Peníze a ceny v Nové Kaledonii
Pacifický frank
Oficiální místní měnou je pacifický frank (XPF). Stejnou měnou se platí i na Tahiti. Jeden XPF se sice dělí na 100 centimů, ale při orientačním kurzu 0,22 Kč za frank nemůžete na centim narazit.
Bankovky mají nominální hodnoty 500, 1.000, 5.000 a 10.000 franků. Aktuální série bankovek byla do peněžního oběhu uvedena v roce 2014. Současné mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 franků.
V hotelech a restauracích je často možné platit také australskými a novozélandskými dolary.
Směnárny a platba kartou
Směnit eura nebo dolary můžete po příletu přímo na letišti, kde je stejný kurz jako jinde na ostrově. Další možností je peníze směnit později v jakékoli bance na ostrově, případně v jakékoliv oficiální směnárně. Banky mají otevřeno od 8.00 do 16.00 hod. ve všední dny a do 12.00 hod. v sobotu. Za směnu je účtován poplatek.
Ve všech hlavních bankách i rušnějších lokalitách se nachází bankomaty. Kartou lze platit u všech větších prodejců, v restauracích i hotelech. Zpravidla je akceptovaná pouze Visa, Master Card omezeně.
Kolik co stojí
Obecně̌ je Nová Kaledonie v porovnání s tuzemskými cenami mnohonásobně dražší. Základní potraviny koupíte v tržnicích a supermarketech u větších vesnic. Hotely, výlety a využívání taxislužby patří k nejdražším položkám. Nová Kaledonie může směle soutěžit o titul „nejdražší země světa.“
Obchody jsou ve všední dny otevřené od 7:30 hod. do 11:00 hod. a odpoledne od 14:00 hod. do 18:00 hod. O víkendu jsou otevřené pouze v sobotu dopoledne ve stejnou dobu jako ve všední dny.
Příklad cen:
- Městský autobus – 50 Kč
- Taxi 15 minut jízdy – 200 Kč
- Ubytování v hotelu – od 2000 Kč za pokoj
- Pivo 0,3 l – 40 Kč (v obchodě)
- Bageta – 20 Kč
- Benzin – cca o 20 % víc než v ČR
Alkoholické nápoje zde nepořídíte v pátek, o víkendu, o svátcích a ani den před svátky.
Spropitné a smlouvání
Spropitné není nutně vyžadováno.
Částečně lze smlouvat na tržišti, ale je dobré počítat s pravděpodobným neúspěchem.
Jak ušetřit
Předně je potřeba si uvědomit, že výplaty v Kaledonii jsou dvojnásobné než ve Francii. Z toho vyplývají i obecné náklady.
Nejlevnější jídlo seženete u čerpací stanice (nebývají otevřené nonstop) nebo u „teplého pultu“ v supermarketu. V obou případech musíte mít štěstí a otevřenou čerpací stanici nebo supermarket vůbec objevit. Další možností levnějšího stravování je čínské rychlé občerstvení, na které ale narazíte pouze v hlavním městě. Počítejte s cenou za jídlo od 150 Kč. Pouliční domorodé pojízdné občerstvení nebo rychlé občerstvení zde nenajdete.
Levnější ubytování lze najít v chatkách v místních kempech. Výhodou je, že se v nich dá vařit. Určitým způsobem lze ušetřit ubytováním ve vlastním stanu v kanacké vesnici.
Co se týče cestování, nejvíc ušetříte, pokud se budete dopravovat pěšky. Autobusy jezdí velice zřídka a pouze po hlavnějších silnicích, do národních parků nejezdí. Můžeme doporučit autostop anebo pronájem vlastního vozidla.
Denní rozpočet
Nízkorozpočtový cestovatel jezdí autobusem, za nějž denně utratí pouze přibližně 200 Kč (že se nikam nedostane, je věc druhá). Zároveň bydlí v nejlevnějším penzionu, či apartmánu s kuchyňkou, kde má možnost si uvařit potraviny z místního supermarketu. Cenově by se měl vejít do 2.000 Kč za noc. Během dne spotřebuje vodu a jídlo za 400 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit tedy zhruba 2.600 Kč na osobu/den.
Zlatá střední cesta neboli v tomto případě ubytování v běžném hotelu se snídaní vyjde na 2.500 Kč, půjčené auto včetně benzinu za přibližně 2.000 Kč a stravování v místních bufetech (výjimečně v restauraci) na 1.000 Kč nás dostává na orientační denní částku 5.500 Kč za osobu/den.
Luxusnímu cestování se meze nekladou. Kupodivu tato varianta není ani tolik předražená. Velký pokoj v hotelu Hilton seženeme od 4.000 Kč a slušné auto SUV půjčíte již za 3.000 Kč.
Chystáš se do Nové Kaledonie?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.