Kultura a lidé v Singapuru
Historie v kostce
Singapur byl založen roku 1819 britským botanikem, ornitologem a politikem Sirem Thomasem Stamford Rafflesem. Roku 1867 se stal britskou kolonií, v níž setrval až do roku 1965 s výjimkou několikaleté okupace Japonců během druhé světové války. Dnes je Singapur nezávislou republikou v čele s prezidentem a jedná se o jeden z nejdynamičtěji ekonomicky rostoucích států.
Singapur je největší námořní přístav světa.
Lidé
V Singapuru žije přibližně 5,5 milionů obyvatel, z nichž 75 % tvoří Číňané, 13 % Malajci, 9 % Indové a zbytek ostatní národnosti. Vírou zde převládá buddhismus, v nějž věří třetina obyvatel.
Lidé jsou obecně velmi čistotní a dbají o své město. Nejednou zahlédnete někoho, kdo se ohýbá pro odpadek a hází ho tam, kam patří – do koše.
Svátky
Pokud byste žili v Singapuru, oslavili byste příchod Nového roku třikrát.
- Nový rok – 1.1.
- Čínský nový rok – proměnlivě leden–únor
- Muslimský nový rok – proměnlivě duben, září–říjen
Dále Singapurci slaví několik festivalů:
- Thaipusam (leden–únor) je dramatický hinduistický festival, může se jednat o dopravu nádob s mlékem, nebo o propichování různých částí těla, nejčastěji tváří a jazyka. U věřících podstupujících tyto oběti se předpokládá očista modlitbou a půstem po dobu 48 hodin před začátkem oslav.
- Narození Opičího boha (únor, září) je oslavou odehrávající se v čínských svatyních Eng Hoon a Cumming Street. Typická čínská slavnost v podobě odhánění zlých duchů akrobatickými kousky.
- Wesak (květen) oslavy buddhistů připomínající narození, smrt a osvícení Buddhy najdete v Temple od 1.000 Lights a Thian Hok Keng Temple. Již od brzkého rána lidé poslouchají mnichy přednášející sutry, Buddhovo učení. Přináší se různé dary a konec dne je zakončen vypuštěním ptáků představujících svobodu pro osamělé lidské duše.
- Deepavali (říjen–listopad) je festival světla „Festival of Lights“ oslavující vítězství krále Rama nad démonem Ravanou. Všude se zapalují olejové lampy, neboť hinduisté věří, že bohyně hojnosti a majetku Lakshmi nepřijde tam, kde není světlo.
- Loy Krathong (listopad) je nejstarší thajský festival, kdy se v East Coast Parkway vypouštějí lodičky ve tvaru lotosu se zapálenou svíčkou. Uctívají se vodní duchové a zapomíná se na vše zlé, co se v minulém roce odehrálo.
- Yu Lan (podzim) bývá znám jako lampiónový festival. Oslavuje se a děkuje za sklizeň předešlého roku. Vyrábí se papírové lampióny a v Čínské zahradě se koná i soutěž o ten nejkrásnější.
Více k festivalům dohledáte na yoursingapore.com.
Kultura
Kulturně je Singapur míchanicí převážně čínské a malajské kultury, která je však nepochybně zasažena západním ekonomickým světem.
Zcela zásadním prvkem singapurské kultury je čistota a slušnost. Setkáte se se zákazy a přísnými pokutami na každém kroku, jedná se však o banality za účelem dodržování ohleduplnosti vůči ostatním. V Singapuru byste neměli:
- Chodit na červenou,
- žvýkat žvýkačku,
- předbíhat fronty,
- jíst ve veřejných prostředích,
- neodhazovat na zem odpadky.
To je jen výčet toho nejdůležitějšího, na co byste si měli dát pozor. S více než pokutou by se turisté setkali s pohrdavými pohledy místních. Cestujeme a jsme v daném státě na návštěvě, proto bychom měli dodržovat místní pravidla.
Každoročně se v Singapuru konají závody Formule 1 Grand Prix na městském okruhu v Marina Bay. Zajímavostí je, že se závod jezdí v noci za umělého osvícení v městských ulicích.
Jazyk
Jedním z úředních jazyků je angličtina, dorozumět se proto nebývá problém. Další oficiálními jazyky jsou mandarinština, malajština a tamilština.
Turismus
Pokud bychom měli vybrat jeden z stát z jihovýchodní Asie, který je nejvíce připraven na turisty, byl by to zcela jistě Singapur. Již na mezinárodním letišti Changi pochopíte, že turismus zde hraje velkou roli a město se vám bude snažit pobyt za každou cenu ulehčit a zpříjemnit.
Organizovaná doprava, výborné turistické mapy a značky, dostatek hotelů a hostelů či informační centra dělají ze Singapuru stát bez turistických překážek.
Geografie
Singapur je vlastně ostrovní stát, který je od malajského poloostrova oddělen Johorským průlivem. Samotný povrch země je mírně kopcovitý s nejvyšším místem Bukit Timah dosahujícím 163 metrů nad mořem.
Rozloha se neustále uměle zvětšuje tím, že se ostrůvky přiléhající k Singapuru dosypávají pískem. Za posledních 50 let se země zvětšila z 580 km² na 710 km². Země je zhruba stokrát menší jak Česká republika.
Časový posun je +6 hodin během letního a +7 během zimního času.
Chystáš se do Singapuru?
1 komentář
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Singapur je jediná moderní země, která získala nezávislost proti své vůli - vyloučením z Malajsijské federace.
A věci už taky nejsou co bývaly; přecházení na červenou v Singapuru určitě zažijete a výjimečně se i dá na chodníku šlápnout na cizí žvýkačku.
Singapur je jediná moderní země, která získala nezávislost proti své vůli - vyloučením z Malajsijské federace.
A věci už taky nejsou co bývaly; přecházení na červenou v Singapuru určitě zažijete a výjimečně se i dá na chodníku šlápnout na cizí žvýkačku.