Kultura a lidé ve Spojených Arabských Emirátech
Historie v kostce
První zmínky osídlení lze najít v pramenech již před 7.000 lety. V 13. století začaly o území usilovat evropské i asijské destinace. V 18. století se Emiráty dostávají pod správu Britů a v 2. Polovině 20. století se díky nálezům ropy staly zájmem Francie. Samotné SAE vznikly roku 1971 po odchodu Britů.
Lidé
Pouze 20 % obyvatelstva tvoří občané SAE (z nichž je 70 % Arabů) a zbývajících 80 % tvoří přistěhovalci z Pákistánu, Indie, Srí Lanky a dalších zemí. Každý se zde chová s ohledem na místní zákony a téměř se zde nesetkáte s neochotou či nepřátelstvím. Samozřejmě musíte brát v potaz i jednotlivá vyznání místních obyvatel (islám, hinduismus atd.) a dle toho k nim i přistupovat. SAE je jednou z nejbezpečnějších destinací světa.
Celkový počet obyvatel činí asi 7 milionů.
Svátky
V SAE je hlavním náboženstvím islám a s tím jsou spojené i oslavy svátků, které se počítají dle kalendáře lunárního a díky němu jsou pohyblivé. Jediné svátky, které z islámu nevychází (tzv. světské) a slaví se vždy ve stejný den, jsou Nový rok (1. 1.), Svátek Sjednocení (2. 12.) a tzv. Martyr´s Day (30. 11.), připomínka obětí, které položily svůj život za SAE).
Mezi nejdůležitější svátky dle islámu patří: Lailat Al Minaj (cesta Proroka Mohameda z Mekky do Mediny), ramadán (30 dní trvající postní období), Eid Al Firt (ukončení ramadánu), Day of Arafat (den před Eid Al Adha), Eid Al Adha (svátek obětování, slaví se po dobu 3 dnů), Al Hijra (Nový rok – muslimský!), Milad Un Nabi (den narození proroka Mohameda).
Kultura
Tato pouštní země je specifická mrakodrapy, beduíny a jejich velbloudy, islámem, kaligrafií, velkým množstvím mešit, těžbou ropy či sokolnictvím. Místní zde slaví svátky nejen dle islámského kalendáře, ale i svátky světské. Více se dozvíte v podkapitole „svátky."
Mezi hlavní způsoby obživy v minulosti patřil lov perel, dílny s umělecko-řemeslými výrobky, rybolov nebo hrnčířství. V současné době je to těžba ropy a mramoru, výroba hliníku a turismus.
Jazyk
Oficiálním jazykem je arabština, ale domluvíte se zde dobře i anglicky.
Minislovníček:
- Ajwa – Ano
- Lá – Ne
- Afuan – Prosím
- Sabáh el-chér / Salam aleikum / Misa ´l – chér – Dobré ráno / dobrý den / dobrý večer
- Ahlan – Ahoj
- Maa salama – Na shledanou
- Fén? – Kde je?
- Kam? – Kolik?
- Emta? – Kdy?
Turismus
V posledních letech se turismus stal hlavním způsobem obživy místních. Vzhledem ke vzrůstající poptávce a stále se zvyšujícímu počtu turistů zde najdete ubytování všech kategorií (od pronájmu domů, bytů, apartmánů až k nejluxusnějším hotelům), pronájem aut, lodí i letadel k vyhlídkovým letům, rozsáhlou nabídku výletů atd.
Turisté do Emirátů cestují, aby na vlastní oči poznali světová „nej" v různých kategoriích – nejvyšší hotel, nejvyšší budova, nejluxusnější hotel (7*), největší obchodní centrum, největší krytý zábavní park, největší akvárium světa, největší aquaparky světa atd. Emiráty neuchvacují jen tím „nej," co dokázaly vytvořit, ale i dlouhými plážemi, teplým mořem, celoročně skvělým počasím, téměř nulovou kriminalitou, skvělými službami a i pro nás příznivými podmínkami pro návštěvu ve srovnání s jinými destinacemi.
Geografie
Spojené Arabské Emiráty tvoří 7 emirátů: Abu Dhabí, Dubaj, Sharjah, Ajman, Ras Al Khaimah, Fujairah a Umm Al Quwain.
- Abu Dhabí je největší, nejbohatší a nejzápadnější ze všech emirátů. Do jeho rozlohy spadá i cca 200 ostrovů. Na celém území převládá poušť, avšak na jihu území se nachází rozsáhlá osídlená oáza Liwa,
- Dubaj je nejlidnatějším, druhým největším a v tuto chvíli nejznámějším emirátem,
- Sharjah je třetím největším emirátem. Jako jediný leží na pobřeží Perského i Ománského zálivu,
- Ajman je nejmenším ze všech emirátů,
- Ras Al Khaimah je 4. největším emirátem charakteristický příjemným podnebím a místy zalesněným pohořím Hajar,
- Fujairah je hraničním emirátem s Ománem. Převážná většina území je tvořena pohořím, díky němuž je zde větší výskyt srážek a daří se zde zemědělství,
- Umm Al Quwain je nejméně lidnatým emirátem.
Většinu území zaujímá nížina pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno ostrovy (hlavní město Abu Dhabí tvoří převážně ostrovy s lagunami). Často se zde setkáte s písečnými bouřemi. Nejvíce obyvatelstva se zdržuje na pobřeží v Abu Dhabí a Dubaji.
Časový posun je v zimě +3 hodiny a v létě +2 hodiny.
Chystáš se do Spojených arabských emirátů?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.