Kultura a lidé v Tádžikistánu
Historie v kostce
Ve starověku patřilo území k sousedním říším (Perské, Arabské, Mongolské). V 16. století tu však získal nadvládu Bucharský chanát. Od poloviny 19. století začalo připojování k Rusku. Na konci dvacátých let 20. století vznikla Tádžická SSR v rámci SSSR, v roce 1991 byla vyhlášena nezávislost Tádžikistánu a země se stala jedním za zakládajících členů SNS. Od tohoto roku zemí zmítala občanská válka, kterou ukončila až mírová dohoda v červnu 1997.
Lidé
Tádžikové jsou indoárijského původu, i když většina okolních etnik je původu mongolského. Obyvatelé jsou převážně muslimští sunnité. Místní obyvatelé jsou obvykle velmi pohostinní, mnozí dbají na islámské tradice a je vhodné tyto tradice respektovat. S pohostinností vůči cizincům se setkáte zejména ve vesnicích, kde pozvání na čaj nebo na menší jídlo je téměř povinností.
Tádžikistán má cca 8 milionů obyvatel, tedy o něco méně než ČR.
Svátky
- 1. 1. – Nový rok
- 8. 3. – Mezinárodní den žen
- 21.–22. 3. – Navruz
- 1. 5. – Den solidarity pracujících
- 9. 5. – Den vítězství
- 27. 6. – Den národní jednoty a usmíření
- 9. 9. – Den nezávislosti republiky Tádžikistán
- 6. 11. – Den Ústavy republiky Tádžikistán
- 9. 11. – Národní den usmíření
- Začátek a konec ramadánu – pohyblivé datum.
Pokud je to možné, vyhněte se cestování do Tádžikistánu v době ramadánu. Jinak musíte počítat se spoustou komplikací a omezením služeb.
Obchody jsou otevřené většinou v pondělí–pátek v čase 10:00–18:00.
Kultura
Tádžikistán je země se starodávnou kulturou a tradicemi. Kultura Tádžiků je velmi svébytná a unikátní. V jejich životě hraje významnou roli hudba a tanec. Tádžikistán je proslaven i svou velmi starodávnou architekturou. Tádžikové se považují za nositele a ochránce mnohaletých tradic, spojených s kulturou celého perského impéria. Nezapomeňte, že Tádžikistán je islámská země a měli byste respektovat místní zvyklosti.
Jazyk
Úředním jazykem je tádžičtina. Řada obyvatel ovládá také ruštinu, mladší generace však již mnohem méně a mimo města prakticky vůbec. Znalost jiných jazyků je velmi řídká.
Minislovníček:
- Salom – Ahoj
- Şumo ba zabon-i englisi gap mezaned? – Mluvíte anglicky?
- Man namedonam – Nevím
- In çand ast? – Kolik to stojí?
- Nom-i man ... ast. – Jmenuji se ...
- Xayr – Na shledanou
- Taşakur – Děkuji
- Ob – Voda
- Yak – 1
- Du – 2
- Se – 3
- Çor – 4
- Panc – 5
- Şaş – 6
- Haft – 7
- Haşt – 8
- Nuh – 9
- Dah – 10
Turismus
Krásné hory, divoká příroda, historie země, místní kultura a neskutečná pohostinnost domorodců, to všechno jsou důvody, proč se do Tádžikistánu vydat. Pokud vás nebaví válet se na pláži někde u resortu, ale naopak vyhledáváte dobrodružství, je Tádžikistán země pro vás. Počítejte s tím, že ne vždy půjde všechno jako po másle, ale o to víc pak bude na co vzpomínat.
Geografie
Území Tádžikistánu pokrývají převážně hory a asi polovina země leží v nadmořské výšce kolem 3.000 metrů. Na východě se tyčí mohutné pohoří Pamír s nejvyšší horou Pik Ismail Samani měřící 7.495 m n. m. Zemědělsky využíváno je jen 7 % půdy. Země je ohrožována také častými zemětřeseními. V Tádžikistánu se rozkládá ledovec Fedčenko, který je se svými 70 km jedním z nejdelších ledovců na světě. V zemi najdeme také suché stepi a polopouště. Osídlení je koncentrováno převážně v údolí řeky Hisur a Syrdarja. V Tádžikistánu je kontinentální podnebí s extrémními teplotními výkyvy během dne i roku.
Časový posun je SEČ +4 hodiny, v kraji Murgab +5 hodin (není letní čas). Rozlohou je země zhruba 2x větší než Česko.
Chystáš se do Tádžikistánu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.