Omán
Omán

Doprava v Ománu

Jak do Ománu

Letecky

Nejčastějším a jediným přímým spojením mezi Evropou a Ománem bude vzduchem. V Ománu se nachází dvě významná mezinárodní letiště v Maskatu a Salalahu.

Zatímco do Maskatu doletíte s drtivou většinou leteckých společností, a to i přímými lety z německých letišť, do Salalahu budete muset využít přestupy v Perském zálivu. Během hlavní turistické sezóny jsou vypravovány i přímé lety z Prahy do Salalahu, ale pouze pro cestovní kancelář Fischer a její klienty.

Běžná cena zpátečních letenek se pohybuje okolo 10 tisíci korunami.

Po zemi z Dubaje

Pokud žádná akce zrovna neprobíhá, můžete ušetřit tím, že poletíte do Dubaje, kam jsou zpravidla levnější letenky, a poté pojedete do Maskatu (čtvrť Ruwi) s autobusovou společností ONTC neboli Mwasalat. Autobusy jezdí do Dubaje a z Dubaje třikrát denně (přes Suhar), jednosměrná jízdenka stojí okolo 60 dirhamů/6 rialů, zpáteční okolo 90 dirhamů/9 rialů.

Kancelář k prodeji lístků v Dubaji (elektronicky lístky koupit zatím nelze) se nachází se na této adrese. Ze stejného místa poté odjíždí autobus. Na hraničním přechodu Hatta autobus zastaví, pohraničníci zkontrolují vaše zavazadla a doklady. Pokud jedete do Ománu, musíte zaplatit víza a poplatek za opuštění Emirátů (35 dirhamů).

Lodí

Mimo typických výletních lodí kotvících v Maskatu lze vyžít od léta 2016 je možné dostat se do Ománů lodí z Íránu (a zpět) se společností National Ferries Company. V současné době je však reálné se takto dopravit spíše pro místní. Do budoucna se plánují linky z Dubaje na poloostrov Musandam. 

Jak se nejlépe dopravovat

Nejvýhodnějším způsobem poznávání krás Ománu, je bez debat půjčeným autem. Dostanete se všude, nebudete závislí na jízdních řádech a jako bonus zaplatíte za litr benzinu jen asi 10 Kč.

Půjčení auta

V Ománu se jezdí vpravo, hustota dopravy je spíše nízká, zácpy hrozí leda ve velkých městech, maximální rychlost na dálnici je 120 km/h. 

Půjčovny aut jsou dostupné ve velkých městech, u renomovanějších firem je možné si auto zamluvit dopředu na internetu (po zamluvení vám zástupci půjčovny dost možná zavolají i do ČR). Většinou je k půjčení nutná kreditní karta, někdy jsou problémem věkové limity. Pro půjčení je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz.

V rozlehlém Ománu je snadné překročit stanovený počet kilometrů (pokud není neomezený), nicméně v jednom testovaném případě se to příliš neřešilo, i když jsme najeli o téměř 2.000 km nad limit. Půjčovny neocení, když jezdíte příliš daleko od místa půjčení nebo pokud s autem bez pohonu na všechny čtyři kola jezdíte do hor, na druhou stranu na to nemusí nikdo přijít.

Na stopování se nedá příliš spolehnout a vzhledem k rozlehlosti země a nedostatku vody v některých oblastech to může být i riskantní.

Autobusy

Autobusy jezdí pouze mezi velkými městy, jako jsou Maskat, Nizwa, Salála, Sur a podobně.

Lodní doprava

Pro cesty na poloostrov Musandam lze také využít leteckou dopravu, o trochu levnější a možná zajímavější je však jet lodí se společností National Ferries Company. Lístky je možné koupit v kanceláři společnosti v čtvrti Matra v Maskatu nedaleko přístavu. NFC má kanceláře i v dalších svých destinacích. V průběhu pětihodinové cesty do Chasabu můžete sledovat filmy Hollywoodu i Bollywoodu nebo vyjít na zadní palubu a pozorovat moře a útesy. V ceně výletu jsou tři jídla. Zpáteční lístek do Chasabu z Maskatu stojí 44 rialů.

Městská doprava

Autobusy ve městech jezdí pouze v Maskatu. Ve většině okresních měst v České republice je síť hromadné dopravy podstatně vyspělejší než v hlavním městě Ománu. Autobusových linek najdete v Maskatu pouze několik a všechny končí nebo začínají na autobusovém nádraží ve čtvrti Ruwi. Pokrytá jsou pouze nejdůležitější místa jako Matra, Starý Maskat apod. Kde se přesně nachází autobusové zastávky, není nikde napsáno. Jsou známá jenom jména zastávek, takže často můžete jen hádat, kde se přesně zastávka nachází. V některých případech je zastávka umístěna pouze na jedné straně silnice a v opačném směru není viditelná. Jindy jsou zase dvě zastávky situovány v jednom směru v rozmezí 500 metrů. V autobusech jsou podobně jako v dubajském metru oddělena místa pro ženy. Lístky stojí většinou 200, 300 baisa. 

Pro dopravu ve městech lze využít služby místních taxikářů, někdy to ani nejde jinak, pokud zrovna nemáte auto a nechcete jít pěšky. Taxikáři však mají na turisty nemalé finanční požadavky, oproti autobusům jsou mnohonásobně dražší. Cesty z centra na letiště začínají na 8 rialech (mimo hlavní sezonu) a mohou ale stát i 15 rialů. V rámci centra ceny začínají na 3 rialech a mohou stoupat podle sezony a aktuálních zakázek taxikáře. Taxametry nejsou běžné. Nejlepší je se domluvit s nějakými dalšími cestujícími (většinou gastarbeitery, kteří nemají auto) a zaplatit si větší dodávku. Taxikáři vás často budou obtěžovat troubením.

Chystáš se do Ománu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.