Kazachstán
Kazachstán

Kultura a lidé v Kazachstánu

Historie v kostce

Kořeny této země sahají hluboko do historie, první zmínky pochází už z pravěku. Právě na území Kazachstánu byl pravděpodobně domestikován kůň. Ve středověku se země dostala pod vliv Mongolů, poté byla v průběhu středověku sjednocena a přibližně od poloviny 19. století se stala součástí carského Ruska. Od té doby do země proudilo velké množství ruských migrantů, což vyústilo v odpor místních obyvatel. Pod definitivní kontrolu Ruska se dostal Kazachstán v roce 1919, v reakci na tuto událost odešly statisíce Kazachů přes čínské hranice. Až do roku 1991 patřil Kazachstán pod vliv Sovětského svazu. Hlavním město se tehdy jmenovalo Almaty, to ve 2. polovině 90. let nahradila Astana. Ta byla v roce 2019 přejmenována na Nur-Sultan na počest bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva, jenž vedl zemi téměř 30 let.

Lidé a náboženství

Lidé v Kazachstánu jsou velmi komunikativní a většina těch, na něž jsme narazili, byli milí. Turisty vždy berou jako příležitost si přivydělat a chovají se k nim hezky. Většina z nich zná Československo a Prahu, někdo dokonce i Karla Gotta. Mentalita je trochu odlišná, pokud se dostanete například do fronty na hranicích nebo na nějaké přelidněné místo, nemají problém do vás vrazit, předbíhat bez jakéhokoli slova či omluvy.

V Kazachstánu žije téměř 150 různých národností a etnických skupin. Z přibližně 18,5 milionu obyvatel tvoří většinu Kazaši, početnou menšinou jsou zde Rusové, žijí zde i Uzbeci, Ukrajinci či Ujguři. 

Již přes 50 % obyvatel žije ve městech a funguje zde trend přesunu lidí z venkova do měst.

Většinu obyvatel tvoří muslimové (sunnité, asi 75 %), téměř 25 % se hlásí k pravoslavné církvi. Islám je zde velmi mírumilovný, ženy nemusí chodit zahalené a po příjezdu byste ani nepoznali, že jste přijeli do muslimské země.

Svátky

Od Česka se Kazachstán liší například tím, že Mezinárodní den žen se slaví jako státní svátek. Květnový den vítězství je také o 1 den posunutý. 

Přehled státních svátků:

  • 1. 1. a 2. 1. – Nový rok
  • 7. 1. – Vánoce
  • 8. 3. – Mezinárodní den žen
  • 22. 3. – Svátek jara
  • 1. 5. – Svátek jednoty lidu
  • 9. 5. – Den vítězství
  • 30. 8. – Den ústavy 
  • 25. 10. – Den republiky

Kultura

V souvislosti s velkým počtem etnických a národnostních skupin je kultura velmi pestrá. Do ní se také promítá nejrozšířenější náboženství, jímž je islám, jehož pravidla a vyznávání nejsou v Kazachstánu tak striktní jako například ve státech Blízkého Východu. Kromě kazašské kultury je zde zastoupena i ruská, uzbecká, ujgurská či ukrajinská. Kazaši však logicky tvoří nejpočetnější skupinu.

Velkou kulturní akcí je festival nomádských kultur, který se koná během června a získává stále větší ohlasy i v zahraničí. Připomíná se tím tradice kazašského národa a sjíždějí se sem také zástupci nomádských kultur například z Kyrgyzstánu či Ruska.

Jazyk

Úředním jazykem je kazaština, která patří do skupiny turkických jazyků. Na kazaštinu také narazíte v dalších zemích Střední Asie nebo v Číně. Většina nápisů je zatím v azbuce, ale země vyhlásila přechod z azbuky na latinku, jen minulý rok dokonce měnila 2x písmo, čímž vznikly nemalé zmatky.

S každým na ulici se však domluvíte rusky. Anglicky zde lidé mluví zřídka. V některých restauracích také nemluví anglicky a jídelní lístek najdete pouze v azbuce. 

Jediným a nejzákladnějším slovíčkem, které je dobré umět, je děkuji [:rachmjet:], místním to vždy vykouzlí úsměv na tváři, když ho od vás uslyší, a my si s ním vystačili.

Turismus

Nejzajímavější a turisticky nejpřitažlivější místa leží na jihovýchodě země u města Almaty. Turisté míří hlavně právě do této oblasti, která skýtá velké přírodní bohatství. Nejvyhledávanějšími cíli jsou Charyn Canyon, jezera Kaindy a Kolsai, dále pak Národní park Altyn Emel či přímo město Almaty a blízké Velké Almatinské jezero. Vyhledávaným cílem je také jezero Balchaš, Aralské jezero a milovníci bizarní architektury by měli určitě 1 den strávit v Nur-Sultanu.

Ve městech fungují služby na dobré úrovni, v Almaty mají krásné hlavní turistické centrum, kde se domluvíte anglicky, a doporučí vám nejrůznější tipy na výlety. Půjčoven aut najdete velké množství, ne všude se domluvíte anglicky a některé bohužel zakazují vyjet s autem mimo město. Restaurací funguje ve městech také dostatek, často je však menu pouze v ruštině.

Geografie

Kazachstán je převážně rovinatá stepní krajina, která se zdá nekonečná. Na jihozápad území zasahuje Kaspická nížina a leží zde Kaspické moře, na východ od něj nalezneme Turanskou nížinu a Aralské jezero, které je však rozlohou pouze zlomkem toho, čím bylo minulé století. Bývalý SSSR chtěl pěstovat bavlnu, a proto využíval přítoky Amudarju a Syrdarju k zavlažování zemědělské půdy, v důsledku čehož se Aralské jezero stále zmenšuje.

Další obrovskou vodní plochou je jezero Balchaš se sladkoslanou vodou, jež se nachází v Kazašské plošině. Na jihovýchodě území se nachází pohoří Ťan-Šan.

Rozlohou patří Kazachstán do první desítky největších zemí na světě, což je v kontrastu s jednou z nejmenších hustot zalidnění (6,5 obyv./km2), na obrovské ploše (přes 2.700.000 km2) žije přes 18,5 milionu obyvatel. Hlavním městem je Nur-Sultan, největším městem od něj 1.200 km vzdálené Almaty. Při příletu na almatinské letiště jsou k vidění vrcholky hor v pozadí – zde se už typická stepní krajina mění, proto je i tak turisticky přitažlivá. Nejvyšší bod Kazachstánu (Chan Tengri) měří dokonce přes 7.000 metrů.

Jedná se o prezidentskou republiku, kde od rozpadu Sovětského svazu vládl Nursultan Nazarbajev, který na konci března 2019 překvapivě rezignoval z důvodu nutnosti nástupu nové generace, a nahradil ho Kasym-Žomart Tokajev.

Chystáš se do Kazachstánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.