Kultura a lidé v Kolumbii
Historie v kostce
Dějiny Kolumbie ovlivnili především Evropané, zejména Španělé. Území Kolumbie bylo Španěly kolonizováno ve 30. letech 16. století.
Novodobé dějiny Kolumbie jsou plné státních převratů a častého střídání vlád. Od konce 19. století probíhají v zemi četné boje mezi konzervativci a liberály nebo levicovými radikály.
Ty vyústily v guerillovou válku. V sedmdesátých a osmdesátých letech se Kolumbie stala jedním z mezinárodních středisek nelegální výroby a pašování drog. Drogové kartely prakticky řídily politiku země až do nástupu prezidenta Alvara Uribeho v roce 2002, který pomocí americké vojenské spolupráce zahájil úspěšnou kampaň proti obchodu s drogami.
V listopadu 2012 byly zahájeny mírové rozhovory s guerillovými milicemi a v srpnu 2016 byla podepsána historická mírová dohoda, která má ukončit více než půlstoletí trvající konflikt.
Lidé
S odhadovanými 48 miliony lidí v roce 2015 je Kolumbie třetí nejlidnatější zemí v Latinské Americe a také domovem třetí největší populace v počtu španělsky mluvících obyvatel na světě. Kolumbie je etnicky různorodá s kořeny původních obyvatel, španělských kolonizátorů, Afričanů původně do země přivežených jako otroků a přistěhovalců z Evropy a Blízkého východu. Přes 90 % obyvatel vyznává křesťanskou víru.
Svátky
Kolumbie je druhým státem na světě v počtu státních svátků s 18 dny pracovního klidu v roce. Úsměvné je, že zeptáte-li se Kolumbijce, proč je tento den svátkem, odpovědi se ve valné většině nedočkáte. Kolumbijci slaví vše a všude. La Fiesta/La Rumba je důležitým aspektem kolumbijské kultury
Karneval ve městě Barranquilla – Carnaval de Barranquilla – na pobřeží Karibského moře je po Riu de Janeiru druhým největším na světě. Těší se více než stoleté tradici a začíná čtyři dny před popeleční středou. Vidět zde můžete obrovské průvody, typické kostýmy plné barev i různá taneční vystoupení. Řada masek vzniká z kreativity a nápadů jednotlivých účastníků, nechybí však ani typičtí představitelé bájných legend.
Karneval černých a bílých – Carnaval de Negros y Blancos – který se koná každoročně od 2. do 7. ledna ve městě Pasto na jihu Kolumbie. Kromě uměleckého a kulturního vyjádření spočívá podstata celé slavnosti především ve hře. Karneval má své kořeny v koloniálním období, kdy otroci afrického původu tehdy prosili své španělské pány, aby jim poskytli alespoň jeden den svobody ročně. Jejich žádost byla nakonec vyslyšena a volný den stanoven na 5. ledna.
Černošská komunita den využila k pořádání velké slavnosti, během níž si připomínali svůj africký původ a zvyky. Ovšem běloši si nechtěli nechat takovou zábavu ujít, a tak si nabarvili obličej načerno, aby se do oslav mohli plně zapojit. V současné době tak Kolumbijci oslavují tím, že si pomalují obličej černou barvou 5. ledna a barvou bílou 6. ledna.
Slavnosti ve městě Cali – Feria de Cali – který se koná od 25. prosince do Silvestra. Je známý maratonem salsa koncertů za účasti renomovaných salsa kapel. Navíc je na řadu akcí vstup zcela zdarma.
Slavnosti květin – Feria de las Flores – se koná v průběhu srpna ve městě Medellín, hlavním lákadlem je tradiční průvod vesničanů- Desfile de Silleteros, kteří mají na zádech připevněné obrovské palety nazdobené květinami.
Den svíček – Día de las velitas – slaví se od 7. a někde také až do 8. prosince a oficiálně zahajuje vánoční čas. O tomto dni se scházejí rodiny a známí, aby spolu rozsvítili stovky svíček a luceren u vchodů do svých domovů, na ulicích, náměstích či v parcích. Rodiny pak většinou posedávají venku u svíček s typickými vánočními sladkostmi, jako je speciální pudink natilla se smaženými koulemi z mouky a sýra, kterým se říká buñuelos. Den svíček je také dnem, kdy se poprvé rozsvítí vánoční výzdoba a osvětlení, večer pak ve městech doprovází oslavy i ohňostroje.
Den nezávislosti – Día de la Independencia – každým rokem se 20. července při příležitosti oslav dne nezávislosti koná celá řada připomínkových, kulturních a zábavních akcí prakticky ve všech částech země.
Kolumbijský folklorní festival – Festival Folclórico Colombiano – konec června a první červencové dny patří v kolumbijském městečku Ibagué významnému festivalu, kdy ulice města žijí oslavami a průvody a návštěvníci mají jedinečnou příležitost poznat a vychutnat si půvaby místních tradic.
Festival vallenatské legendy – Festival de la Leyenda Vallenata – čtyřdenní festival na konci dubna (26. 4.–30. 4. 2017) ve městě Valledupar na severu Kolumbie. Jedná se o jedinečné setkání milovníků zdejšího tradičního hudebního žánru vallenato který mísí zvuky tří hlavních hudebních nástrojů pocházející od tří různých etnik: evropská tahací harmonika, indiánská guacharaca (škrabka udávající rytmus) a černošský bubínek zvaný caja.
Velikonoce – Semana Santa – Velikonce jsou v Kolumbii především největším církevním svátkem, a tak se slaví celý předcházející týden, tzv. Svatý nebo Pášijový týden. Snad nejkrásnější a nejznámější oslavy probíhají v Popayánu v jižní části Kolumbie. Během Svatého týdne se pořádá jedna denní a pět nočních procesí městěm. V rámci procesí nelze přehlédnout typické dřevořezby a sochy na velkých dřevěných podstavcích ozdobených květinami, které vyrábí umělci přímo v Popayánu.
Dalším místem, kam se během Svatého týdne sjíždí domácí i zahraniční turisté, je městečko Mompox. Ve velikonočním čase zde místní oprašují své šperky a zdobí jimi figury svatých, s nimiž procházejí ulicemi v rámci dlouhých procesí. Ty jsou navíc typické tím, že účastníci dělají vždy dva kroky vpřed a jeden vzad, takže se celý průvod hezky rytmicky pohupuje.
Mezinárodní filmový festival v Cartageně – FICCI – nejdůležitější filmový festival Kolumbie, který je vůbec nejstarším v rámci celé Latinské Ameriky, každoročně se koná v březnu.
Slavnosti města Manizales – Feria Manizales – jedním z hlavních bodů programu nadále zůstávají mnohými tolik kritizované býčí zápasy, k nimž se v průběhu času postupně přidávaly další festivaly, veletrhy, vystoupení a průvody. Konají se na počátku ledna.
Kultura
Španělská koloniální éra zanechala trvalý vliv po celé zemi, s vysokou mírou římských katolíků v kolumbijské společnosti. Nedostatek víry v Boha je v Kolumbii tak neobvyklý, že pokud spadáte do této kategorie, očekávejte, že budete zvědavě dotázáni: „No, a na co pak tedy věříš?"
Tato religiozita se odráží v jazyce a je slyšet v každodenním životě. Během svého pobytu je více než pravděpodobné, že uslyšíte fráze jako „Si Dios Quiere" („Dá-li Bůh"), „Que Dios le pague" (doslovně: „Bůh vám zaplať" – v podstatě to znamená, děkuji), „Dios te bendiga" („Bůh ti žehnej") a „Gracias a Dios" („Díky Bohu").
Minulé vztahy s ostatními regionálními kulturami byly založeny na hierarchické společnosti, v níž si „bílí" Španělé užívali bohatství, moc a prestiž, zatímco černoši a Indové byli ve spodní části socioekonomické hierarchie. Kolumbijci i nadále používají jako měřítko postavení fyzický vzhled a socioekonomický status.
Hudba je velmi důležitou součástí kolumbijské kultury, cumbia a vallenato se těší přízni po celé zemi. Přestože španělská nadvláda zdecimovala domorodé obyvatelstvo, stále zde ještě mnoho prvků z této kultury přetrvává, a to především v kolumbijské hudbě. Shakira, stejně jako nositel Nobelovy ceny za literature Gabriel García Márquez či sochař Fernando Botero jsou synonymem toho nejlepšího z kolumbijské kultury. Co se týče kinematografie, doporučení si zaslouží na Oscara nominovaný snímek Objetí hada či dnes již kultovní Maria milostiplná.
Jazyk
Úředním jazykem je španělština. Dalé se používá více než 70 domorodých jazyků. Angličtina má oficiální status v souostroví San Andrés, Providencia a Santa Catalina. Znalost angličtiny jinak neočekávejte vyjma vzdělané části mladé populace v Bogotě a Medellinu.
Minislovníček:
- Rumba – Party
- Me regala...? – doslova „Daroval byste mi?” Používá se při objednávání
- Guyabo – Kocovina
- Parce – Kámo
- Chévere – Skvělý
- Deli – Vynikající – Používá se pro jídlo
- Qué vaina! – Taková škoda
- Qué pena! – Omlouvám se
- Plata – Peníze
- A la orden – „K vašim službám” – Používá se jako prosím ve službách
Turismus
Po dlouhá desetiletí zůstávala Kolumbie mimo zájem turistů kvůli špatné bezpečnostní situaci. Díky efektivní politice prezidenta Uribeho se situace zlepšila natolik, že Kolumbie je v současnou dobu mnohonásobně bezpečnější než ostatní státy regionu. Kolumbie se nyní těší bezprecedentnímu přívalu turistů.
I přes to očekávejte úroveň služeb na velmi nízké úrovni a připravte se na pokulhávající infrastrukruru. Mimo města Cartagena a Medellin je Kolumbie vhodná spíše pro méně náročné a dobrodružnější cestovatele.
Geografie
Geografie Kolumbie se vyznačuje šesti hlavními přírodními oblastmi, které mají své jedinečné vlastnosti – pohoří Andského regionu, které sdílí s Ekvádorem a Venezuelou; Pacifiký pobřežní region sdílený s Panamou a Ekvádorem; Karibský pobřežní region sdílený s Venezuelou a Panamou; Llanos (pláně) sdílené s Venezuelou; Amazonský deštný prales sdílený s Venezuelou, Brazílií, Peru a Ekvádorem; ostrovní prostor, který zahrnuje ostrovy v Atlantiku a Pacifiku.
Celková rozloha Kolumbie činí více než 14násobek rozlohy ČR.
Chystáš se do Kolumbie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.