Kultura a lidé v Jižní Koreji
Historie v kostce
Korejská historie sahá až do roku 2.333 před naším letopočtem, kdy byl založen Gojoseon. Dle legendy ho založil mytický Dangun, jehož otec sestoupil z nebes a matka se přeměnila z medvědice. V současné době je Korea republikou. Nejvýznamnější vládnoucí dynastií byla dynastie Čoson (Joseon – korejsky - 전주이씨, 全州李氏). Vládla od roku 1392 až do roku 1910, kdy byla Korea obsazena Japonskem.
Korejci si tuto dynastii připomínají dodnes prostřednictvím různých festivalů a oslav. První prezidentské volby se konaly v roce 1987. Jeden z prezidentů (Kim-Dae-Jung) získal dokonce Nobelovu cenu za mír v roce 2000. V roce 2013 usedla na prezidentské křeslo žena – dcera bývalého prezidenta.
Dlouho se však na svém novém postu neohřála, neboť v roce 2016 vyvrcholilo její obvinění z korupce. Napjaté vztahy má v současné době se svým severním sousedem – Severní Koreou. Jsou od sebe odděleny přes 200 km dlouhým pruhem. Většinou narazíte na moderní stavby, neboť mnoho budov bylo zničeno během korejské války.
Lidé
Lidé jsou otevření, veselí, zvědaví, rychlí, někdy až nesoustředění nebo roztěkaní. Ve městech jsou na cizince zvyklí a ovládají základy angličtiny, ale i tak se občas stydí mluvit. Cizinec je většinou ten, kdo začíná hovor. Lidé na vesnici jsou oblečeni v tradičním oděvu a neznají žádná anglická slovíčka, ale o to víc zábavy si s nimi při komunikaci užijete! Často se ptají: „Kolik je ti let?“. Naprosto běžný dotaz, neděste se. Korejci totiž vždy uctívají staršího.
Svátky a festivaly
Během oficiálních svátků jsou zavřené pouze úřady a banky. Vánoce slaví Korejci 25. 12. Zajímavým svátkem je Den stromů – 5. 4. nebo Narození Buddhy – přelom dubna a května. Pokud si užíváte den svatého Valentýna, tak stojí za zmínku, že 14. 2. dávají dárek ženy mužům a 14. 3. je to naopak. A zatímco my 11. 11. „slavíme“ příchod svatého Martina, Korejci vyznávají Pepero Day, kdy si zamilované páry dávají tyčinky Pepero. Zajímavý je 1. leden, kdy dávají dětem ve své rodině nějaké peníze.
Nejvíce festivalů, přehlídek a oslav si užijete během dubna. V tomto období rozkvétají místní třešně, což navíc podtrhne místní atmosféru.
Jinhae Gunhangje Festival (진해군항제)
Tento festival patří mezi největší a nejznámější jarní festivaly v zemi, každoročně ho navštíví přes 2 miliony turistů. Začíná připomínkou na vládu dynastie Čoseon, známé také jako dynastie I nebo R. Během festivalu se můžete stát pozorovatelem famózních přehlídek Korejců v tradičních krojích a navíc ochutnávat místní potraviny.
Starlight festival (여좌천-벚꽃명소)
Pokud milujete noční procházky Prahou a kocháte se pohledem na nasvícené památky a nikdy nevynecháte festival světla v Praze, tak festival hvězdného svitu bude přímo pro vás. Je součástí festivalu Jinhae Gunhangje. V okolí řeky Yeojwacheon si užijete laserovou show, nasvícený most a okolní třešně. Součástí bývá i famózní ohňostroj.
Královská přehlídka a vojenská hudební skupina
Královský pouliční průvod se předvádí každoročně kolem ulice Jungwon rotary. Je veden admirálem Yi Sun-sinem a jeho armádou a poukazuje na válečné vítězství za vlády dynastie Čoson. Poblíž gymnázia Jinhae a v přilehlých ulicích se můžete zaposlouchat do zvuků vojenské skupiny a obdivovat vystoupení čestné vojenské gardy.
Kultura
Korejci jsou vychovávání k úctě a pokoře k věkově starším a obecně k autoritám. Ve svém jazyce rozeznávají dokonce šest úrovní vykání a tykání. Ve společnosti je kladen důraz na kolektivismus. Vyznávají tradiční hodnoty a velmi pečují o vztahy, nejen ty rodinné. Ve společnosti je rozšířen buddhismus, konfucianismus, ale i křesťanství (protestantismus).
Zvláštnosti a odlišnosti
- Smrkání na veřejnosti je prohřešek,
- Nedávají si dárky k narozeninám,
- U jídla klečí na zemi a nohy nenatahují pod stůl.
Vlajka je oficiálně nazývaná Tchägukki – 태극기 / 太極. Ve středu najdeme červeno-modrý symbol jin a jang a v každém ze čtyř rohů se nachází jeden trigram. Symbol täguk odráží staletou tradici harmonie dvou protikladů jin a jang, který se odvíjí od taoismu, ale je přítomný ve všech myšlenkových směrech v Koreji – v konfucianismu, buddhismu, šamanismu, ale snad i v křesťanství. Bílé pozadí vlajky symbolizuje světlo a čistotu a vyjadřuje touhu korejského národu po míru. Čtyři trigramy kolem středu symbolizují nebe, zemi, oheň a vodu. Všechny tyto elementy dohromady vyjadřují kosmickou harmonii a jednotu. Vlajka reprezentuje ideál národní prosperity a univerzální pravdy, který dávají do popředí všichni Korejci.
Mezi tradiční umění patří gugak, což v překladu znamená národní hudba a ostatní druhy umění, jako jsou umělecké tance, písně nebo vystoupení. Korejci navíc zdědili po svých předcích ještě širokou škálu národních tanců: jako jsou salpurichum (spirituálně-očistné), gutchum (rituální tance šamanské), taepyeongmu (tance míru), hallyangchum (doslova tance „lenochů“), buchaechum (tance pro zábavu), geommu (tanec s meči) a seungmu (tance mnichů). Navíc talchum (tanec s maskami) a pungmul nori (hra s hudebními nástroji) jsou velmi známé pro svou satirickou povahu. Malování a kaliografie jsou známy od starověku a vznikaly pod vlivem Číny. Za zmínku stojí ještě hrnčířství a řemeslná výroba.
Tradiční jihokorejské oblečení je označováno jako Hanbok. Jsou to šaty bez kapes, které charakterizují zářivé barvy. Dodnes se tento oděv nosí při tradičních oslavách nebo festivalech.
Jazyk
Úředním jazykem je korejština. Anglicky se domluvíte bez problémů ve městech a turistických oblastech, hlavně s mladší generací.
Turismus
I přesto, že má Jižní Korea co nabídnout, stále zůstává lehce ve stínu svého proslulejšího, známějšího, východního souseda – Japonska. Nejvíce turistů potkáte v Soulu, tedy hlavním městě, kde jsou soustředěny veškeré služby. Všude narazíte na zvídavé Korejce s nejlepšími smartphony a fotoaparáty, především o víkendech a dnech volna, kdy vyráží na výlety.
Geografie
Stát se rozkládá na jižní části korejského poloostrova. V blízkosti je mnoho dalších, malých ostrůvků, z nichž největší je ostrov Čedžu. Je zajímavý také proto, že zde leží i nejvyšší bod Korey a zároveň vyhaslá sopka Halla-san a jako jediné místo z celé země je již v subtropickém pásmu. Ze západu je Korea omývaná vodami Žlutého moře, na východě vodami Japonského moře. Korejci kvůli poválečné nevraživosti vůči Japoncům Žluté moře nazývají Západní moře, Japonské moře pak nazývají Východní moře. Korea je hodně hornatou zemí, ale na jihu najdeme nížiny, které zaujímají asi jen 30 % plochy.
Chystáš se do Jižní Koreje?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.