Co vidět a navštívit na Papua-Nové Guinei
25 míst co vidět na Papua-Nové Guinei
Jedním z nejpopulárnějších treků na ostrovech je Kokoda Trail, který je úzce spjat s australskou vojenskou historií a druhou světovou válkou. Bojovali zde proti sobě japonská a spojenecká (většinou australská) vojska (boje jsou zaznamenány v dokumentárním seriálu Kokoda Front Line!) mezi červencem a listopadem 1942. Stezka se nachází 50 km východně od Port Moresby a její délka je přes 90 kilometrů. Nejvyšším bodem je Mount Bellamy 2.190 m,…
Zobrazit místo
Město Madang (dřívější název Friedrich-Wilhelmshafen) se nachází na severním pobřeží a je považováno za jedno z bezpečných a nejkrásnějších měst v této oblasti Pacifiku. Naleznete zde mnoho zeleně, kolonádu i tržiště, Díky své bezpečnosti a kvalitě služeb je místo čím dál více vyhledáváno turisty. Hlavním lákadlem jsou korálové útesy a křišťálově čistá voda stejně jako potápění (lze zde absolvovat základní výcvik i specializované kurzy) např. k…
Zobrazit místo
200 kilometrů na sever od Madangu se nachází záliv Hansa Bay, který je v současné době jedním z rájů pro milovníky potápění k válečným vrakům. Nacházela se zde japonská vojenská základna a v jejím okolí dnes najdeme potopeno kolem čtyřiceti lodí a několik letadel. Nejlepší by měl být vrak japonské transportní lodi Shishi Maru, který leží v hloubce 25 metrů. Ve skladišti má nákladní auta a hasičské vozy, také munici a láhve saké. Na palubě jsou…
Zobrazit místo
Sepik je oblastí PNG, kde se nachází stejnojmenná nejdelší a dle objemu třetí největší řeka země. Trajektorie řeky je podobná Amazonce a měří 1.126 km. Podél řeky naleznete kmeny, které jsou proslulé zejména dřevořezbami a skarifikací. Jedná se o málo prozkoumanou oblast, neboť plavby lodí jsou velmi drahé – ročně sem zavítá kolem tří set cestovatelů, kteří se zaměřují na červnový krokodýlí festival. Krokodýl je zde posvátným zvířetem, dle…
Zobrazit místo
Nejvyšší hora PNG, Mount Wilhelm (Enduwa Kombuglu), měří 4.509 m. Pokud vystoupáte až na vrchol, ocitnete se na místě, kde se setkávají tři provincie, a to Simbu, Western Highlands a Madang.
Zobrazit místo
Goroka je hlavním městem provincie Eastern Highlands. Nachází se 1.600 m n. m. Menší průmyslová odvětví patří farmám se pstruhy, prasatům, včelařství a zelenině. V květnu Goroka hostí festival kávy PNG. Goroka má po celý rok příjemné mírné klima. Naleznete zde několik pražíren kávy. Např. v Airport Coffee Mill je možné s majitelem, Australanem, projít celý proces a v závěru ochutnat jednotlivé druhy káv. Pro zajímavost – nejvíce nám chutnala (a…
Zobrazit místo
Lae je hlavním městem provincie Morobe a zároveň druhé největší město ostrova. Najdeme zde největší nákladní přístav v zemi i malé letiště. Začíná/končí zde Highlands Highway. Cesta z letiště do centra zabere hodinu, neboť jsou zde velice nekvalitní silnice s výmoly a po dešti s velkými loužemi. Město se řadí mezi nejvíce nebezpečná města PNG. Při výstupu na vrch Lunaman se vám naskytne výhled na zátoku Huon a na údolí řeky Markham. Z místního…
Zobrazit místo
Od roku 1975 je Port Moresby hlavním městem PNG, kde sídlí vláda, kulturní zařízení, vzdělávací instituce, sídla obchodních firem. Má přes 400.000 obyvatel. Město vzniklo v lokalitě, která byla domovem skupiny Motu, která zde stále žije. Město pojmenoval kapitán John Moresby v roce 1873 na počest svého otce. V roce 2012 bylo Port Moresby vyhodnoceno jako nejhorší místo pro život na světě v žebříčku 130 hlavních měst sestaveném Economist…
Zobrazit místo
Čtvrť je stále obývána kmenem Motu, což jsou původní majitelé půdy v Port Moresby. Domky jsou na tenoučkých dřevěných kůlech a domů se dostanete jen lodičkou, nebo po dřevěných visutých chodnících, kterým chybí sem tam prkna, někdy i dvě vedle sebe, potom tři a celé se to hýbe, není to uzpůsobené na takovou váhu, jakou máme my. I když byli lidé velmi chudí, úsměvy na tváři jim nechyběly a rádi nám ukážou své skromné ubytování. Moc Evropanů do…
Zobrazit místo
Mount Hagen je hlavním městem provincie Western Highlands a zároveň třetím největším městem. Nachází se v nadmořské výšce 1.677 m (na Vysočině se malárie nevyskytuje). Město je pojmenované po 24 kilometrů vzdálené sopce Mount Hagen. Město je proslavené Mount Hagen Cultural Show, jednou z největších kulturních akcí na PNG.
Zobrazit místo
Kundiawa je dobrým výchozím bodem pro treky v horách Můžete zde prozkoumat např. jeskyně Keu a další útvary, ty sloužily jako pohřebiště. Další atrakcí zde je rafting na řece Waghi, jedná se o vyhlášené a jedno z nejlepších míst pro tento adrenalin na světě (propasti, divoké peřeje, vodopády, lanové mosty přes řeku). Kundiawa je také výchozím místem několikadenního treku přes domorodé vesničky, deštný prales a okolo jezer k vrcholu hory Mount…
Zobrazit místo
Nová Británie, dříve Neu Pommern (Nové Pomořansko), je největším ostrovem v Bismarckově souostroví, které se nachází na východ od Nové Guineje a na západ od ostrova Nové Irsko. Je přibližně 600 km dlouhý a 80 km široký a žije zde přibližně 395.000 obyvatel. Největšími městy na ostrově jsou Rabaul/Kokopo a Kimbe. Němečtí misionáři po návštěvě Nové Británie tvrdili, že to bylo jediné místo, kde viděli lidi zavřené v klecích a připravené na…
Zobrazit místo
V tomto městečku naleznete golfové hřiště, přes nějž se lze dostat k „pláži“. Dno je však bahnité od výbuchu nedaleké sopky a u místních obydlí vrstva odpadků. Na hřišti běžně pobíhají i slepice s kohoutem a nikomu nevadí, že se zde procházíte.
Zobrazit místo
Rabaul v lokálním jazyce Kuanua znamená mangrovníky, jichž jsme viděli kilometry a kilometry už při přistání. Město je významné pro své tunely, kterými je provrtán celý ostrov, prý 600 km (někde se uvádí až 2.000 km). Je zde úžasný trh, kde se prodává ovoce i zelenina za hubičku – kokosový ořech za 0,50 kina, trs banánů nebo mango za 1 kina. Rabaul byl během války v Tichomoří, v roce 1942 obsazen Japonci a stala se z něj nejvýznamnější…
Zobrazit místo
Rabaul byl hlavním a nejdůležitějším městem provincie až do roku 1994, kdy byl zničen při erupci blízké sopky Tavurvur. Po této erupci se hlavním městem provincie stalo asi 20 km vzdálené Kokopo. Po výbuchu sahala vrstva popela až do výšky 6 m. Nikdo nezemřel, všichni se stihli včas evakuovat. Jediným mrtvým byl člověk, jehož zasáhl blesk. V blízkosti sopky jsou termální prameny, kde má voda 75–100 °C. Místní atrakcí je vaření vajíček v…
Zobrazit místo
Na tomto místě uvidíte místní raritu – mušličkou peníze, jimiž se dá stále platit. Z místního trezoru, jediné zamčené místnosti ve vesničce, nám bylo vyndáno obrovské kolo. Po otázce kolik to stojí nejstarší a nejdůležitější muž (je zde matriarchát) odpoví: „Stojí to hodně, tisíc miliónů. Stojí to tisíc. Nebo milion.“ opraví se. Počty od Tolaiů nemůžete očekávat. Jen to, že za všechno chtějí zaplatit a hodně. Při získání informací o délce tunelů…
Zobrazit místo
V bunkru najdete japonské nápisy a náčrty, na japonské poměry je bunkr vysoký. Admiral Isoroku Yamamoto zosnoval útok na Pearl Harbour a Američanům ležel v žaludku. 18. dubna 1943 odletěl Yamamoto z Rabaul na inspekční let. Američani už tehdy uměli dešifrovat japonské zprávy a věděli, kam se chystá, a na vedlejším ostrově Buganvile Yamamota sestřelili. Pokyn dal prý přímo prezident Roosevelt. Dále na poloostrově Gazelle můžete vidět garáž/bunkr…
Zobrazit místo
Z potápěčského centra v Kokopo si lze objednat celodenní výlet na tyto ostrovy. Místní vás přivítají polynéským stylem, na krk dostanete čerstvé květy z buganvilií, které nádherně voní. Vše je doprovázené táhlými zpěvy v pidgin. Po cestě je možné zastavit u korálových útesů na šnorchlování či potápění. Po cestě vás budou doprovázet delfíni a létající ryby.
Zobrazit místo
Nové Irsko je ostrov v Bismarckově souostroví, ležící severovýchodně od ostrova Nová Británie, od něhož ho odděluje Kanál svatého Jiří. Ostrov je dlouhý 360 km a široký od 10 do 40 km a připomíná mušketu.
Zobrazit místo
Jedná se o největší město, které leží v severní části ostrova Nové Irsko. Velkou zábavou jsou sobotní trhy, kde můžete nakoupit spoustu ryb a zeleniny. Problém může nastat ve chvíli, kdy se s bednami ovoce a zeleniny doveze jedovatý had. V neděli navštivte mši v místním kostele u tržiště – v kostelech se zpívá a hraje na kytary. Zajímavostí, které jsme si před tím nikdy nevšimli, byl obraz narození Ježíška – nad chlévem není kometa, ale Jižní…
Zobrazit místo
Kathy Hiop se zasloužila o místní atrakci, kterou je v této vesničce (hodinu od Kaviengu) krmení gigantických úhořů. Přijetí do vesničky je obřadem. Nejdříve musíte požádat náčelníka o povolení ke vstupu do vesnice. Po předání drobného daru vás oficiálně vpustí do vesnice. Následují tanečky místních mužů v zelených trávových sukénkách. Vrcholem návštěvy je pak krmení úhořů.
Zobrazit místo
Jedná se o úžasně udržovanou silnici, na rozdíl od hlavního ostrova PNG bez výmolů. Cesta je pojmenovaná podle France Boluminského, narozeného v severním Polsku, který byl v době německé koloniální nadvlády hlavním šéfem ostrova. Jezdil na koni a přesvědčoval vesničany, aby si vzali na starost „svou“ část cesty. Práce byla v německých koloniích povinná, Boluminski náčelníky přesvědčil o prospěšnosti projektu a hlavně, aby se o cestu nadále…
Zobrazit místo
Vesnička, kde žije kmen malangan. Odtud pochází nejvyhlášenější řezbáři. Jejich umění je vidět po celém ostrově.
Zobrazit místo
Ostrov, vzdálený 30 minut od Kaviengu, je vskutku rájem na zemi. Malilinký ostrůvek s rozměry 40 x 50 metrů se dvěma kokosovníkovými palmami, obrovitánským pandamusem a okolo s korálovým rifem. Největším problémem je se sem dostat. Po dohodnutí termínu odplutí zjistíte, že majitel lodi nemá pohonné hmoty. Pak následuje hádka s placením za vstup na ostrov. Ale i přes to je výlet zážitkem.
Zobrazit místo
Ve vesničce Kaseloc budete možná druhými návštěvníky (my byli ti první). Můžete zde vidět vystoupení, které se běžně praktikuje při pohřbech. Je vidět, že zde nejsou ještě na turisty připraveni – vystoupení bylo pro oči Evropana „amatérské“, ale o to více autentické.
Zobrazit místo