Doprava v Rumunsku
Jak do Rumunska
Autem
Z Prahy do Kluže se dostanete za 12 h jízdy, do metropole Bukurešti si 3–4 hodiny přičtěte. Kvalita dálnic a silnic vyšší třídy je vcelku bezproblémová, naopak vedlejší silnice jsou v horším stavu než u nás. Počítejte také s obrovským množstvím obcí a kde není dálnice, je třeba se obrnit trpělivostí a nastavit tempomat na čtyřicítku.
Je třeba pořídit si dálniční známku (7 € za 30 dní), kterou potřebujete nejen pro jízdu po dálnici, nýbrž i po mnoha obyčejných silnicích. Nelze tedy uplatnit úspornou strategii vyhýbání se placeným úsekům. Známka existuje pouze v elektronické podobě. Koupíte ji při vjezdu do země nebo si ji můžete objednat na: www.roviniete.ro. Drobné poplatky (v řádu desítek Kč) se platí za přejezd některých mostů přes Dunaj.
Autobusem
Kompromis mezi rychlostí, cenou a pohodlím. Zpáteční z Prahy do Bukurešti za 23 h a cca 3.000 Kč. Na trase jezdí mimo jiné i Eurolines.
Letadlem
Na přímé lince Praha – Bukurešť pravidelně létá ČSA či rumunská aerolinka Tarom. Běžné ceny letenek v letní sezoně začínají na 4.000 Kč. Let trvá 2 h. Další možnost nabízí lowcost Wizzair. Zpáteční let Bratislava – Kluž pořídíte od 20 €. Let trvá něco málo přes hodinu.
Vlakem
Ještě donedávna jezdil přímý vlak Praha – Bukurešť. Nyní žádná přímá linka do Rumunska neexistuje a nevyhnete se minimálně přestupu v Budapešti. Cena se pohybuje kolem 4.000 Kč, doba cesty trvá kolem 30 h a jedná se tak rozhodně o nejméně doporučovaný způsob dopravy z Česka nebo Slovenska do Rumunska.
Jak se nejlépe dopravovat
Praktickým a pohodlným způsobem cestování je vaše vlastní či pronajaté auto. Rumunsko je protkané rozvětvenou sítí železnic, které poskytnou spolehlivé služby za slušnou cenu. V mnoha oblastech fungují lokální sdílené minibusy. V neposlední řadě je zde běžným způsobem dopravy stopování, za které je slušné a někdy i vyžadované zaplatit. V méně civilizovaných oblastech se setkáte s improvizovanými, leč levnými a efektivními, způsoby dopravy. Když se do transitu přenesou dvě lavice ze zahrádky restaurace, vznikne tím poměrně slušné „taxi“.
Autem
Dálnice a silnice vyšší třídy jsou dostatečně kvalitní, nicméně je v podstatě nutné zakoupit dálniční známku. Kvalita se strmě zhoršuje v horách a podhorských oblastech. Výjimkou je Transfagarašská magistrála, kterou lze rozhodně označit za jednu z nejkvalitnějších a nejkrásnějších horských silnic v Evropě.
Dopravní předpisy a rychlostní limity jsou v podstatě stejné jako v ČR. Svítí se po celý den a alkohol za volantem je striktně trestán. Rumunský styl řízení je často agresivní a zbrklý, o čemž svědčí rekordní počet dopravních nehod. Buďte tedy za volantem bdělí, a to zejména v Bukurešti, kde na silnici platí jiná pravidla. Na venkově pamatujte na to, že ovce či kráva má na silnici přednost.
Ceny pohonných hmot jsou stejné jako u nás. Ve větších městech není problém pronajmout si auto. Ceny začínají na 500 Kč/den. Dobře funguje i rezervace přes internet – ověřená je např. www.premiumrent.ro.
Železnice
Rumunsko disponuje hustou sítí železnic, která v posledních letech prochází značnou modernizací. Pro dopravu na delší vzdálenosti jde rozhodně o jednu z nejvhodnějších variant.
Vybrat si můžete ze tří typů vlaků: nejlevnějších ošuntělých „couráků“ Regio, které staví v každé stanici, zlaté střední cesty v podobě InterRegio, které se kvalitou blíží starším českým rychlíkům, či klimatizovaných komfortních InterCity, kde ale počítejte s podstatně vyšší cenou. InterRegio a InterCity obvykle jezdí načas. Jízdní řády a možnost rezervace jízdenek naleznete zde: www.cfrcalatori.ro.
Autobusy
Autobusy (resp. mnohem častější minibusy) přijdou vhod při přepravě do míst nepokrytých železniční sítí nebo na kratší vzdálenosti. Nejde o příliš komfortní způsob cestování, zejména pokud máte větší zavazadla. Pro některé linky lze dohledat i jízdní řády, nicméně ze zkušenosti nedoporučujeme příliš se na ně spoléhat. V praxi většina mikrobusů pendluje v nepravidelných intervalech, jejichž délka závisí na obsazenosti. Cena je obvykle uvedená na předním skle a je pevně daná.
Pro zjištění jízdních řádů po celém Rumunsku využijte něco jako místní idos, jen v trochu osekané podobě: www.autogari.ro.
Letadlo
Přelety v rámci Rumunska jsou zajisté neopomenutelnou variantou dopravy. Ceny šly v posledních letech velmi dolů a letenka vás v mnoha případech může stát méně než vlak. S domácím aerolinkami Tarom nebo BlueAir se můžete přepravit bezpečně pod 1.000 Kč.
Chystáš se do Rumunska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.