Švýcarsko
Švýcarsko

Peníze a ceny ve Švýcarsku

Švýcarský frank

Švýcarskou měnou je švýcarský frank, který se dělí na 100 rappen. Najdeme zde mince v hodnotě 5, 10, 20, 50 rappen, 1, 2 a 5 franků, bankovky pak od 10, 20, 50, 100, 200 až po 1.000 franků.

Směnárny a platba kartou 

Peníze lze snadno vyměnit v jakékoli směnárně na hranicích, v bance nebo na větších nádražích, raději si s sebou berte eura. Klasickou kreditkou se dá platit víceméně všude v civilizaci. Na pobyt v horských chatách či vesničkách je nutná hotovost.

Kolik co stojí 

Švýcarsko obecně platí za jednu z nejdražších zemí na světě. Běžný oběd (pouze jídlo) pro jednu osobu v levnější restauraci vyjde na 15–20 CHF, káva 5 CHF, pivo 5–8 CHF. Nenarazíte zde na žádné vysokohorské přirážky – káva stojí stejně ve vlaku či v 3.000 m n. m. jako v jakékoli kavárně. V supermarketech lze nakoupit běžné potraviny za ceny skoro podobné našim.

Nejlevnější jsou řetězce Aldi nebo Lidl, dražší pak Migros a Coop. Jen maso je většinou výrazně dražší než v ČR.

Ubytování je obecně hodně drahé, cena nejlevnějších hotelů začíná na 40 CHF/noc/osoba. Řešením mohou být kempy, kde vyjde noc ve stanu se vším všudy na 15 CHF na hlavu. Dá se také stanovat navolno či využít airbnb.

Veřejná doprava je na české poměry také hodně drahá – 1 km vlakem vyjde přibližně na 0,50 CHF. Je to dáno tím, že místní obyvatelé obvykle vlastní tzv. Halbtax, která se kupuje minimálně na rok a s níž všechno stojí polovic. Pro turistu se  nevyplatí. 

Spropitné a smlouvání 

V restauracích ve Švýcarsku je obvyklé dávat drobné spropitné pouze, pokud jste se službami byli spokojeni. Není neslušné spropitné nedat i v případě kvalitních služeb.

Smlouvání cen není zvykem vůbec nikde, podobně jako v České republice.

Jak ušetřit 

Zde najdete pár tipů, jak lze dovolenou ve Švýcarsku zorganizovat i s low cost rozpočtem.

Co se týče dopravy do země a hlavně následně po Švýcarsku, určitě nejlevnější je jet vlastním autem. Z Prahy to na švýcarské hranice trvá okolo šesti hodin. Dálniční známku lze pořídit pouze na celý rok a stojí 40 CHF. Ceny pohonných hmot jsou o pár korun vyšší než u nás. Případně lze do Švýcarska přicestovat letadlem nebo vlakem a pak se tady dopravovat dálkovými autobusy (velmi špatná spojení, veškerou veřejnou dopravu totiž zajišťují vlaky), spolujízdou nebo stopem, který je povolen všude mimo dálnice.

Dále lze hodně ušetřit na ubytování, a to hlavně skrz airbnb nebo kempy. Případně lze kempovat úplně navolno – dle zákona je kempování navolno v takové šedé zóně. Oficiální stanoviska se rozcházejí, dle našich zkušeností bychom raději nekempovali na jednom místě déle než jednu noc. Úplný zákaz platí v národním parku a pak také na místech, kde je to cedulí zakázáno. Jinak by mělo být vše v pořádku a Švýcaři sami vám mnohokrát sami poradí s výběrem místa. Samozřejmostí je zanechat přirodu v takovém stavu, v jakém jste ji našli.

Strava se dá vyřešit vlastními zásobami. Není nutné vézt si veškeré potraviny z domova, nejlevnější variantou stravování je  nakoupit v místních  levnějších supermarketech jako Aldi či Lidl suroviny a z nich si vařit.

Rovněž se s napnutým rozpočtem vyhněte turistickým destinacím jako Pilatus, Jungfraujoch, Zermatt nebo St. Moritz. Všude v horách se nachází nádherná místa, takže o nic ochuzeni nebudete. Trochu zastrčené, tím pádem levnější, jsou regiony Wallis (kromě Zermattu, Saas Fee a Verbier), Glarus, Uri, Appenzell, největší švýcarský kanton Graubünden, Ticino, nebo ve stínu Alp zastrčené pohoří Jura.

Denní rozpočty

Pro orientaci zde uvádíme přibližný denní rozpočet na osobu v třech cenových relacích:

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v kempu 15 CHF/osoba/noc, stravuje se formou vlastního vaření, občas fastfoodu, kebab stánku apod. za 10 CHF/osoba/den, doprava vyjde nejlevněji vlastním autem, cena se odvíjí dle počtu najetých kilometrů, řekněme 20 CHF/den i s cestou z ČR, což činí 45 CHF nebo méně, to je 1.125 Kč nebo méně.

Zlatá střední cesta zahrnuje dvoulůžkový pokoj v 3* hotelu za 130 CHF/noc, stravování v běžných restauracích za 40 CHF/den, pronajaté menší auto za 100 CHF/den, což činí 155 CHF, tedy asi 3.875 Kč.

Luxusní varianta obsahuje dvoulůžkový pokoj v 4* nebo 5* hotelu od 170 CHF/noc (velmi záleží na resortu), stravování v dobrých restauracích za 70 CHF/den, pronájem auta s řidičem od 200 CHF/den, to dohromady stojí 255 CHF a více, v přepočtu 6.375 Kč a více.

Chystáš se do Švýcarska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Markéta Pichová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.