Peníze a ceny na Novém Zélandu
Novozélandský dolar
Místní měnou je novozélandský dolar značený jako $ nebo NZ$, aby se odlišil od ostatních dolarů. Jeho kód je NZD. $1 je 100 centů, mince existují v hodnotách 10, 20 a 50 centů, poté 1 a 2 dolary. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů.
Směnárny a platba kartou
Někdy můžete mít problém směnit zélandský dolar už v ČR (v Praze možné například na pobočce České spořitelny v Rytířské ulici, je lepší dorazit už dopoledne), proto vezměte například americké dolary a směňte na letišti nebo v jakékoli jiné směnárně, které se nachází v každém větším městě.
Nejvíce však doporučujeme platit kartou nebo vybrat v jednom z místních bankomatů. Bankomaty můžete najít i v malých vesničkách i v různých turistických místech. Určitě je dobré mít u sebe i nějakou hotovost, například na zaplacení kempu. Platit kartou je na Zélandu zcela běžná, takže se vám málokde stane, že karty neberou. Je však pár míst, kde nepřijímají Visu ani MasterCard a akceptují pouze místní karty, často se vám to však nestane. Bankomaty se nazývají ATM Machine.
Kolik co stojí
Nový Zéland je mnohonásobně dražší než ČR. Zejména potraviny, ubytování a veřejná doprava je zde mnohem dražší než u nás. Nakoupit levněji můžete v obchodech Warehouse a K-mart, což je směs všeho zboží – oblečení, věci do bytu, na kempování, papírnictví, apod. Cena benzinu je podobná jako u nás v ČR.
- Jídlo v restauraci – $ 40
- Jídlo ve fastfoodu – $ 10
- Bageta (pečivo) – $ 2
- Sušenky – $ 3
- Ubytování v backpackeru – $ 22/noc/osoba
- Ubytování v lowcostovém kempu – $ 5–10/noc/osoba
- Půjčení campervanu – $ 30/den
Spropitné a smlouvání
Na Novém Zélandu se může zdát smlouvání zcela mimo. Opak je však pravdou. Není to sice jako například v Asii, kdy smlouváte na ulici, v obchodech atd. Ale můžete ve větších obchodech, jako je třeba Warehouse (zejména ten) a K-Mart, zkusit usmlouvat cenu, když se vám například něco bude zdát příliš drahé a někde jinde jste to viděli i levněji. Klidně to řekněte, jestli vám to nedají za lepší cenu. Nám se takhle podařilo pár věcí usmlouvat.
Spropitné není tak běžným jevem jako v Evropě, personál se rozhodně neurazí, když mu žádné nenecháte. Často se vám naopak stane, že místní nechápají, proč jim dáváte peníze navíc.
Jak ušetřit
Toto nejvíce záleží, jakým stylem budete chtít cestovat a co jste například ochotni akceptovat, zda spaní v autě, ve stanu, či pouze v hotelech, hostelech a backpackerech. Od toho se pak vše odvíjí.
Pokud jste ochotni akceptovat omezenější pohodlí a chcete Zéland procestovat co nejvíce a co nejlevněji, doporučujeme si půjčit auto – campervan. Využít můžete například společnosti Jucy nebo Apollo Camper, které mají hned několik poboček a auto můžete půjčit na severním ostrově a vrátit na jižním. Nejnižší sazba vyjde kolem $ 25–35/den při půjčení na měsíc. V autě je postel, kde se vyspí krásně dva lidé (půjčit lze samozřejmě i větší auto), kuchyň a veškeré kempingové vybavení, které budete potřebovat. Pak v podstatě utratíte pouze za benzin či naftu a za jídlo.
Spát můžete ve free kempech, kterých je na Zélandu mnoho (využít můžete např. aplikaci Campermate, kde najdete jak kempy, tak veškeré obchody, benzinové čerpací stanice, turistické atrakce, recenze atd.) Free kempy mají vždy toaletu (většinou suchou neboli kadibudku), některé mají i vodu a ohniště.
Pak se dá spát také v kempech střední třídy za $ 5–15 na noc/osobu, které jsou už vybavené například i kuchyňkou, vždy vodou, někdy i splachovacími záchody a sprchou. Sprchovat se dá i například ve veřejných bazénech, kde si zaplatíte pouze vchod do sprch, nebo v každém větším městě najdete i veřejné sprchy. Ubytovat se dá i v backpackerech, které patří mezi levnější formy ubytování. Tam už ale zaplatíte od $ 20–35 za noc/osobu.
Za jídlo nejvíce ušetříte, když se vyvarujete restaurací, které jsou velice drahé. Stravovat se můžete nejlépe tak, že si budete sami vařit, jelikož campervany mají základní vybavení k vaření. Případně se dá najíst v asijských restauracích, fast foodech či velmi dobrou pizzu mají v Domino’s nebo Pizza Hut, kde koupíte celou pizzu (některé druhy) pouze za $ 5.
Denní rozpočet
Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů:
Jelikož vzdálenosti turistických míst jsou na Zélandu poměrně daleko od sebe, nedoporučujeme cestovat veřejnou dopravou (která vás mimo jiné ani nedoveze k místům, kam se budete potřebovat dostat), ale půjčte si auto – campervan, který následně využijete i ke spaní. Půjčení campervanu vyjde kolem $ 30/den, což je tedy na osobu $ 15. Když ujedete denně kolem 100 km, je to cca $ 10/osoba/den za benzin. Spát lze v neplacených kempech, kterých je všude dost. S vařením v autě se dá vyžít cca za $ 15 denně/osoba. Tedy celkové náklady budou činit $ 40 na osobu/den.
Kdo by měl zájem o trochu větší komfort, tedy spát někde, kde je sprcha a kuchyň, ubytuje se v backpackeru nebo v lepších kempech. Cena se pohybuje kolem $ 25/noc/osoba. Pokud si k vaření budete chtít dopřát ještě více dobrot, například si koupit někde snídani a dojít si na večeři třeba na pizzu, počítejte kolem $ 25 na den. Celkové náklady se vám pak vyšplhají $ 75 na osobu/den.
Pokud však budete chtít cestovat luxusnějším stylem, noc v pěkném hotelu či roubence u jezera vás vyjde cca $ 150 za pokoj. A stravování v restauracích vás vyjde přibližně na $ 80 za den. Vaše dovolená vás pak vyjde na $ 180 na osobu/den.
Chystáš se na Nový Zéland?
3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Uvedene ceny a rozpocty jsou v USD nebo NZD?
Uvedene ceny a rozpocty jsou v USD nebo NZD?
Určitě v NZD, ale nejspíš je info dost zastaralé. Ty ceny kempů a tábořišť byly většinou o dost vyšší už v roce 2016, kdy jsem tam byl naposledy. Hledání vhodného místa na přespání zdarma nebylo snadné už tehdy (spíš to šlo jen daleko od turisticky atraktivních mist), ale popis tohoto na mě působí, jak to fungovalo třeba před 18 lety.
Určitě v NZD, ale nejspíš je info dost zastaralé. Ty ceny kempů a tábořišť byly většinou o dost vyšší už v roce 2016, kdy jsem tam byl naposledy. Hledání vhodného místa na přespání zdarma nebylo snadné už tehdy (spíš to šlo jen daleko od turisticky atraktivních mist), ale popis tohoto na mě působí, jak to fungovalo třeba před 18 lety.
moc diky za info, uz jsem se malem nechal zlakat za ty ceny:)
moc diky za info, uz jsem se malem nechal zlakat za ty ceny:)