Modrá mešita
Mešita
Modrá mešita, jinak nazývaná Mešita sultána Ahmeda, se proslavila svým do modra zbarveným interiérem, který tvoří tisíce malovaných kachliček. Říká se, že tato mešita je nejfotogeničtějším místem celého Istanbulu a pocítit její posvátnou atmosféru by měl každý, koho zajímá historie a kultura Blízkého východu.
Na návštěvu Modré mešity by vám měly stačit přibližně dvě hodiny. V okolí mešity se nachází velké množství dalších pamětihodností, jejichž prozkoumání možná budete chtít s cestou k Modré mešitě spojit.
Jediná mešita se šesti minarety
Modrá mešita vznikla v 17. století na popud osmanského sultána Ahmeda I., který je v mešitě pohřben. Proslavila se už v době stavby, tehdy totiž byla jedinou mešitou na světě s šesti minarety. Jen Prorokova mešita v Mekce jich měla více. Mešita byla postavena i z toho důvodu, aby zastínila nedaleko ležící bývalý křesťanský chrám Hagia Sofia.
Nemuslimské návštěvníky mešita ohromuje zejména jedinečnou pozicí v panoramatu celého Istanbulu a také svou impozantní velikostí.
Modré interiéry
I z venku Mešita sultána Ahmeda působí jedinečně, ale ta pravá nádhera se skrývá až uvnitř. Modlitební halu zdobí několik tisíc ručně malovaných modrých kachlíků s motivy květin, zejména tulipánů. Celkově jsou vnitřní prostory mešity nádherné, kromě modrých kachlí si můžete prohlédnout zdobené vitráže, kaligrafické nápisy na stěnách a různé islámské dekorace. Protože Modrá mešita stále slouží i k modlitebním účelům, najdete uvnitř mramorový mihráb, který ukazuje směr k Mekce a napovídá věřícím, kudy se natočit při modlitbě.
Hrobka sultána Ahmeda I.
Kromě hlavní modlitební haly se vyplatí navštívit také hrobku sultána Ahmeda I., který nechal Modrou mešitu postavit. Pobožný sultán zemřel jen rok poté, co byla mešita postavena a v pouhých 27 letech zde byl pohřben. Spolu s ním v hrobce odpočívá i jeho žena a tři synové. Interiéry hrobky jsou, stejně jako modlitební hala, zdobeny ručně malovanými kachlíky.
Vstup a otvírací doba Modré mešity
Modrá mešita je otevřena pro veřejnost mezi 9:00 a 17:00. Vždy během probíhajících modliteb a hodinu před nimi je mešita uzavřena pro všechny nemuslimy.
Do Mešity sultána Ahmeda se mohou všichni návštěvníci podívat zdarma. Turisté pro vstup musí použít jinou bránu než věřící, najdete ji na jižní straně.
Vzhledem k tomu, že vstupujete do stále funkční mešity, je potřeba na návštěvu uzpůsobit také své oblečení. Ženy by měly mít volné oblečení, které zakrývá celé nohy a ramena, přes vlasy budou potřebovat šátek. Dlouhé nohavice a rukávy musí při vstupu do mešity mít i muži. U vstupu je nutné sejmout boty a umístit je do speciální poličky, nebo si je vzít v igelitovém pytlíku (dostupný na místě) s sebou dovnitř.
Ubytování u Modré mešity
Modrá mešita leží uprostřed historické čtvrti Sultanahmet, nedaleko dalších nejznámějších turistických cílů Istanbulu. Tato oblast je o trochu dražší, ale je skvělou základnou pro objevování Istanbulu a okolí. Možnosti ubytování jsou následující:
- levné hostely a hotely (do 1 000 Kč na noc/2 os.)
- hotely střední kategorie se snídaní (do 2 000 Kč na noc/2 os.)
- luxusní hotely v historickém centru (do 5 000 Kč na noc/2 os.)
Doprava k Modré Mešitě
Od nejznámějších památek Istanbulu jako je Velký bazar nebo Hagia Sofia je nejjednodušší dojít k Modré Mešitě pěšky. Pokud bydlíte ve vzdálenějších částích Istanbulu, můžete sem pohodlně dojet veřejnou dopravou:
- tramvaj – zastávka Sultanahmet: tramvají číslo 1 z evropské části Istanbulu
- metro – zastávka Vezneciler: od zastávky metra je potřeba dojít, ale jede sem zelená linka metra číslo 2 ze severního Istanbulu
Chystáš se do Istanbulu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.