Kultura a lidé v Namibii
Historie v kostce
Historie Namibie se nese ve znamení interakce původního obyvatelstva s cizími národy snažícími se zemi podmanit. První se zde vylodili Portugalci, ale v rámci koloniálního uspořádání nakonec země skončila v područí Německa. S rozpadem koloniálního systému v období 1. světové války se Namibie stala součástí Jihoafrické unie. Kontinuální snaha o nezávislost na vládě Pretorie došla svého naplnění až v roce 1990, odkdy je Namibie samostatným nezávislým státem. Kulturní vliv Německa i JAR je v zemi dodnes patrný na každém kroku.
Lidé
Vzhledem ke své historii nabízí Namibie fascinující mix domorodých kmenů a potomků německých a jihoafrických přistěhovalců. Dostane se vám možnost navštívit kmeny Sanů, známých též jako křováci, Hererů, nosících viktoriánské šaty, nebo exoticky vyhlížejících Himbů. Naproti tomu ve městech převažuje evropská atmosféra a kultura obyvatel německého a holandského původu. Ve městech se tak můžete cítit takřka jako místní, kdežto v rurálních oblastech k vám domorodci budou zdrženlivější, což lze přičítat jejich špatné historické zkušenosti s bílými přistěhovalci.
Svátky
Svátky v Namibii kopírují evropskou křesťanskou tradici: Nový rok, Velikonoce, Svátek práce, Vánoce atd.
Kultura
Nepochybnou dominantou Namibie jsou spíše přírodní krásy. Nejzajímavějším kulturním zážitkem je návštěva domorodých osad, zejména Himbů na severu země, a Sanů (křováků) na severovýchodě. S průvodcem je možné při jednodenní návštěvě poznat zvyky a kulturu těchto kmenů.
Jazyk
Ačkoli je oficiálním jazykem angličtina, část obyvatelstva (především na severu země) preferuje místní jazyk oshiwambo, kdežto bílí obyvatelé používají afrikánštinu a němčinu.
Turismus
Turismus představují především návštěvníci ze západní Evropy (především Německo a Francie). Zpravidla jde o starší páry či rodiny. Tomu je uzpůsobena i turistická infrastruktura. Půjčovny aut nabízí hlavně velké džípy s kempovacím vybavením. Hotely jsou k nalezení jen v několika velkých městech a zpravidla jde o vyšší standard. Mimo města lze sehnat ubytování i na farmách. Jinak turistická síť kopíruje hlavní atrakce země a její páteř tvoří kempy.
Kempy jsou k nalezení po celé zemi. Mimo hlavní turistické atrakce jsou vybaveny jen tím nejnutnějším (mezi nejnutnější se v Namibii vždy počítá gril). Kempy u národních a přírodních parků jsou lépe vybavené, mívají často luxusní lodgie, restauraci, obchod se základními potravinami a bazén.
Geografie
Sever země podél hranice s Angolou je neúrodnější oblastí Namibie. Zároveň jde o nejobydlenější část země. Žije a hospodaří zde především původní obyvatelstvo. Nejde o příliš navštěvovanou oblast, navzdory tomu, že nabízí autentický vhled do všednodenního afrického života. Směrem na jih postupně přebírá nadvládu poušť. Pobřeží se vyznačuje písečnými dunami naplavenými až z pouště Kalahari. Jde o ideální místo pro osamělé expedice džípem. O povaze místa nejlépe vypovídá jeho název – Skeleton Coast. Vnitrozemím se táhne hlavní silnice B1, na níž leží i hlavní město Windhoek. Přesuny mezi jednotlivými zájmovými body často obnášejí několikasetkilometrové přejezdy pouští. I v hlavních turistických sezonách má návštěvník pocit samoty a izolace. Na větší skupiny turistů lze narazit pouze ve dvou hlavních turistických oblastech, v národním parku Etosha a v pouštním údolí Sossusvlei.
Chystáš se do Namibie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.