Uganda
Uganda

Peníze a ceny v Ugandě

Ugandský šilink

Místní měnou je ugandský šilink (UGX, USh). Mince se používají v hodnotě 50, 100, 200 a 500 USh, bankovky v hotnotě 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000 a 50.000 USh. 

Směnárny a platba kartou 

Běžně směnitelné jsou americké dolary a eura. Není problém si vyměnit peníze hned po příletu na letišti v Entebbe nebo v hlavním městě Kampale. Používejte jen oficiální směnárny, které mají vyvěšený kurzovní lístek, případně si vyměňte peníze příimo na pobočce některé mezinárodní banky. Banky a bankomaty najdete v Kampale téměř všude. Alespoň jedna banka je i v každém okresním městě. Jen mějte na paměti, že bankomaty nejsou zásobené dostatečnými finančními prostředky, a tak v případě výběru většího obnosu peněz můžete občas odejít s prázdnou. Pokud se vydáte na venkov, počítejte s tím, že k nejbližší bance nebo bankomatu to může být i několik desítek kilometrů, a proto svoje výdaje dobře plánujte. Za turistické aktivity (například vstupy do národních parků) je možné rovnou platit v eurech a dolarech. V dražších hotelech a restauracích západního stylu dolary a eura take přijímají, stejně tak i platby kartou. Mimo taková místa platby kartou nejsou rozšířené a mějte proto u sebe vždy hotovost.

Kolik co stojí 

V Ugandě je levněji než v ČR. Podstatně levnější je jídlo, hlavně ovoce a zelenina, místní doprava a služby. Naopak čokoláda a mléčné produkty patří k potravinám, za něž si na místní poměry připlatíte. A pak také musíte počítat s vysokými náklady na samotné turistické aktivity, jako jsou vstupy do národních parků, pronájem vozu apod.

Příklady cen:

  • Trs banánů – 500 USh
  • Chleba – 4.000 USh
  • 1,5 l balené vody – 2.000 USh
  • Sušenky – 3.500 USh
  • Lístek na taxi v Kampale – 500–3.000 USh (podle vzdálenosti)
  • Jídlo v pouličním stánku – 3.000 USh
  • Jídlo v místní restauraci – 15.000 USh

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není rozšířeno, ale jistě potěší. Smlouvat budete muset, protože v Ugandě funguje systém několika kategorií cen – pro obyvatele Ugandy, pro obyvatele Východoafrického společenství a cizince. Smlouvat se nedá o ceně za vstupy do NP, muzeí a o dalších podobných aktivitách, za hotelové ubytování, v supermarketech ani v restauracích, kde jsou ceny uvedeny na jídlením lístku. Naopak smlouvejte na tržištích, v pouličních stáncích s jídlem, v kamených obchodech bez uvedených cen a hlavně za dopravu či půjčení auta. Předem se domluvte s řidičem motorky či taxi na ceně. Jen v Kampale bývá cena za taxi dopravu pevně stanovená podle ujeté vzdálenosti. Při smlouvání ale myslete také na to, že tyto činnosti, jako jsou pouliční prodej nebo řízení motorky, vykonávají většinou chudší lidé, a tak netlačte cenu zbytečně dolů. I bez smlouvání budou ceny nižší než doma.

Jak ušetřit

Ušetřit můžete tím, že jídlo nakoupíte na tržištích, budete se přepravovat veřejnou dopravou, místo do národních parků si zvolíte jen vycházku v okolí parků a ubytujete se v chatkách bez elektřiny. Každopádně doporučujeme se seznámit s někým z místních, třeba přes couchsurfing, který vám poradí, kolik co stojí, a stane se vaším průvodcem.

Denní rozpočet

Uvedené ceny pro denní rozpočet jsou počítány mimo Kampalu, kde ceny mohou být i 3x vyšší.

Denní rozpočet pro nízkorozpočtového cestovatele – jídla ze stánků na ulici stojí cca 25 Kč, doprava taxi cca 90 Kč (zhuba 50 kilometrová vzdálenost), ubytování v chatce bez elektřiny cca 80 Kč. Dohromady tedy cca 200 Kč/osoba/den.

Za zlatou střední cestu zaplatíte: 3x jídlo v místním bistru 180 Kč, pronájem boda-boda i s řidičem na celodenní výlet cca 150 Kč, ubytování v guest house provozovaném místní organizací cca 250 Kč. Celkově utratíte tedy zhruba 600 Kč/osoba/den.

Pokud toužíte po luxusní dovolené, ani to není v Ugandě nemožné. Za 1 jídlo v restauraci západního stylu zaplatíte cca 200 Kč, pronájem auta na den i s benzinem stojí cca 600 Kč a za hotel s výhledem do pralesa a plnou penzí můžete zaplatit klidně i 5.000 Kč. Náklady na osobu/den vás tedy vyjdou na téměř 6.000 Kč.

Chystáš se do Ugandy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Jůnová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.