Kazachstán
Kazachstán

Peníze a ceny v Kazachstánu

Kazachstánský tenge

Měnou je kazachstánský tenge (kód KZT). Kurz: 1 KZT = 0,0615 Kč

Tenge je slabou měnou, ceny se pohybují ve stovkách až tisících, bankomaty vydávají při výběrech většinou bankovky 5.000 a 10.000. Pokud raději vyměňujete peníze ve směnárnách, přivezte si s sebou do Kazachstánu nejlépe dolary a vyměňte je za tenge až na místě, v Česku banky a směnárny tuto měnu v kurzovním lístku nenabízí.

Směnárny a platba kartou

Osobně doporučujeme vybírat hotovost z bankomatu, je to vždy lepší kurz než ve směnárnách. Ve směnárnách na letišti v Almaty není kurz moc výhodný a v příletové hale se nachází asi 5 různých bankomatů, které i informují (např. Sberbank), že neúčtují žádné poplatky za výběr.

Ve městech je platba kartou samozřejmostí téměř všude (mimo tržišť například). Mimo města při sobě mějte dostatek hotovosti, ani vstupy do nejznámějších turistických míst (například Charyn Canyon, jezera Kaindy či Kolsai) nelze platit kartou.

Kolik co stojí

Průměrná mzda v Kazachstánu činí přibližně 160.000 KZT (necelých 10.000 korun), proto jsou pro Čechy i ceny v obchodech a službách mnohem přívětivější než u nás. Obecně je Kazachstán mnohem levnější než Česko. Nejlevnější jsou velké supermarkety (např. Magnum), ale i v restauracích se dá najíst za nevelké peníze. 

Příklady cen:

  • Lístek na autobus – 150 KZT,
  • Lístek na metro (Almaty) – 80 KZT,
  • Taxi (přes aplikaci Yandex, cca 20 minut jízdy) – cca 1.400 KZT,
  • Klasické taxi (cca 20 minut jízdy) – minimálně 3.000 KZT,
  • Ubytování v lepším hotelu na 1 noc – cca 4.000 KZT,
  • 1,5 l vody – okolo 150 KZT v supermarketu (450 KZT na letišti),
  • Jídlo v restauraci (zahrnuje i polévku, pití) – od cca 1.700 do 4.500 KZT,
  • Simkarta s neomezeným voláním, SMS a 10 GB dat (od Beeline) – 5.000 KZT.

Spropitné a smlouvání

V restauracích je vždy do celkové ceny zahrnuto 10% spropitné, proto nemusíte dávat další. Obsluha v námi vybraných restauracích byla téměř vždy vynikající, proto jsme jim nechávali i něco navíc a rozhodně to neurazí.

Co se týče smlouvání, v praxi funguje hlavně na tržištích. Ale když chtěl po nás například řidič maršrutky najednou zaplatit dalších 500 tenge za bagáž (a řekl nám to až v průběhu cesty), tak tam to usmlouvat nešlo nikdy, byli dost nekompromisní.

Jak ušetřit

Pro nejlevnější jídlo se vyplatí navštívit řetězce Magnum, v nichž člověk najde úplně vše. Taxi obecně není tolik drahé, ale vyplatí se stáhnout aplikaci Yandex taxi (obdoba Uber), kterou lze sehnat na Google Play i App Store. Je to výhodnější než klasické taxi, jelikož cenu vidíte již v aplikaci a ta je daná. Řidiči v Almaty nás neměli problém vzít i v 5 lidech, jeden dopředu a 4 dozadu.

Určitě se vyplatí využívat pro cesty maršrutky, i na delší vzdálenosti – například jízdenka z Almaty do Biškeku v sousedním Kyrgyzstánu stojí 1.800 tenge (cca 110 korun) pro 1 osobu.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel bude jezdit maršrutkou, za niž na kratších cestách nezaplatí více než 30–50 korun. Delší cesty se zavazadlem vyjdou asi na 130 korun. Bydlet bude v nejlevnějším hostelu (v Almaty například Asia Hostel u stanice metra Sayran, kde stojí nocleh 60 korun). Nakoupí si v supermarketu, případně si bude vařit sám v kuchyňce. Za den se nemusí s náklady na jídlo a vodu vyšplhat přes 1.500 tenge (asi 90 korun). Takto činí náklady asi 200 Kč na den, připočtěme k tomu nějaké vstupy do památek/národních parků (50–100 Kč) a nejnižší denní náklady mohou vyjít asi na 300 Kč osoba / den.

Zlatá střední cesta, kdy budeme mít půjčené auto (vzhledem k velkým vzdálenostem a ne moc přehledné dopravě doporučujeme, půjčení terénního auta se pohybuje od 70 dolarů na den), které se vyplatí, pokud jedete alespoň ve 4 lidech. Můžete se nechat ubytovat u místních obyvatel nebo přespat v lepším ubytování (cca 200 korun / noc), dát si 1 jídlo v restauraci (cca 200 korun) a v závislosti na ujeté vzdálenosti ještě připočtěte náklady na benzin (litr benzinu 95 stojí průměrně asi 11 korun).

Pokud se půjčovné a benzin rozdělí mezi 4 lidi, budou denní náklady činit průměrně asi 800 korun. S ubytováním, jídlem, pitím a vstupy se dostanete asi na 1.500 Kč osoba / den. Dá se i ušetřit, pokud budete spát v autě nebo ve stanu. V přírodních parcích jsme se nesetkali s poplatkem za stan, který by byl vyšší než cca 40 korun.

Varianta, kdy se neohlížíme na finance a chceme zažít co největší pohodlí, by byla s cestovní kanceláři, která za nás vše zařídí. Například za zájezd na 16 dní zaplatíme 50–60.000 Kč. Případně bychom si mohli sami zajišťovat ubytování v luxusních hotelech, kde stojí noc například v Almaty od 3.000 Kč a výše.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Chystáš se do Kazachstánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.