Kultura a lidé na Novém Zélandu
Historie v kostce
Asi kolem 9. století se na Novém Zélandu usadili první obyvatelé – Maorové. Prvním Evropanem, který roku 1642 objevil tyto ostrovy, byl holandský mořeplavec Abel Janszoon Tasman. Další návštěvník z Evropy, kapitán James Cook, sem dorazil až roku 1769. V roce 1840 založili britští osadníci na Severním ostrově město Wellington a Nový Zéland byl prohlášen jako závislé území Nového Jižního Walesu pod britskou ochranou. Dne 11. prosince 1931 se stal fakticky nezávislým v rámci Commonwealthu.
Nový Zéland je zemědělskou zemí, a proto je silně závislý na obchodu, hlavně se zemědělskými produkty. Významným zdrojem příjmů je také turistika, neboť příroda Nového Zélandu přitahuje turisty z celého světa.
Lidé
Původními obyvateli jsou polynéští Maorové. Největší skupinu obyvatel tvoří Novozélanďané evropského původu (74 %), kteří jsou převážně britského původu. Druhou největší skupinu tvoří Maorové (15 %), potom také přistěhovalí Asiaté (12 %) a imigranti z jiných tichomořských ostrovů (8 %). Zélanďani jako lidé jsou velice vstřícní a nápomocní.
Vstřícnost místních dokládá osobní zkušenost, kdy jsme po příletu využili MHD z letiště do Aucklandu, přičemž autobus se velmi brzy vyprázdnil a my ztratili orientaci, kde se vlastně nacházíme. Po dotazu u řidičky se nás optala, do jakého hotelu míříme, a prázdným autobusem nás tam zcela mimo svojí trasu zavezla (cca 2 km od své konečné).
Nový Zéland má necelých 5 milionů obyvatel, tedy ani ne polovinu toho co ČR.
Svátky
Svátky Nového Zélandu se nijak výrazně neliší od České Republiky. Slaví se zde klasicky Velikonoce, Vánoce, Nový Rok. Navíc slaví tyto dny: Svátek Nového Zélandu (6. 2.), Anzac Day neboli den obětí válek (25. 4.), narozeniny královny (1. pondělí v červnu) a svátek práce (4. pondělí v říjnu).
Na svátky bývá většinou všude zavřeno, pouze větší obchodní domy a potraviny (Pack’n’Save, New World, Countdown ) mají otevřeno buď jen dopoledne, nebo pár hodin odpoledne. Záleží na tom, jaký svátek se zrovna slaví.
Kultura
Původní obyvatelé Maorové patří k jedné z nejzajímavějších kultur světa. Doporučujeme navštívit Maorskou vesnici poblíž města Rotorua na Severním ostrově, kde můžete zhlédnout například maorské tance, tradice a mnoho dalšího. Ke jedné z nejznámějších kulturních tradic patří tanec haka předváděný před každým rugbyovým zápasem novozélandskými hráči. Vzhledem k faktu, že rugby je na Novém Zélandu sportem číslo jedna a místní reprezentace patří k nejlepším na světě, je tato tradice široce uznávaná a oblíbená napříč celou populací.
Jinak je současný Nový Zéland standardní západní zemí, cestovatel rozhodně žádný kulturní šok po příjezdu neprožije. Snad jen v tom směru, že na něj budou všichni milí.
Jazyk
Úředním jazykem je zde angličtina. Někdo může mít se zélandským přízvukem trochu problém, ale je to spíše o zvyku. Místní vyslovují například místo „e” – „i”, takže až uslyšíte slovíčka „bíd” nebo „tin”- znamená to „bed” (postel) a „ten” (deset). Někdy můžete slyšet i maorštinu.
Minislovníček:
- Kia ora – ahoj
- Haere-ra – nashledanou
- Aotearoa – Nový Zéland
Všimnout si můžete například i názvů – spousta měst a turistických míst má maorské názvy, které se vám možná budou zdát ze začátku velmi krkolomné a těžce zapamatovatelné, ale po chvíli si zvyknete a určitě na ně budete mít nezapomenutelné zážitky.
Turismus
Nový Zéland kromě zemědělské činnosti těží samozřejmě jako většina zemí z turismu. I když musíme říci, že „zatím” tam nepotkáte tolik turistů jako například v Thajsku, Paříži apod. Mezi nejpočetnější skupiny patří Asiaté, Němci, Francouzi, ale také lidé z Jižní Ameriky a během svého pobytu pravděpodobně potkáte i nějakého Čecha. V letních měsících se připravte, že na těch nejvíce turistických místech určitě nebudete sami.
Na Novém Zélandu se můžete těšit na ty nejkrásnější scenerie. Náročné i nenáročné treky, při nichž se vám bude tajit dech. Je zde také velký výběr adrenalinových sportů, které můžete vyzkoušet, jako je např. skydive, bungee jumping (který zde byl komerčně spuštěn jako první na světě), rafting, jet ski, pilotování letadla a spoustu dalšího. Milovníci filmové série Pán Prstenů a Hobit mohou navštívit filmové ateliéry ve Wellingtonu nebo přímo Hobitín a mnoho dalších filmových lokací.
Geografie
Nový Zéland se nachází v jižní části Tichého oceánu a skládá se ze dvou hlavních ostrovů oddělených Cookovým průlivem (známých jednoduše jako Severní ostrov a Jižní ostrov) a četných menších ostrovů, dále pak z mnoha menších, například závislá území Cookovy ostrovy, Niue nebo Tokelau. Nejbližší pevninou na severu je 2.000 km vzdálená Austrálie a na jihu je to Antarktida. Na severu se nachází souostroví Nová Kaledonie, Fidži a Tonga.
Na Severním ostrově je lehce levněji (jídlo a benzin). Rozdíl však pocítíte minimálně. Severní ostrov skýtá mnoho poloostrovů s krásnými zátokami a písčitými plážemi. Uprostřed se nachází oblast sopek – Tongariro National Park. Čtyři z nich jsou dosud činné a v oblasti měst Rotorua a Taupo se nachází mnoho bublajících horkých pramenů a gejzírů. Tato dvě místa patří rozhodně mezi ta nejkrásnější na severním ostrově a jejich návštěvu doporučujeme, pokud chcete vidět něco neobvyklého.
Za zmínku stojí určitě i oblast hory Mt. Taranaki (Mount Egmont) na západním pobřeží, což je 2. nejvyšší hora Severního ostrova (2518 m n. m.) a patří mezi jednu z nejsouměrnějších sopečných kuželů na světě.
Jižní ostrov je oproti severnímu mnohem divočejší, a to především jeho západní a jižní část. Můžete jet autem desítek kilometrů a nepotkáte ani živáčka. Jižnímu ostrovu dominují vrcholky Jižních Alp, nejvyšší hora Nového Zélandu Mt. Cook neboli Aoraki (3724 m n. m.) a ledovce Fox Glacier a Franz Josef. Leží zde také mnoho nádherných jezer, které vás svou čistou vodou naprosto uchvátí. Na severu se nachází národní park Abel Tasman, který ukrývá ty nejhezčí pláže a moře na celém Zélandu. Doporučujeme půjčit kajaky na 2–3 dny a projet si tak celý trek po moři na vlastní pěst. U toho můžete pozorovat stovky tuleňů, kteří si hrají na skalách u pobřeží, doporučujeme si s nimi i zaplavat, ve vodě to jsou totiž hravá a zvědavá zvířata.
Na samém jihu se v úzkých pruzích rozprostírají fjordy, které nabízí překrásnou podívanou, nebo odlehlé krainy plné lesů, pastvin, mírně zvlněných kopců a liduprázdných pláží, na kterých se sice kvůli ledové vodě nedá koupat...ale kochat určitě ano.
Celková rozloha Nového Zélandu je asi 3,5násobkem rozlohy ČR a dá se přirovnat k velikosti Velké Británie.
Chystáš se na Nový Zéland?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.