Peníze a ceny v Německu
Euro
Německo je nejen členem Evropské unie, ale také Evropské měnové unie. Eurem se tu platí od roku 2002. Eurobankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500. Euromince mají pak hodnoty od jednoho centu až po 2 eura.
Minimální měsíční mzda činí 1.473 euro.
Směnárny a platba kartou
Vždy je lepší mít s sebou pro jistotu nějakou hotovost (toaleta u benzínky, nákup v malém obchůdku), ale rozhodně je výhodnější platit kartou.
Kolik co stojí
Potraviny stojí víceméně stejně jako u nás. Například za chléb (0,5 kg) zaplatíte 1,4 euro a za pivo (0,5 l) v láhvi 0,9 eur. Rozdíl je ale znatelnější v restauracích, lyžařských areálech, při návštěvě památek či v zábavních parcích.
Spropitné a smlouvání
Ve většině případů je v restauracích spropitné započítáno již v ceně pokrmů a nápojů. Pokud jste se službami nadmíru spokojeni, pět až deset procent z ceny je milé. Smlouvání v západní Evropě není běžné.
Jak ušetřit
Ušetřit se dá vždy na jídle. Ale pokud jste gurmáni, určitě si připlaťte za nějakou místní specialitu. Dále se také dá dopravovat vlastním autem či si koupit nějaký vícedenní kupon na veřejnou dopravu. A v neposlední řadě také ubytování – pokud nepotřebujete pětihvězdičkový hotel, couchsurfing je vždy zajímavá zkušenost, jak se seznámit s někým novým, a navíc místním, který vám může doporučit a poradit co a jak.
Denní rozpočet
Menu ve fastfoodu na ulici stojí 3 euro, v obyčejné restauraci 9 euro a luxusní večeře vás přijde na 19,5 euro. Nejlevnější ubytování na couchsurfingu je zdarma, levné ubytování stojí 24 euro na osobu na noc, střední ubytování 75 euro za osobu na noc a dražší ubytování 235 euro za osobu na noc.
Chystáš se do Německa?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.