Co dělat v Istanbulu
Plavte se lodí
Istanbul leží u moře, takže se samozřejmě nabízí vyrazit na plavbu lodí. V nabídce je obrovské množství variant od levných veřejných trajektů po luxusní plavby s jídlem a večírky na palubě. Co si vyberete?
Plavby po Bosporu
Nejoblíbenější jsou plavby po průlivu Bospor. Bosporská úžina rozděluje město na dvě části, evropskou a asijskou. Přepravit se mezi nimi můžete po jednom z několika mostů nebo právě lodí. V nabídce jsou různé plavby během dne, výlety a také večerní romantické plavby s večeří a západem slunce nad Istanbulem. Kolem Bosporské úžiny je navíc velké množství zajímavých míst, na kterých se můžete zastavit a prozkoumat je. Vyrazit sem můžete s organizovaným výletem, nebo sami veřejnou dopravou. Příjemnou variantou je také jednosměrná plavba lodí do vesnice Anadolu Kavağı, odkud můžete jet zpátky do centra Istanbulu autobusem.
Trajekty veřejné dopravy vyplouvají z přístavu a existují následující možnosti:
- Eminönü - Anadolu Kavağı: delší plavba (1h 20 min) vyplouvá v 10:35 s případným návratem v 15:00, ale pro cestu zpět lze využít autobus, jednosměrný lístek na trajekt stojí 39 TRY
- Eminönü – Ortaköy: kratší plavba (30 min) vyplouvá ve 14:40 a rovnou se vrací zpět, lístek na trajekt stojí 32 TRY
- Plavba za měsíčního svitu: tyto plavby jsou organizovány pouze v letním období, lístek stojí 52 TRY
Aktuální jízdní řády a ceník najdete na oficiálních stránkách společnosti sehirhatlari.istanbul. Pro cestu po Bosporu můžete využít i běžné trajektové linky, které nejsou sice primárně pro turisty, ale lze si na nich užít stejné výhledy. Jízdní řády najdete také na odkaze výše.
Alternativní možností jsou výletní plavby, které jsou sice o něco dražší, ale zase poplujete blíže ke břehu, takže toho více uvidíte. Plavby provozuje mnoho různých společností, u některých lze rezervovat plavbu dopředu, u jiných ji stačí zakoupit na místě.
Plavby po Zlatém rohu
Při pěších procházkách centrem Istanbulu si bezpochyby všimnete Zlatého rohu, širokého říčního údolí, které bylo zaplaveno mořskou vodou a tvoří dnes součást města. Velmi oblíbenou variantou je plavba po Zlatém rohu, během které z vodní hladiny uvidíte velké istanbulské památky jako například Sulejmanovu mešitu.
Kromě výletních plaveb můžete využít také trajekty společnosti Sehir Hatlari , která provozuje hned několik linek mezi různými přístavy v Istanbulu a ve Zlatého rohu. Existují například následující trajekty, ale v nabídce je mnohem větší množství možností:
- linka Halic Hatti: mezi přístavem Uskudar (asijská část Istanbulu) a Eyup (poslední zastávka Zlatého rohu) staví linka téměř v každém přístavu
- linka Kadiköy – Eyup: z přístavu Kadiköy přibližně každou hodinu jezdí linka 28 do většiny přístavů ve Zlatém rohu
Plavbu po Zlatém rohu můžete v některém ze směrů také jednoduše kombinovat s veřejnou dopravou. Doporučujeme vystoupit například v přístavu Hasköy a navštívit dopravní muzeum Rahmi M. Koç, dobrou volbou je také poslední přístav Eyüp, u kterého se můžete podívat do mešity Eyüp Sultan a zpět do centra města jet tramvají.
Plavby na Princovy ostrovy
Stejně jako velké množství místních obyvatel můžete využít příležitosti a utéct před shonem metropole na Princovy ostrovy. Toto souostroví v Marmarském moři přímo láká k letní návštěvě spojené s objevováním krásných zákoutí a koupáním na místních plážích. Více o Princových ostrovech se dozvíte na tomto odkaze.
Vykoupejte se v tureckých lázních
Turecké lázně neboli hammam jsou nedílnou součástí islámské kultury a setkáte se s nimi v mnoha muslimských zemích. Někde se do nich můžete jít podívat, protože už nejsou funkční, jindy stojí za to prožít si celou atmosféru tureckých lázní a vykoupat se v nich.
Tradice termálních lázní navazuje na oblíbené římské veřejné lázně. Lázně byly využívány pro očistné náboženské rituály, ale také jako místo setkávání a společenského vyžití. Do lázní dokonce směřovaly matky, které si v nich mohly prohlédnout a zkontrolovat budoucí nevěsty svých synů. V současnosti najdete v Istanbulu velké množství funkčních tureckých lázní, některé stále využívají místní, jiné jsou určené pouze jako turistická atrakce.
Návštěva neturistických termálních lázní může být pro některé cizince náročným zážitkem kvůli hygieně a přístupu personálu, kritizovány jsou zejména sekce pro ženy. Přesto veřejné turecké lázně najdete téměř v každé istanbulské čtvrti a můžete si v nich velmi levně vyzkoušet život místních.
Mezi nejoblíbenější turistické turecké lázně v Istanbulu patří:
- Cagaloglu Hamami: poslední zbudované osmanské lázně s krásným interiérem, základní balíček The Istanbul Dream za 60 EUR
- Hurrem Sultan Hamami: do bíla laděné lázně v samotném centru města, základní balíček koupelí Pir-ü Pak za 85 EUR
- Aga Hamami: luxusní turecké lázně z roku 1454 s historickým interiérem, základní balíček Traditional Package za 1 100 TRY
Jak probíhá návštěva tureckých lázní?
Pokud jste nikdy nebyli v lázních hamam, pravděpodobně vůbec netušíte, co vás čeká. Snadno se tak člověk může dostat do trapných a nepříjemných situací. Pojďme se tedy podívat, jak návštěva tradičních tureckých lázní vypadá. Prakticky všechny lázně mají striktně oddělenou část pro muže a pro ženy, takže na návštěvu lázní v páru zapomeňte.
Do lázní se chodí bez plavek, dostanete tradiční turecký ručník, do kterého se můžete zabalit. Po svlečení se ve většině lázní začíná návštěvou horké místnosti, kde je buď sauna, nebo horký kámen, na který si můžete lehnout. Druhým krokem je většinou drhnutí pokožky pomocí speciální rukavice, celý proces by se dal přirovnat k peelingu.
Po vydrhnutí kůže většinou budete vyzváni, abyste se opláchli a čeká vás omytí pomocí bublinkové pěny. Následuje koupel ve studeném bazénu nebo pod speciálním kohoutkem. Celý tento proces můžete opakovat několikrát za sebou. Před odchodem z hamamu se ještě osprchujete a většinou dostanete také nějaký tradiční čaj nebo sušenky.
Navštivte mešitu
V tak velkém města jako Istanbul najdete stovky mešit. Proto by byla velká škoda opustit tuto metropoli bez návštěvy některého z těchto spirituálních míst. V Istanbulu je část mešit otevřena i pro nevěřící návštěvníky, pokud dodržují všechna pravidla, a právě neprobíhají modlitby.
Mezi nejkrásnější mešity v Istanbulu patří:
- Hagia Sofia – bývalý byzantský chrám s unikátními mozaikami, který byl později přestavěn na mešitu
- Modrá mešita – velká mešita s šesti minarety v centru města s modře zabarveným interiérem
- Sulejmanova mešita – jedna z nejkrásnějších istanbulských mešit položená na kopci s výhledy na město
- Mešita Yeni Valide – oblíbená mešita na istanbulském předměstí
Jak se chovat v mešitě?
Pokud se během dne v Istanbulu chystáte do mešity, myslete na správný dresscode, ať se vám na místě nestane, že vás nevpustí dovnitř. Ženy by při vstupu do mešity měly mít zakryté vlasy. Můžete si vzít svůj vlastní šátek, prakticky každá mešita ale také nabízí šátky k půjčení zdarma nebo za malý poplatek. Ženy musí mít dlouhé rukávy a nohavice a oblečení zároveň nesmí být příliš upnuté. Pro muže jsou pravidla trochu benevolentnější, i tak ale nesmí mít odhalená kolena nebo ramena.
Při vstupu do mešity si nezapomeňte sundat boty a jít dovnitř bosi nebo jen v ponožkách. Obecně platí, že byste se měli chovat slušně, být potichu a neobtěžovat věřící, kteří v mešitě zrovna jsou. Uvnitř mešity byste také neměli jíst.
Ve většině mešit v Istanbulu je dovoleno fotit, ale je slušností nefotit místní při modlitbě nebo bez jejich souhlasu. V době modlitby mají cizinci do mešit vstup zakázán a musejí si tedy počkat na později.
Nakupujte na bazaru
Na tureckých bazarech pořídíte prakticky cokoliv a jsou tak ideálním místem, kde si pořídit nějaké suvenýry. Bazary jsou skvělým místem, které navštívit i kvůli specifické atmosféře a orientálnímu nádechu. Istanbulské bazary byste neměli minout také z toho důvodu, že jde o jedny z největších v celém Turecku i na Blízkém východě.
Ať už chcete kupovat šperky, starodávné lampy nebo koření, zkuste smlouvat a domluvit tak co nejnižší cenu. Smlouvání je součástí turecké kultury a většina obchodníků vám jako první nabídne přemrštěnou cenou a očekávají, že se ji pokusíte snížit.
V Istanbulu najdete velké množství bazarů a různých tržišť. Mezi ty nejznámější patří:
- Velký bazar: Největší kryté tržiště v Turecku je změtí uliček a tisíců obchůdků.
- Egyptský bazar: Trh s kořením, ale i dalšími exotickými potravinami v centru města.
- Arasta bazar: Bazar s oblečením a tradičními výrobky za Modrou mešitou.
- trh Kadıköy: Každodenní trh s čerstvými potravinami na asijské straně Istanbulu.
Prozkoumejte istanbulská muzea
Stejně jako v každém jiném velkém městě i v Istanbulu najdete několik různých muzeí, jejichž návštěvu si můžete naplánovat na deštivý den. Muzea obecně nepatří mezi to nejzajímavější, co Istanbul nabízí, ale pokud ve městě trávíte několik dní, mohou být vítanou změnou. Nějaké muzeum najdete také ve většině velkých turistických památek.
Při návštěvě v Istanbulu zvažte výlet do následujících muzeí:
- Istanbulské archeologické muzeum: velké muzeum nedaleko paláce Topkapi pro všechny milovníky historie, najdete zde zejména antické sochy, sarkofágy a mnoho dalších cenných nálezů, otevírací doba – každý den od 9:00 do 18:30 (v létě 20:00), vstupné – 100 TRY
- Pera muzeum: muzeum umění s velkou sbírkou orientálních obrazů z 19. století a expozicí zaměřenou na tradiční keramiku a malované dlaždice, otevírací doba – úterý až sobota od 10:00 do 19:00 (v pátek až do 22:00), v neděli od 12:00 do 18:00, vstupné – 80 TRY
- Muzeum mozaiky Velkého paláce: menší muzeum se zajímavou expozicí tradičních mozaik, otevírací doba - každý den od 9:00 do 18:30, vstupné – 60 TRY
- Muzea paláce Topkapi: muzeum s řadou exponátů najdete i v paláci Topkapi a přilehlém chrámu Hagia Irene, otevírací doba – každý den kromě úterý od 9:00 do 18:00, vstupné – 500 TRY
Poseďte nad tureckým čajem nebo kávou
Žádná návštěva Istanbulu by neměla proběhnout bez posezení nad tradičním tureckým čajem nebo kávou. Horké nápoje koupíte za pár drobných ve stáncích přímo na ulici nebo využijte některou z místních útulných čajoven a užijte si trochu klidu spojenou s rituálem tradiční přípravy čaje ve dvou konvicích.
Čaj nebo káva je ale jen prostředek, díky kterému se můžete na chvíli v klidu posadit, nasávat místní atmosféru a užít si překrásné výhledy na kopcovité město dvou kontinentů.
Vydejte se na jednodenní výlet
Pokud trávíte v Istanbulu více dní, možná si najdete čas i na jednodenní výlet mimo město. Někteří návštěvníci vyrážejí letecky do vzdálenějších míst Turecka jako například do Pamukkale nebo do Ankary, ale tato místa nejsou vzhledem k časové náročnosti cesty příliš vhodnou volbou. Kam tedy jet na jednodenní výlet z Istanbulu?
- Vesnice Kumköy: poklidná vesnice na pobřeží Černého moře je ideální destinací, kam se v horkých dnech vypravit za plážemi a koupáním
- Město Bursa: čtvrté největší turecké město nabízí řadu památek, hory za městem jsou v zimě oblíbenou lyžařskou destinací, v létě sem můžete vyrazit za pěší turistikou
- Bosporská úžina: plavba po Bosporu je jedinečným zážitkem, stejně tak můžete různé vesničky podél průlivu prozkoumat díky autobusovému spojení
- Princovy ostrovy: souostroví v Marmarském moři, kam denně vyplouvá několik trajektů přímo z Istanbulu, vyrazit sem můžete za pěší turistikou, památkami i koupáním u moře
Chystáš se do Istanbulu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.