Nová Kaledonie
Nová Kaledonie

Kultura a lidé v Nové Kaledonii

Historie v kostce 

Před 3.000 lety začaly Novou Kaledonii obsazovat různé skupiny Melanésanů. V roce 1774 ostrov objevil James Cook a dal mu římské jméno Skotska – Caledonia. V roce 1864 ji anektovali Francouzi a svého absolutního vlivu se zbavili až v roce 1998, kdy přiznali Kaledonii částečnou samostatnost. Většina dnešních obyvatel jsou Kanakové, potomci Melanésanů. 

Lidé 

Na ostrově se mísí původní obyvatelé Kanakové s Francouzi (navzájem se nemají moc rádi). I přestože Francie poskytuje ostrovu finanční výpomoc, snaží se Kanakové z její nadvlády osvobodit (chybí jim  sjednocující prvek). Z 270.000 obyvatel je 43 % Kanaků a 37 % bělochů.

Obecně lze Novou Kaledonii považovat za „flegmatickou“ zemi.
Pro ilustraci – například se zde nedodržují otevírací hodiny, taxikáři nejezdí po městě ve snaze ulovit pasažéra, ale sedí doma a čekají
na zazvonění telefonu, řidiči jezdí běžně pod vlivem alkoholu a v kempu nikoho nezastihnete, pokud mají zrovna ubytovaných málo hostů.
Na venkově se prodává stylem, že když u silnice narazíte na stánek s produkty s uvedenou cenou, vyberete si dle libosti a vhodíte peníze do kasičky připravené vedle. Obsluhy byste se v tomto případě nedočkali. 

Na východním pobřeží mají Kanakové ve zvyku zdravit na silnicích chodce i řidiče pokývnutím hlavy. Na západním pobřeží převažuje francouzská populace a toto gesto se zde běžně nepoužívá. Z vlastní zkušenosti však můžeme říci, že nám na pokývnutí hlavou odpověděli na východním i západním pobřeží. Hovoří se zde pouze francouzsky. Také všechny nápisy i jídelníčky jsou psány ve francouzštině.

Svátky 

Nový rok, Velikonoce, 1. – 5. – 8. –16. 5., francouzský pád Bastily 14. 7., 15. 8., 24. 9., 1.–11. 11., Vánoce a Silvestr. 

Obchody a banky bývají otevřené ve všední dny od 8:00 do 16:00.
V sobotu do 12:00 hodin a v neděli je zde všechno zavřené.

Doporučení: při plánování návštěvy vezměte v úvahu, že pokud nic nefunguje během normálního provozu, tak během státních svátků je to ještě daleko horší. Den před státním svátkem je obtížné cokoli sehnat, například i pivo bývá problém, a to proto, že domorodci mají zálibu v alkoholu a vláda na to reaguje tímto způsobem. 

Kultura 

Při různých domorodých svátcích se Kanakové obléknou do tradičních oděvů a tančí. Na ostrově se nachází mnoho tradičních kanackých vesnic, kam se můžete přijet podívat (pokud nejste Francouz).
Při návštěvě nezapomeňte obdarovat náčelníka nějakou drobností (například alkoholem) zabalenou v batikovaném šátku. Domorodci vás poté ubytují nebo vás nechají přespat ve vlastním stanu. Dostanete najíst a můžete se po vesnici volně pohybovat (jinak to není možné). Do vesnic pořádají zájezdy také cestovní kanceláře, kdy po zaplacení poměrně vysoké částky vám ve vesnici předvedou celou tradiční „estrádu“. 

Za tradičními moderními totemy se můžete vydat do městečka La Foa. 

Jazyk 

Úředním jazykem je francouzština. Anglicky se zde většinou nedomluvíte ani v hotelech střední třídy. Místní obyvatelé hovoří 30 místními dialekty. 

Miinislovníček:

  • Bonjour (bonžúr) – Dobrý den
  • Bonsoir (bonsuár) – Dobrý večer
  • Bonne nuit (bonnui) – Dobrou noc
  • Au revoir (órevuár) – Na shledanou
  • Merci (mersi) – Děkuji
  • Oui (ui) – Ano
  • Non (no) – Ne
  • Ou (u) – Kde

Turismus 

Nová Kaledonie je vzdálenou zemí, kde na davy turistů nenarazíte
ani v hlavní sezoně. Nejvíce je ostrov navštěvován Francouzi (pochopitelně). Mezi nejnavštěvovanější místa patří kromě hlavního ostrova také ostrůvek Iles Loyauté. 

Turistická infrastruktura zde není na žádné špičkové úrovni a ani pláže s luxusními hotely zde moc nečekejte. Zato příroda je údajně nejkrásnější ze všech tichomořských ostrovů. Občas natrefíte na celkem dobré informační centrum. Cestovní kanceláře se nachází spíše ve městě, které je na ostrově víceméně jedno, a to hlavní město Nouméa.

Geografie

Nová Kaledonie patří do Melanésie a skládá se z několika korálových ostrovů a několika malých neobydlených ostrůvků. Největší ostrov se jmenuje Grande Terre a jako jediný byl kdysi oddělen od australské pevniny. Má podlouhlý tvar o rozměrech 50 km na šířku a 400 km
na délku. Uprostřed ostrova se nachází poměrně vysoké hory s nejvyšším vrcholkem Mt. Panie (1.628 m). Hlavní komunikace vedou po pobřeží a jsou navzájem spojeny šesti úzkými silnicemi plnými serpentin. Hlavním městem Nové Kaledonie je zmíněná Nouméa a stejně jako mezinárodní letiště Tontouta, se nachází na ostrově Grande Terre.

Z okolních ostrovů lze považovat za významnější Îles Loyauté a Île des Pins.

Nová Kaledonie má největší naleziště niklu na světě a i to je jedním z důvodů, proč se Francie nechce vzdát své moci.

Chystáš se do Nové Kaledonie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Bohumír Kubart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.