci (Google Play / App Store).

T-Money / Cashbee

Obě kartičky jsou vzájemně kompatibilní a fungují ve všech korejských systémech dopravy.

Nejprve je třeba si zakoupit prázdnou kartu T-Money (resp. její turistickou verzi Korea Tour Card) nebo Cashbee za 4 000 KRW.

Následně si v kterémkoliv automatu na jízdenky po celé zemi nebo v jakékoliv prodejně 7-Eleven nebo emart24, které najdete všude včetně nejmenších vesnic, kartu dobijete na vámi zvolenou částku.

Počítáte-li alespoň se 4 jízdami MHD denně, počítejte, že utratíte zhruba 6 000 až 7 000 KRW denně.

Pak už kartu používáte při placení v turniketech metra (vždy při vstupu do stanice i výstupu z ní) a ve všech autobusech po celé zemi. U městských a příměstských spojů nastoupíte vždy předními dveřmi, kartičku si "pípnete" u validátoru poblíž řidiče. Nezapomeňte si pípnout i při výstupu u validátoru poblíž zadních dveří. Jedině tak se vám správně spočítá jízdné.

Trajekty

Síť trajektů a lodí, které spojují pobřežní a vzdálenější ostrovy s pevninou i ostrovy navzájem, je v Koreji velmi rozsáhlá.

Jednotlivé lodní společnosti ani přístaviště obvykle nemají vlastní webové stránky a zjistit tak dopředu jízdní řády je poměrně obtížná disciplína. Faktem však je, že jízdenky na trajekty nikdy není potřeba kupovat dopředu, vždy stačí až na místě před plavbou.

Ceny jsou dotované a tudíž nízké. Obecně a velmi zhruba platí, že 1 hodina jízdy trajektem vyjde cca na 5 500 KRW.

Největší přístavy jsou Mokpo, Incheon, Donghae, Pohang, Wando. Při pohledu na mapu je ale jasné, že lodních tras podél celého poloostrova jsou stovky.

Chystáš se do Jižní Koreje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 28. 10. 2024

15 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.