Antalya
Turecko

Peníze a ceny v Turecku

Nová turecká lira

Místní měnou je nová turecká lira (TRY), která se skládá ze 100 kurušů (kr). Na každé turecké bankovce je na rubu vyobrazen Mustafa Kemal Atatürk. Bankovky použijete v hodnotě 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 lir. Na líci každé turecké mince je hlava Mustafy Kemala Atatürka z profilu. Mince existují v hodnotě 1, 5, 10, 25 a 50 kurušů a 1 lira.

Směnárny a platba kartou

Směnárny přijímají především eura a dolary. Dostupnost směnáren je dobrá především v letoviscích a větších městech. Nevýhodné jsou kurzy především na letištích, nejlepší pak v centrech měst, v bankách je třeba počítat s poplatky.

Výběr z bankomatu nebývá problém jak s kartou Visa, tak Mastercard. Ve městech či u turistických zajímavostí (například v Pamukkale či Kappadokii) je i několik bankomatů v řadě vedle sebe.

Platby kartou jsou běžné v supermarketech nebo lepších restauracích, hotovost však bude nutností.

Kolik co stojí

Obecně jsou ceny v Turecku porovnatelné s cenami v České republice. Levnějším regionem je východ a jihovýchod Turecka, dražším pak Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty.

Ceny jídla v supermarketech jsou v průměru o něco vyšší než v Česku. Co může být problém, jsou větší balení, jako je 5 kg rýže, 4 jogurty nebo 0,5 kg sýra. Co se týče alkoholu, ten je v Turecku výrazně dražší. Pivo stojí kolem 40 Kč/0,5 l, víno od 200 Kč a láhev vodky se pohybuje okolo 1.000 Kč.

Stravování v pouličních stáncích je levné a tímto způsobem se dá i výrazně ušetřit. Kebab s ayranem (místní slaný nápoj) koupíte kolem 40 až 50 Kč.

Ceny ubytování se liší podle sezony, blízkosti turistických památek, oblasti, velkého města. Více hotelů na jednom místě znamená větší konkurenci a ta tlačí ceny dolů, proto není překvapením, že v malém městě, kde je jediný hotel, zaplatíte za ubytování více než například v Istanbulu. Nocleh lze najít cca od 250 Kč za osobu/noc. 

Pokud se chcete v Turecku přesunout z jednoho místa na druhé, většinou musíte překonat velké vzdálenosti. Autobusová doprava v poměru cena vzdálenost, tak vychází vcelku příznivě. Například Istanbul – Ankara (500 km) 650 Kč, Istanbul –Göreme (téměř 800 km) 800 Kč. 

Vstupy do nejznámějších památek jsou lehce přemrštěné. Za vstup do Hagii Sofii v Istanbulu dnes zaplatíte v přepočtu 400 Kč, to samé vás čeká v Topkapi – paláci, kde si za vstup do harému připlatíte dalších 250 Kč. Pamukkale spolu s antickým městem Hierapolis můžete navštívit za 350 Kč. Vstup do muzea pod širým nebem v Göreme vyjde na 250 Kč. 

Spropitné a smlouvání

V restauracích a barech se většinou platí tak, že vám číšník přinese účet v malé truhličce, krabičce nebo v deskách. Číšník si poté krabičku s penězi vezme a zpět přinese zbytek přesahující útratu. Je poté jen na klientovi, jaké spropitné nechá. 

Nejčastěji se smlouvá na trzích a na bazarech, nicméně usmlouvat se dá i ubytování v hotelu. Turci smlouvání milují. Na bazarech si prodejci cenu nadsadí, proč taky ne, když cenovky neexistují, proto se vždy vyplatí smlouvat. Samozřejmě je velkou výhodou jít na bazar s tureckým kamarádem, který dokáže srazit cenu mnohem snáz, a to nejen díky neexistenci jazykové bariéry. V zásadě se nesmlouvá v kamenných obchodech, kde jsou ceny pevně dány.

Jak ušetřit

Nejvíce se dá určitě ušetřit na jídle. Nejlevněji vychází stravování v pouličních stáncích, krom tradičního kebabu si cestovatel může pochutnat na lahmacunu (čti lahmadžunu) tedy turecké verzi pizzy nebo pide – podlouhlá pizza s masem, sýrem, špenátem apod. Za jídlo tak utratíte mezi 40 až 80 Kč. Ovoce a zeleninu se vyplatí kupovat na trzích, kde se dá navíc smlouvat. 

Co se týče dopravy, ve městě se vyplatí jezdit dolmuši, minibusy, které zastaví na znamení všude. Mezi městy pak funguje hustá autobusová síť, jízdenky koupené na internetu jsou v průměru o 50–70 Kč levnější než na nádraží.

Suvenýry lze nakupit především na bazarech, tam platí zlaté pravidlo smlouvat, smlouvat a smlouvat. Ukažte, že odcházíte, že koupíte u někoho jiného, řekněte, že zaplatíte pouze danou částku (stanovte velmi nízkou, vy pak můžete pomalu zvyšovat, zatímco prodejce půjde s cenou dolů).

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel

Ubytování v hostelu či levném hotelu, většinou v chudší čtvrti města vyjde na 300 Kč. Stravování v pouličních stáncích, ovoce, zelenina na trzích bude stát asi 200 Kč
Za dopravu po městě dolmuši a autobusy zaplatíte 50 Kč. Celkové denní náklady budou činit asi 550 Kč/osoba/den.

Zlatá střední cesta

Ubytování v samostatném pokoji se snídaní bude stát přibližně 700 Kč. Oběd a večeře v restauraci, pití vyjde na 600 Kč. Doprava po městě dolmuši, autobusy, metrem vás přijde na 100 Kč. Celkové denní náklady budou činit asi 1.400 Kč/osoba/den.

Luxusní varianta

Luxusní varianta zahrnuje ty nejluxusnější hotely, v Istanbulu jsou to například ty s výhledem na Bosporus, výběrové restaurace, kterých je nepřeberné množství především v Istanbulu, Ankaře a Izmiru, a dopravu výhradě taxíky. Ve městech se nevyplatí půjčit si auto či motorku, neboť doprava je hustá, nepřehledná a dopravní nehody jsou na denním pořádku, většinou se však jedná o škrábance, uražená zrcátka apod.

Zájezdy

Do Turecka můžete využít nepřeberné množství nabídek cestovních kanceláří, a to především v letním období do destinací u moře. Průměrná cena týdenního pobytového zájezdu pro jednu osobu v hlavní sezoně činí 8 až 12.000 Kč. Aktuální nabídka zájezdů do Turecka.

Chystáš se do Turecka?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Hanka Šefránková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.