Akropole v Athénách
Řecko

Doprava v Řecku

Jak do Řecka

Zvolit můžete ze tří typů dopravy – autem, autobusem či letadlem. 

Pokud jedete do země na delší dobu, máte hodně zavazadel a nevadí vám delší cestování (cca 20 hodin), pak je nejlepší volbou autobus. Za zpáteční jízdenku do Athén zaplatíte 4.350 Kč, pokud jste student pak 3.550 Kč. Za objemná zavazadla se, na rozdíl od low cost letadla, nic neplatí. Dopravu zprostředkovává Korona Travel.

Další možností je letadlo, v Řecku je mnoho letišť na pevnivě i na každém větším ostrově. Největším letištěm, které dobře poslouží pro přestupy po celé zemi, je poblíž Athén, kam létá nízkonákladový Ryanair z Bratislavy, nejlepší ceny jsou v květnu, červnu září a říjnu (cca 1.600 Kč za zpáteční letenku), v sezoně o něco víc. Za klasickou zpáteční letenku z Prahy do Athén zaplatíte většinou kolem 5.000 Kč. Let trvá 150 minut, (do Soluně asi 120 minut). 

Pokud chcete letět přímo na některý z ostrovů, vyjde vás zpáteční letenka od 6.000 Kč výše, závisí na konkrétní destinaci a sezóně, především o prázdninách létají z Prahy přímé charterové lety téměř všude.

Určitě nejflexibilnější možností je doprava autem. Z Prahy do Athén je to přibližně 2.000 kilometrů, takže při spotřebě 7,2 l/100 km vás palivo vyjde při současných cenách benzinu kolem 4.000 Kč jen za cestu tam, a to bez dálničních poplatků. 

Jak cestovat po Řecku

Nejdostupnějším způsobem dopravy v Řecku na delší vzdálenosti jsou autobusy, kterými se alespoň jednou za den dostanete i do těch nejzapadlejších vesniček. 

Nejpohodlěnšjí je ale vždy půjčení auta, a to především na ostrovech, kde není moudré se na autobusy příliš spoléhat. 

Autobusy

Většinou jsou to poměrně luxusní vozy vybavené dobře fungující klimatizací. Za jízdenky si bohužel připlatíte a další nevýhodou je fakt, že se často neřídí jízdními řády, je tedy nutné obrnit se trpělivostí. Pokud nenajdete u zastávky prodejní místo, lístek si můžete koupit přímo u řidiče.

Dalším problémem autobusů na vesnicích je špatně, případně úplně chybějící označení zastávek, vždy se tak musíte opatat místních. Všechny autobusy jsou operovány společností KTEL, resp. jejími regionálními pobočkami (analogie s ČSAD se nabízí). V průměru stojí jízdenka asi 6 € na 100 km. Jednotlivé weby různých divizí KTEL najdete například na stránce greeka.com.

Vlaky

Na pevninské části Řecka se dají využít i vlaky, které jsou většinou levnější, síť bohužel není tak hustá a spojuje jen větší města. Jízdní řády vlaků se navíc neustále mění, především podle školního roku a prázdnin. Jízdní řády a koupě jízdenek.

Trajekty

Mezi ostrovy se můžete přepravovat letadlem či lodí. Centrálním přístavem je athénský Pireus, kam se dostanete metrem nebo přímo z letiště autobusem číslo X96.

Vybrat si můžete z větších, tzv. „ferry boats“ nebo menších, rychlejších, ale také dražších, kterým se říká „flying dolphin.“ V Řecku existuje několik lodních společností, z nichž každá se specializuje na určité ostrovy, nejznámější jsou například Blue Star Ferries, Hellenic Seaways nebo Seajets. Lístky si můžete koupit buď přes internet nebo v přístavu, kde má každá společnost svůj stánek. Ceny bývají velmi příznivé a někteří rejdaři nabízí výhodné slevy pro studenty.

Pro trajekty doporučujeme nejprve srovnat ceny na srovnávačích letsferry.gr nebo ferries.gr a následně zakoupit, pokud to tak vyjde levněji, na webu konkrétní lodní společnosti.

Letecká doprava

V Řecku můžete využít vnitrostátní leteckou přepravu, kterou zajišťují tři společnosti –  Aegean Airlines, Olympic Airlines. ale i Ryanair. Centrálními městy jsou opět Athény a Soluň. Vnitrostátní letenky na hlavní ostrovy (Rhodos, Lesbos, Kréta, Korfu, aj.) jsou většinou levné a dosahují jen několika stovek za jednosměrný let.

Autem

Půjčovny aut najdete v turistických letoviscích snad na každém rohu. Ceny se odvíjí podle typu vozidla, sezóny, místa atd., ale většinou vás půjčení menšího auta vyjde na 30–50 eur za den. Pro sepsání smlouvy budete potřebovat řidičský průkaz (mezinárodní není v Řecku potřeba) a občanský průkaz nebo pas. Určitě je vhodné uzavřít pojištění auta, Řekové totiž velmi často nedodržují dopravní předpisy.

V Řecku se jezdí standardně vpravo, silnice jsou poměrně kvalitní, ale na venkově velmi členité a úzké. Musíte počítat s tím, že Řekové jsou ještě horší a méně ohleduplní řidiči než Češi. 

U hlavních silnic vás nesmí překvapit, když se bude předjíždět i přes to, že v protisměru jede auto, pokud za vámi jede rychlejší auto, držte se u krajnice, Řek tak jako tak nebude čekat, až se uhnete, prostě vás předjede, ať už v protisměru nejde nic, motorka nebo třeba autobus.

http://www.4real.gr/FuelPrices/public/show-fuel-prices

Chystáš se do Řecka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Milada Kadeřábková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.