Akropole v Athénách
Řecko

Bezpečnost v Řecku

Zdraví a zdravotní rizika

Řecko je vyspělá evropská země, kde se nemusíte obávat žádných speciálních zdravotních rizik. Exotické choroby nebo extrémně nebezpeční živočichové se zde nevyskytují. 

Nejčastější zdravotní problémy turistů v Řecku souvisí s dlouhým pobytem na slunci v horku. V létě umí být teploty opravdu vysoké a slunce agresivní. Základním věcí je vždy dostatek vody, denně ideálně 3 litry. Na plážích či výletech venku noste nejlépe pokrývku hlavy. 

Dalším častým zdravotním problémem jsou drobná zranění o kamení v moři nebo píchance od mořských ježků. Moře v Řecku bývá spíš klidné, ale rozhodně není radno podceňovat. Mnoho řeckých pláží je bez stálé zdravotnické pomoci, proto dbejte tím spíš zvýšené opatrnosti.

V Řecku se vyskytují zmije nebo štíři, se kterými se můžete setkat především na túrách po venkově, avšak akutní hrozbou nejsou, pokud nejste alergičtí.

Zdravotní péče

Řecko je součástí EU a tudíž zde platí váš český průkaz pojištěnce. Pojišťovna však proplatí vždy jen nutnou a neodkladnou péči a zároveň jen do takové výše, do jaké ošetření uhradí běžné řecká zdravotní pojišťovna. Zkrátka u lékaře či v nemocnici při nutné péči zaplatíte tolik, co běžný Řek. V Řecku dražší zejména léky, u kterých každý pacient platí spoluúčast 25%.

Standardy řeckých nemocnic a zdravotnických zařízení se dají považovat za běžné evropské. Dostupnost péče však může být problematická na menších ostrovech a v odlehlejších oblastech. Taktéž rychlost zásahu záchranné služby na ostrovech může být delší než jak jsme zvyklí z ČR.

Je lepší vždy kupovat balenou vodu, a to i v případě, že ta z kohoutku je pitná. Pamatujte, že co nemusí vadit místním, může uškodit vám. Před odjezdem do země si vždy sjednejte zdravotní pojištění, léky jsou v Řecku mnohem dražší než u nás. A mějte s sebou vždy dostatek hotovosti či kartu pro případné nečekané události.

Pitná voda z kohoutku

V Řecku teče z běžných vodovodů pitná voda, avšak její kvalita výrazně kolísá dle regionů. Obecně platí, že na řecké pevnině je voda z vodovodu kvalitnější než na ostrovech, kde mívá mírně slanou příchuť. Pro vyčištění zubů či vypláchnutí pusy se určitě nemusíte bát používat kohoutkovou vodu, pro běžné pití doporučujeme raději kupovat vodu balenou.

Očkování

Nevyskytují se zde žádné tropické choroby, očkování do Řecka není nutné.

Kriminalita

V zemi je poměrně nízká kriminalita, výjimku tvoří velká města, především Athény, kde je velký počet přistěhovalců a krádeže jsou zde naopak velmi časté. Pokud cestujete do hlavního města, během nočních hodin se doporučuje v okolí náměstí Omonia chodit spíše ve skupinkách.

Závažná kriminalita a nějaká konkrétní hrozba pro turisty se v Řecku vyskytuje jen výjimečně.

Na ostrovech je pak kriminalita ze strany místních prakticky nulová, mnoho drobných krádeží mají na svědomí zahraniční návštěvníci. Na plážích nikdy nenechávejte cenné věci bez dozoru, ideální je si vzít jen to nejnutnější a zbytek nechat na hotelu, kde je pravděpodobnost krádeže výrazně nižší.

Riziko katastrof

V Řecku jsou občas zaznamenána zemětřesení, která jsou naštěstí většinou slabšího rázu. Dále mohou, zejména v sušších oblastech na jihu země, vznikat v letním období požáry, proto je na místě přiměřená opatrnost. Nikdy nerozdělávejte oheň ve volné přírodě.

Důležité kontakty

Zde jsou kontakty, které se vám mohou během pobytu hodit:

  • Tísňové volání – 112
  • První pomoc – 166
  • Lékařská pohotovost – 1016
  • Policie – 100
  • Turistická policie – 171
  • Hasiči – 199

Velvyslanectví ČR v Řecku: G. Seferis Str. 6, Palaio Psychico, 154 52 Athens

  • tel.: +30/2106713755, 2106719701, 2106725332

Chystáš se do Řecka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.