Co dělat v Libanonu
Treking
Hornatý a pestrý terén Libanonu teoreticky skýtá dobré podmínky pro výlety v přírodě, počítejte však s omezenou infrastrukturou. Jedinou dálkovou trasou, která je v terénu vyznačena, představuje Lebanon Mounatain Trail (LMT); táhne se od severu k jihu v délce asi 470 kilometrů, převážně pohořím Libanon.
Za trekařskou mekku platí město Bsharri pod nejvyššími polohami pohoří Libanon. Turisticky dostupný jako denní výlet je i nejvyšší bod země (Kornet es-Saudá, 3.088 m), tedy pokud jej na nezřetelné náhorní planině najdete. Řada pěkných tras prochází i blízkým údolím Kadiša. Problémem je špatná dostupnost spolehlivých map v jakékoli podobě
Pláže
Zemi, obdařenou více než 200 kilometry scenéricky krásného pobřeží bychom mohli předem považovat za ráj pro plážové povaleče, leč v Libanonu to tak úplně neplatí. Jednak je velká část pobřeží strmá, kamenitá, s obtížným přístupem do vody, a za druhé tam, kde jsou fyzické podmínky příznivější, patří velká část pobřeží soukromníkům. Přístup k vodě je tak často nemožný nebo zpoplatněný (hotelové resorty). Veřejné pláže, kam je přístup zdarma, bývají nezřídka znečištěné odpadky.
Dokonce i v nejproslulejším přímořském letovisku v zemi, Jounieh severně od Bejrútu, najdete jen velmi málo volného přístupu k vodě – nejspíš budete muset zaplatit vstup na některou z hotelových či restauračních pláží (typicky 8–10 USD včetně lehátka a slunečníku).
Nejlepší volně přístupné pláže se najdou kolem Batrounu (asi 60 km severně od Bejrútu) a u města Tyros na jihu země. Jižně od Tyru se rozkládá zřejmě nejkrásnější písečná pláž v zemi, jde ale o problematickou oblast – na jihu přímo sousedí s palestinským uprchlickým táborem Rašidíja.
Lyžování
Ano, lyžování. Sjezdové a dokonce i běžecké – to by na Blízkém východě možná leckdo nečekal. Jenže mimořádná geografie Libanonu umožňuje i tyto hrátky.
Všechny lyžařské resorty se nachází v pohoří Libanon, mezi největší patří Mzaar Kfardebian (jen hodinu jízdy z Bejrútu), Laqlouq a mezinárodně asi nejznámější Les Cedars („Cedry“). Posledně zmíněné místo má díky vysoké nadmořské výšce – svahy začínají v 1.900 metrech – nejdelší sezónu, lyžuje se obvykle od konce listopadu až do dubna. Veškeré lyžařské vybavení si, stejně jako to dělají místní, půjčíte na místě.
Památky
Pro milovníky historických pamětihodností je Libanon zemí zaslíbenou – již jen prostý počet památek světového dědictví UNESCO, jichž je v zemi miniaturních rozměrů pět, dává tušit kvalitu. V Libanonu můžete navštívit prvotřídní lokality z antického období (Baalbek, Tyr), jsou tu i skvělé památky raně islámské (Andžar). Starobylou atmosféru si zachovala centra některých měst (Sajdá), velmi starou historií dýchají také ruiny v Byblu. Naopak v metropoli Bejrútu mnoho klasických pamětihodností nenajdete – město zaujme spíše připomínkami (ne vždy veselými) nedávných dějin i žhavé současnosti.
Chystáš se do Libanonu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.