Doprava v Maďarsku
Jak do Maďarska
Velmi snadno autem, autobusem (z Prahy do Budapešti kolem 10 spojů denně zajišťovaných různými dopravci, jízdenka cca 500 Kč), vlakem (spoje EC v dvouhodinovém taktu nebo noční lůžkový EuroNight) či letadlem (cca tři přímé lety denně). Využít lze i méně obvyklý způsob dopravy – hydroplány jezdící jednou denně po Dunaji na trase Vídeň – Bratislava – Budapešť.
Jak se nejlépe dopravovat
Vlakem
V Maďarsku je jedna z nejhustších železničních sítí na světě. Hlavní elektrifikované tratě se rozbíhající paprskovitě z Budapešťských tří nejdůležitějších nádraží (Keleti pályaudvar – Východní nádraží, Nyugati pályaudvar – Západní nádraží a Déli pályaudvar – Jižní nádraží) a zajišťují spojení většiny župních měst s metropolí. Dopravu zajišťují Maďarské státní dráhy (MÁV) a v menší míře další dopravci (GySEV na tratích v severozápadní části země, BKV na příměstských vlacích „HÉV“ v okolí Budapešti). MÁV poskytuje celou řadu slev, jejich systém je však dosti složitý a nepřehledný. Užitečnou pomůckou je vyhledávač spojení a dalších informací na webových stránkách https://www.mavcsoport.hu/. Spíše turistickou atrakcí než prostředkem běžné přepravy jsou úzkorozchodné železnice (např. Balatonfenyves GV – Somogyszentpál, Mesztegnyő – Felsőkak, Csömödér – Kistolmács aj.).
Autobusem
Autobusová doprava je velmi rozšířená, vedle dálkových linek mezi velkými městy jezdí linky regionální, obsluhující téměř každou obec. Nejvýznamnějším autobusovým dopravcem je společnost VolánBusz. Informace o jízdních řádech jsou k nalezení na http://www.volanbusz.hu/hu/menetrendek. Nejdůležitějšími autobusovými nádražími v Budapešti jsou Népliget a Árpád híd.
Autem
Silniční síť v Maďarsku je poměrně hustá, nové dálnice jsou kvalitní, silnice nižších tříd obvykle velkou kvalitou nedisponují. Užití dálnic je zpoplatněno, dálniční známka (matrica) se prodává 10denní (cena pro osobní automobily v roce 2017 je 2 975 Ft), měsíční (4 780 Ft) a roční (dvě varianty – celostátní za 42 980 Ft a regionální za 5 000 Ft). Známka se nekupuje v papírové podobě, ale virtuálně – na prodejním místě (obvykle čerpací stanice) nahlásíte registrační značku vozidla a požadovaný druh známky. Výhodné je, že známku si lze pořídit i dopředu z domova on-line. Kontrola uhrazení dálničního poplatku je prováděna prostřednictvím kamerového systému, občas policie provádí kontroly přímo na dálnici, kdy nechá sjet skupinu vozidel z dálnice na kontrolní stanoviště.
Pravidla silničního provozu jsou v zásadních bodech stejná jako v ČR. Alkohol není povolen, celodenní svícení je povinné pouze mimo obec, rychlostní limity jsou obdobné. Vyplatí se je dodržovat, zejména na silnicích nižších tříd, jejichž stavební stav často ani nedovolí jízdu vysokou rychlostí. Překvapit vás na nich může i větší počet koňských či oslích povozů, než na jaký jste zvyklí z českých silnic. Maďarská dopravní policie svou hlídkovací aktivitou rozhodně předčí české kolegy a její příslušníci jsou proslulí velkou dávkou nesmlouvavosti.
Některá specifická pravidla platí pro cyklisty. Cyklista jedoucí mimo obec po silnici I. třídy, hodlající odbočit vlevo, musí zastavit při pravém okraji vozovky, slézt z kola a pěšky přejít na druhou stranu. Za snížené viditelnosti musí mít cyklista nejen zapnuté předepsané osvětlení, ale mimo obec musí být oblečen do retroreflexní vesty. Platí též zvláštní rychlostní limity pro cyklisty – mimo obec nesmí jet cyklista, který nemá na hlavě přilbu, rychleji než 40 km/h, s přilbou rychleji než 50 km/h, v obci ve všech případech max. 40 km/h. Na stezce pro cyklisty platí nejvyšší dovolená rychlost 30 km/h, na společné stezce pro chodce a cyklisty 20 km/h.
Lodí
Lodní doprava má spíše okrajový význam. Společnost MAHART provozuje výletní lodě z Budapešti do Szentendre, Visegrádu a Ostřihomi, společnost Balatoni Hajózási Zrt. provozuje plavby po Balatonu, včetně dopravně strategického trajektu Szántód – Tihany, který převáží i automobily a značně tak řidičům zkrátí cestu na protější břeh.
Půjčení auta
V Maďarsku působí poměrně dost společností zabývajících se půjčováním aut (např. CarRent Budapest, Budget Hungary, HungaroRent Car, Avis, Sixt Car Rental atd.), přičemž podmínky jsou nastaveny různě. Obvykle je třeba prokázat se průkazem totožnosti a řidičským průkazem a složit kauci. Cena za půjčení se pohybuje podle typu automobilu kolem 3 500 – 7 000 Ft/den.
Městská hromadná doprava
Ve většině velkých měst funguje celkem spolehlivá městská hromadná doprava, obvykle zajišťovaná autobusovými linkami. Trolejbusy jezdí v Budapešti, Szegedu a Debrecenu, tramvají se můžete svézt v právě jmenovaných městech a též v Miskolci. V hlavním městě naleznete i méně obvyklé prostředky hromadné dopravy – čtyři lodní linky na Dunaji, sedm linek příměstské rychlodráhy HÉV, sedačkovou lanovku (libegő) na nejvyšší budapešťský kopec János hegy, pozemní lanovku (sikló) z náměstí Clark Ádám tér na Budínský hrad a zubačku (fogaskerekű vasút) ze stanice Városmajor do stanice Széchényi hegy, odkud vyráží další raritní záležitost, kterou je 12 km dlouhá dětská železnice (Gyermek vasút).
Páteří budapešťské MHD jsou čtyři linky metra – žlutá M1 (v provozu od roku 1896, jakožto nejstarší podzemní dráha na evropském pevninském kontinentě je technicko-průmyslovou památkou), červená M2, modrá M3 (všechny mají přestupní bod v centru města na stanici Deák tér), a nejnovější zelená linka M4, obsluhovaná automatickými soupravami bez strojvedoucích, spojující Východní nádraží s nádražím Kelenföld, nacházejícím se v jihozápadní části města. Noční dopravu zajišťuje cca 40 autobusových linek a tramvajová linka č. 6, která jezdí v non-stop režimu.
Metro a denní povrchové linky jezdí obvykle mezi 04:30 hod. a půlnocí, některé trolejbusové linky začínají provoz až kolem sedmé hodiny ranní a končí před devátou večerní. Jízdné je rozmanité, existuje několik druhů nepřestupních a přestupních jízdenek, jízdenky jednodenní, třídenní a dlouhodobé. Zakoupit se dají v automatech, umístěných ve stanicích metra a na význačnějších povrchových zastávkách, nebo v okéncích ve vestibulech metra. Některé automaty přijímají i platbu bankovkami či kartou, nelze na to ale vždy spoléhat, automaty jsou v tomto směru docela poruchové. Není-li možnost koupit si jízdenku v automatu nebo u okénka, prodá vám ji některý ze zaměstnanců přepravní kontroly, kteří neustále střeží vstupy do metra a zastávají tak funkci jakýchsi živých turniketů. Informace o trasách linek, jízdních řádech, jízdném atd. získáte na přehledném webu www.bkk.hu.
Chystáš se do Maďarska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.