Co dělat v Turecku
Treky
Tureckem vedou 2 značené turistické trasy.
Lýkijská stezka vede z Fethiye do Antalye, je dlouhá 540 km, je naplánována na 29 dní tak, že kromě 3 dní vždy dorazíte do vesnice, kde se dá přespat v hotýlku či penzionu. Nejpříhodnější období pro trek je březen až květen a září až listopad, léto je ve Středomoří horké a navíc je třeba dávat pozor na štíry. Více informací.
Stezka svatého Pavla vede z antického města Perge k jezeru Egirdir, které leží nedaleko Isparty. Tato stezka je divočejší než Lýkijská, vede tureckým venkovem, a tak počítejte především s přespáváním ve stanu.
Na hranicích s Gruzií se nachází pohoří Kačkar, jehož nejvyšší hora dosahuje téměř 4.000 m n. m. Výchozími body do Kačkaru jsou vesnice Ayder či Yusufeli. Turci nejsou zvyklí na systém turistických značek, je tak třeba mít nějaké zkušenosti s orientací v horách, mapy, které jsou k dostání, také nejsou příliš podrobné.
Dalším známým pohořím je Taurus táhnoucí se na dohled od Středozemního moře. Krásné treky se dají organizovat především v jeho východní části nazvané Ala Daglari vzdálené pouze dvě hodiny jízdy autem od Kappadokie.
Zážitkem je určitě také výstup na Ararat, nejvyšší horu Turecka, která leží na hranici s Arménií. Výstup na Ararat je však jak fyzicky, tak administrativně náročný. Kvůli své poloze a vztahům mezi Tureckem a Arménií je potřeba k výstupu speciální povolení a vojenský doprovod.
Horolezectví
Lezení po skalách není v Turecku příliš rozšířené, výjimkou je oblast Geyikbayiri, nedaleko pobřežního města Antalya. V oblasti je okolo 300 tras, avšak většina dosahuje obtížnosti 5 a vyšší.
Windsurfing a kitesurfing
Centrem windusrfingu v Turecku je zcela určitě pobřeží Egejského moře, nejlepším obdobím pro provozování tohoto sportu jsou měsíce květen až září. Centra windsurfingu se nachází v okolí Bodrumu. Nejlepším a nejznámějším místem prý nejen v Turecku, ale na celém světě je Alacati, kde lze také provozovat kitesurfing. Dalšími středisky windsurfingu jsou Turgutreis, Ilica, Kadikalesi, Akkum a Datca.
Potápění
Pokud vás přestane bavit poznávat Turecko po souši, není nic jednoduššího, než se obléknout do neoprenu a začít poznávat bohatství, jež se skrývá pod vodou. Na mořském dně dodnes leží mnoho amfor a úlomků antické keramiky, stejně jako vraky lodí.
Centrem potápění je městečko Kaš na pobřeží Středozemního moře. Potápěči se zde rádi vrací za kombinací velmi čisté vody (viditelnost až na 40 m), bohatým podmořským světem, teplým mořem a starověkými vraky ležícími na dně. Další lokalitou je poloostrov Gallipoli, u něhož se během 1. světové války odehrála důležitá bitva. Dnes tedy nepřekvapí, že se na dně nachází mnoho vraků, které jsou přístupné potápěčům, voda je zde studenější než u Kaše.
Šnorchlování
Ten, kdo si netroufne obléct neopren, má stále možnost nahlédnout pod mořskou hladinu. V případě, že máte štěstí, můžete si v září zašnorchlovat vedle mořských želv v blízkosti Fethiye, kde se želvy každoročně vrací naklást vajíčka. V Kekově se poté nabízí možnost šnorchlování u potopeného antického města.
Pláže
Nemusíte být plážoví povaleči, ale bylo by škoda neužít si na turecké pláži alespoň jedno odpoledne. Krásné pláže nabízí především pobřeží Středozemního a Egejského moře, k Černému moři se příliš nejezdí kvůli zrádným a silným mořským proudům.
Hlavními přímořskými resorty na pobřeží Středozemního moře jsou Alanya, Antalya a Side. Alanya se pyšní Kleopatřinou pláží, což je široká a dlouhá městská pláž, v létě zaplavená lehátky. Naopak v Antalyi se nachází pláž Patara, nejdelší turecká pláž, na které se nachází pouze jedna kavárna, ta také jako jediná nabízí lehátka a slunečníky k zapůjčení.
Milovníci přírody se mohou vydat na pláž Ölüdeniz, která je zcela určitě nejfotografovanější pláží Turecka. Pláž je obklopena vysokými strmými horami, kdy nejvyšší z nich Babadag slouží jako startovací dráha pro paraglaidisty.
Dobrodruzi se mohou vydat na pláž do údolí Motýlů z vesnice Faralya, odkud se slézá po příkré stěně, na cestě jsou 2 úseky s provazy. Doporučujeme opravdu pevné boty, dostatek vody a nemít strach z výšek.
Méně odvážní se mohou do Motýlího údolí dopravit lodí z Fethiye. Dalšími krásnými plážemi jsou Kabak, nedaleko údolí Motýlů, Iztuzu, kde mořské želvy kladou vajíčka a Kaputaš, pláž mezi skálami, kde často zastavují jachty na své plavbě podél pobřeží.
Noční život
Rušný noční život se v Turecku odehrává pouze ve velkých městech a přímořských letoviscích, jako je Bodrum nebo Marmaris, kde můžete navštívit Club Arenu.
Mezi velkými městy pak svými bary a kluby jasně triumfuje Istanbul. Nejvíce klubů se nachází v historickém centru města v oblasti Beyoglu. Pro ty, kteří zajdou s kamarády raději na pivo, je pak dobrou volbou Nevizade Sokak. V Eskisehiru mají celou ulicí barů, však je to také studentské město. Ulice se jmenuje jednoduše Barlar Sokak. V Ankaře se vydejte za nočním životem do ulice Tunali Himli.
V dubnu byste si neměli nechat ujít festival tulipánů, který se koná v Istanbulu. Tyto květiny pochází totiž z Malé Asie a ne z Holandska, jak se většina lidí domnívá. Tulipány uvidíte v parcích, v ulicích, na kruhových objezdech, prostě všude, kde se vyskytuje jen trochu zeleně. Centrem festivalu je však park Emirgan ležící na kopci nad Bosporem.
Nakupování
Samotným zážitkem už je jen procházka po bazaru nebo trhu. Bazary jsou zastřešená místa, kde najdete především oblečení, rukodělné výrobky, výrobky z kůže, šperky, koření, čaje, kávu a suvenýry. Největší bazar se nachází v Istanbulu (Grand Bazaar) a je tak velký, že se v něm ztratíte.
Další města s krásnými bazary jsou Šanliurfa a Gaziantep. Tato města leží nedaleko syrských hranic, proto mají jejich bazary více arabský nádech a jsou autentičtější. V každém městě se také pořádají trhy, a to je teprve zážitek, když prodavači vyvolávají ceny a vy můžete před koupí ochutnat jejich produkty. Zlaté pravidlo je smlouvat, smlouvat a smlouvat. Turecký Grand bazar je především lákadlem pro turisty, suvenýry se tak vyplatí nakoupit jinde.
Parky a rezervace
Turecko se pyšní asi 40 národními parky.
Mezi nejzajímavější patří park Nemrut Dag (čti Nemrut Dá), v němž se nachází hora Nemrut, na jejímž vrcholu stojí kamenné hlavy řeckých a perských bohů chránící domnělý hrob krále Nemruta.
V centrální části Turecka se nachází Kappadokie, oblast sopečného původu známá obydlími vytesaných v tufu, podzemními městy Derinkuyu a Kaymakli a také vínem, kterým je známý především Urgup.
Pohoří Kačkar, které stoupá od Černého moře až do výšky téměř 4.000 m n. m., je jedním z nejlepších míst pro treky v Turecku, výchozím bodem je například Čamlihemšin.
V Turecku se nachází také jeden z nejhlubších kaňonů na světě, Saklikent. Buďte připraveni na ledovou vodu, ale zato úžasný zážitek, když se budete brodit mezi skalami (vodu budete mít v některých místech až po pás) a na trase dlouhé 4 km překonávat i úseky pomocí lana zavěšeného na skále.
Zimní sporty
Překvapivě i v Turecku lze provozovat zimní sporty. Nejdostupnější středisko se nachází v blízkosti města Bursa, lyžuje se na hoře Uludag. V již zmiňovaném Saklikentu se také lyžuje, navíc výhodou tohoto střediska je, že v březnu a dubnu můžete jít dopoledne na svah a odpoledne na procházku po pláži v nedaleké Antalyi. Nejvíce zimních středisek se nachází na východě země v okolí měst Erzurum, Erzincan a Kars.
Pro děti
Nejvíce zábavy si děti užijí v Istanbulu. Můžete je vzít do ohromného istanbulského akvária, na projížďku historickou tramvají po Istiklal Caddesi, vyšplhat na Galatskou věž nebo se projet lodí po Bosporu. Ruchu velkoměsta utečete na Princových ostrovech, kde jsou zakázána všechna motorová vozidla. Ostrovy tak můžete objevovat na kole nebo se projet kočárem taženým koňmi.
Další známá akvária jsou v Ankaře a Antalyi. V Izmiru se nachází Wildlife park, na pobřeží Středozemního a Egejského moře se děti vyřádí na skluzavkách a tobogánech například v aquaparku Oludeniz Water World nebo v Adaland Aquapark, který nabízí i delfinárium.
Pro romantiky
Každý vnímá romantiku jinak, ale městem, kde určitě každý najde své romantické zákoutí, je Istanbul. Můžete se vydat na Princovy ostrovy, vyberte si některý z těch menších, kde není tolik turistů. Romantickou večeři můžete zažít v Dívčí věži (Kiz Kulesi) nebo si jen sednout do kavárny na břeh naproti věži a sledovat západ slunce. Dalšími romantickými místy je Galatské věž, Ortakoy, Sariyer a samotný Bosporus a projížďka po něm při západu slunce.
Nejen Istanbul oplývá romantikou. Ti, kdo preferují romantiku u moře, by měli navštívit ostrov Gökçeada (čti Gekčeada), údolí Motýlů nebo Kabak. Romantika z trochu jiného soudku je návštěva Kappadokie. Vystoupejte na kopec nad Göreme na západ či východ slunce nebo se proleťte horkovzdušným balónem při rozbřesku.
Festivaly
V Turecku je jich spousta, ale pro našince by mohly mít určité kouzlo následující:
- Festival velbloudů – v lednu, ve městě Selcuk, jedná se o zápasy velbloudů,
- Festival tulipánů – v dubnu, v Istanbulu, centrem festivalu je park Emirgan,
- Olejové zápasy – na přelomu června a července, na poli Kirkpinar poblíž Edirne,
- Festival vína – v září či říjnu, v Ürgüp.
Chystáš se do Turecka?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.