Víza do Spojených arabských emirátů
Vízum do Dubaje / SAE
Od roku 2015 byla zrušena vízová povinnost pro občany všech zemí EU, tedy i Česka nebo Slovenska. Po příletu na letiště dostanete razítko s platností max. 90 dní.
Cestovatelé bývají často zmatení, zda vízové povinnosti platí do všech emirátů stejně. Ano, ať už poletíte do Dubaje, Abu Dhabi, Sharjah či Ras al Khaimah, vztahují se na vás vždy stejné vízové podmínky.
Na jak dlouho platí vízum do Emirátů?
Po příletu dostanete razítko do pasu s vyznačeným datem příletu. Od této doby můžete v Emirátech legálně pobývat 90 dnů bez vyřizování jakýchkoliv víz a dokumentů.
Kolik stojí vízum do SAE?
Vízová povinnost byla pro všechny státy Evropské unie zrušena, cestujete-li za turistickými (resp. nevýdělečnými) účely. Razítko do pasu po příletu dostanete zdarma.
Tranzitní víza Dubaj / Abu Dhabi
Po zrušení vízové povinnosti není třeba řešit jakákoliv tranzitní víza. Budete-li chtít při přestupu v Dubaji nebo Abu Dhabi opustit letiště, jednoduše projdete přes pasovou kontrolu a dostanete razítko do pasu bez nutnosti platit poplatky nebo vyřizovat jakékoliv dokumenty.
Stačí do SAE občanský průkaz?
Ne, pro cesty do Spojených arabských emirátů potřebujete mít cestovní pas. Občanský průkaz nelze při cestě do UAE použít.
Platnost cestovního pasu
Pro vpuštění na palubu letadla je třeba disponovat cestovním pasem, který bude platný ještě minimálně 6 měsíců PO skončení cesty do Dubaje potažmo Spojených arabských Emirátů.
Pokud si uvedeme tuto praxi na příkladu, pak pokud se budete ze SAE zpět domů vracet třeba 1. ledna, cestovní pas musí být platný ještě minimálně do 1. července téhož roku. Pokud platnost pasu vyprší dříve, vůbec nebudete vpuštěni do letadla už při odletu do Emirátů.
Naopak vůbec nevadí, bude-li váš pas vyřízen těsně před cestou. Šestiměsíční podmínka se vztahuje vždy na platnost pasu PO cestě do Emirátů.
Dobře si tak zkontrolujte platnost svého dokladu před cestou a zjistíte-li, že pas vyprší dříve než půl roku po návratu, je třeba si vyřídit nový cestovní pas. Kolik stojí, jaké jsou lhůty rychlopasu a kde jej vyřídit se dočtete v našem článku Cestovní pas – cena, vyřízení a platnost.
Další dokumenty
V současné chvíli není při vstupu do země požadováno prokázání dostatku financí a zároveň není platné žádné omezení ohledně razítek v pasu.
Při vstupu do země doporučujeme mít při sobě potvrzení o ubytování a zpáteční/návazné letenky.
Celní předpisy
Celní předpisy (bez povinnosti úhrady celního poplatku) se liší dle místa vstupu do Emirátů:
- Abu Dhabí – až 400 ks cigaret (do hodnoty 2.000 AED), 2 kg tabáku, doutníky do hodnoty 3.000 AED, až 4 l alkoholu (24 ks piva v plechu) nebo dary do hodnoty 3.000 AED,
- Dubaj – až 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků nebo 500 g tabáku, 4 l alkoholu nebo 24 ks plechovkového piva nebo dary do hodnoty 3.000 AED.
Do emirátu Sharjah nelze vůbec dovážet alkohol.
Do země se dále nesmí dovážet produkty z vepřového masa, erotické a pornografické materiály, zbraně (nelze se zbraní ani projíždět), drogy a narkotika.
Finanční hotovost na osobu nesmí přesáhnout více jak 10 000 € (pokud ano, tak musí být bez vyzvání oznámeno, jinak bude vše zabaveno).
Chystáš se do Spojených arabských emirátů?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.