Peníze a ceny v Rumunsku
Rumunský nový leu (plurál „lei“)
Oficiální měnou je rumunský nový leu (RON), přičemž 1 leu = cca 5,50 Kč. Setkáte se s bankovkami v hodnotách 1, 5, 10, 50, 100, 200 a 500 lei. Bankovky jsou od sebe snadno rozeznatelné. 1 leu se dělí na 100 bani, které jsou v oběhu ve formě mincí (1, 5, 10, 50).
Směnárny a platba kartou
V rumunských městech není problém najít směnárnu či banku. Kurz si raději ověřte přímo u přepážky před výměnou, neboť čísla uváděná na cedulích ve výloze nemusí být vždy přesná. Nejbezpečnější možností je výběr z bankomatů, kterých je v Rumunsku dostatek. Vyvarujte se pouličních směn, které jsou ilegální.
Platbu kartou poměrně běžně přijímají obchody, hotely a restaurace ve větších městech, stejně tak benzínové pumpy. Počet míst, kde lze kartou platit, strmě vzrůstá. Vždycky je ale vhodné mít u sebe nějakou hotovost, přičemž mimo města a přímořská letoviska je to zcela nezbytné.
Kolik co stojí
Rumunsko patří k nejdražším balkánským zemím. Může za to zejména poměrně nedávná inflační krize a měnová reforma, ale také rozvoj turismu. Ceny jsou již téměř srovnatelné s těmi v ČR. Nejdražší je hlavní město Bukurešť a přímořská letoviska. Velmi předražené bývají nejnavštěvovanější destinace. Vaše peněženka se zaraduje při nákupu jídla nebo při využití vlakové dopravy. Ubytování seženete o něco málo levněji než u nás.
Příklad cen:
- Lístek na vlak:trasa Sibiu – Bukurešť (300 km) – 70 lei (obecně se dá říct 1 km = 1 Kč)
- Taxi: nástupní taxa 2 lei + 2 lei/km
- Ubytování: v hotelu pro 2 – 150 lei, v ubytovně 50 lei
- Bochník chleba (0,5kg) – 2 lei
- Pivo (0,5 l) – 3 lei
- Jídlo ve stánku – 10 lei
- Jídlo v restauraci – 25 lei
Spropitné a smlouvání
V běžných restauracích, motorestech a hospůdkách je zdvořilé nechat drobné spropitné ve výši 5–10 %. V dražších restauracích již bývá spropitné zahrnuto v ceně. V supermarketech a obchodech jsou ceny pevné, nicméně na tržištích nebo ve vesnických „koloniálech“ je možné smlouvat.
Rumunští prodavači neradi vracejí za větší bankovky a snaží se vám obvykle prodat další zboží, aby rozdíl vyrovnali. Snažte se tedy platit co nejpřesněji.
Jak ušetřit
Namísto taxíků, které jsou nejdražším způsobem cestování, využívejte služby lokálních minibusů, slušně rozvětvené sítě železnic nebo stopujte.
Stejně jako v mnoha zemích světa zde platí, že nejdražší ubytování a služby najdete ve velkoměstech (v Rumunsku je to pouze Bukurešť) a poblíž nejnavštěvovanějších destinací.
Pokud chcete navštívit Černé moře, počítejte s odpovídajícím cenovým nárůstem.
Nejvíc se vyplatí pohybovat se po vnitrozemských rovinách či v horských oblastech a využívat zde služeb menších penzionů a chat. Zároveň tak zažijete to nejlepší, co může Rumunsko nabídnout.
Denní rozpočty
Nízkorozpočtový cestovatel
Chodí pěšky, spí v přírodě ve vlastním stanu, stravuje se z vlastních zásob a pije vodu ze studánek. Základní potraviny dokoupí na horských chatách či ve vesničkách, kde si může dát i teplé jídlo a pivo za nižší až střední ceny. Větší vzdálenosti překonává stopem, vlakem nebo společnými minibusy. Nejnižší denní náklady se mohou bezpečně vejít do 200 Kč/osoba.
Zlatá střední cesta
Spíte v penzionech, v horských chatách, mimo největší města seženete za dobrou cenu i slušný hotel se snídaní. Stravujete se v běžných restauracích, motorestech a na chatách. Dopravujete se vlastním či pronajatým autem, vlakem či minibusy. Sem tam navštíví placenou turistickou atrakci. Denní náklady se mohou pohybovat kolem 700–1.500 Kč/osoba zejména v závislosti na kvalitě a místě ubytování.
Nejdražší variantou jsou luxusní hotely a restaurace, které naleznete zejména v Bukurešti a podél Černého moře. Pokud ale chcete vychutnat Rumunsko naplno, tuto variantu rozhodně nelze doporučit.
Chystáš se do Rumunska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.