Co vidět a navštívit ve Slovinsku
19 míst co vidět ve Slovinsku
Bledské a Bohinjské jezero jsou nejznámější slovinská jezera. V okolí jezer můžete obdivovat panoramata Julských Alp. Bledské jezero je to „známější a turističtější“, zatímco Bohinjské je to „opuštěnější a romantičtější“.
Zobrazit místoMalebné historické centrum s mnoha památkami. Více o městě v našem samostatném průvodci po Lublani.
Zobrazit místo
Promenáda podél Drávy v Mariboru – podél řeky se můžete pokochat panoramaty mostů, prohlídnout si nejstarší vinohrad na světě nebo si jen vychutnávat atmosféru města se skleničkou vína v ruce.
Zobrazit místo
Solné plantáže, kde se sůl vyrábí ještě ručně (usilují o zařazení do UNESCO).
Zobrazit místo
Starobylé městečko na slovinském pobřeží. Malebné pro italskou architekturu a skalnaté pobřeží.
Zobrazit místo
Krasové jeskyně v dědictví UNESCO. Skrz komplex přístupný turistům protéká řeka Reka 34 m pod zemí.
Zobrazit místo
Stezka z dřevěných lávek vinoucí se podél dravého potoku mezi skalisky Triglavského národního parku.
Zobrazit místo
Nejvýznamnějším pohořím Slovinska jsou Julské Alpy s majestátní nejvyšší horou Triglav, dosahující výšky 2864 m. V nekrásnější části Julských Alp je od roku 1961 vyhlášen Triglavský národní park s bohatou faunou i flórou. Během oblíbených letních procházek i náročnějších treků je možné vidět kamzíky, kozorohy, zmije růžkaté, výjímečně i medvědy. Na rozdíl od rakouských alp je tento národní park méně zelený a více skalnatý a kamenitý. Mezi…
Zobrazit místo
Méně turisticky vytížené než Julské Alpy jsou Karavanky, ležící na hranici Rakouska a Slovinska. Hory nabízí řadu hezkých cest, z nichž je řada přístupná pouze s ferratovým setem. Pětidenní cesta z Dovje až pod Grintovec je asi neznámějším hřebenovým přechodem ve Slovinsku. Hezký cestopis o tomto treku napsala Monika Kupcová - Přechod nejdelší hřebenovky ve Slovinsku.
Zobrazit místo
Malebné městečko v podhůří Škofja Loka patří mezi nejstarší města ve Slovinsku. Je známé svým zachovalým středověkým centrem, které je dnes vyhlášeno památkovou zónou. V blízkosti centra se nachází Loški grad, na kopci za městem leží zbytky starého hradu.
Zobrazit místo
Město ležící na dálnici, v půli cesty mezi Lublaní a Mariborem, je třetím největším ve Slovinsku. Centrum je malinkaté, v jeho blízkosti se nachází městský park s řadou historických staveb. Na druhém břehu se nad řekou tyčí starý hrad města Celje, s hradní věží, mučírnou a dobovou expozicí. Celá zdejší oblast je známá pěstováním Chmele na výrobu piva v nedalekém Lašku.
Zobrazit místo
Vnitrozemská vesnička v těsné blízkosti Jaderského moře je známá kostelem z 12. století, který je vyzdoben freskami z pozdějšího období. Pro nadšence železnice vede v blízkosti kostela jednokolejná železniční trať na trase z Lublaně do Koperu, která překonává strmý svah s výškovým rozdílem přes 300 m. Samotná cesta vlakem se pak stává jedinečným zážitkem s úžasným výhledem.
Zobrazit místo
Idrija v západní části Slovinska je známa především pro těžbu rtuti ve městě a v okolních kopcích, která byla ukončena až na konci 20. století. Svého času bylo místní naleziště druhým nejvýznamnějším na světě. Dnes je Idrija zapsaná na seznamu UNESCO a hlavní důl Svatého Antonína, tunely i šachty je možné navštívit s odborným výkladem průvodce.
Zobrazit místo
Jihozápadním směrem od Lublaně se nachází Cerknické jezero, které představuje takřka přírodní div Slovinska. Díky rovinatému terénu, krasovým vyvěračkám a tání se zde v jarních měsících formuje jezero s rozlohou až 40 km2 a s desetimetrovou hloubkou. Během léta horkého pak téměř vysychá a mění se na pláň porostlou rákosím. Oblast je populární pro sledování ptactva a jiných živočichů. Nedaleko odtud se nachází bývalý vodní hrad Sněžnik,…
Zobrazit místo