Zambie
Zambie

Co dělat v Zambii

Parky a rezervace

Návštěva národních parků je v Africe ta nejdražší možná aktivita. Dvoudenní safari stojí kolem 300 $. Pokud se těšíte na slony, je vhodnější parky navštívit v období dešťů, v období sucha totiž migrují do jiných zemí. Zambijským nejznámějším národním parkem je Kafue ležící ve středu země. 

Při návštěvě Livingstonu můžete navštívit místní safari Mosi-oa-Tunya, kde platíte za vstup do parku a za game drive, nebo pokud máte vlastní auto, potom pouze za vjezd do parku. V tomto parku se nachází pár exemplářů vzácného nosorožce bílého. Při období sucha nenarazíte na žádné slony, ti pravidelně táhnou za vláčnější půdou do Zimbabwe a Botswany a zpět. 

Za nejlepší safari v okolí je ovšem považován národní park Chobe ležící v Botswaně. Naštěstí park leží hned při hranici se Zambií. Z Livingstonu se na hraniční přejezd Zambie – Botswana dostanete autem za 40 minut. V Botswaně se neplatí za víza. V Livingstonu můžete jednodenní safari zakoupit přes zprostředkovatele za 150 $, kdy se pak nemusíte o nic starat a ráno nasednete před hotelem do auta. Ovšem pokud byste rádi ušetřili více peněz a nevadí vám si safari zorganizovat sami, safari si objednejte u nějaké botswanské společnosti (Kalaharitours, Bushtrack), v Livingstonu si domluvte taxi a na hranicích vás už bude čekat auto vámi domluvené safari společnosti. Cena v tomto případě činí 80 $.

Na východě země při hranici s Malawi se nachází menší park South Luangwa. Horší dostupnost je vykompenzována nižší cenou.

Národní park Kafue je zambijský největší národní park, ale tudíž i nejdražší. 

Adrenalinová zábava

Veškeré adrenalinové aktivity člověk může podniknout v Livingstonu. Bungee jumping nad řekou Zambezi z hraničního mostu mezi Zambií a Zimbabwe s výhledem na vodopády je turisty celoročně vyhledávanou atrakcí. Dále na dolním toku řeky Zambezi je provozován rafting, kajaking a další. Všechny tyto aktivity stojí kolem 150 $.

Při nízkém stavu vody ve vodopádech se nabízí aktivita pro ty nejodvážnější – koupání přímo ve vodopádech, a to dokonce na jejich hraně. Voda tam totiž vyhloubila malý bazének, v němž není silný proud a voda se tam jen lehce točí a přepadává dolů ze spádu. Ovšem jen o pár metrů vedle se dolů řití s každou sekundou kubíky vody. Místo nese příhodný název – Devilˈs pool (Ďáblovo jezírko). Jak deště přibývají na síle a přístup k Devilˈs pool je nemožný, je možnost vydat se k Angelˈs pool (Andělské jezírko). Celoročně je v areálu Viktoriiných vodopádů možné koupání u Boiling pot, ač se o tom neví a turistu by to nikdy nenapadlo. Poproste někoho z místních, aby šel s vámi.

Vodopády, jezera, bažiny a vodní díla

Zambie je bohatá na vodopády a na nich je z velké části postaven turistický průmysl. Navíc na těch největších jsou postaveny vodní elektrárny.

Viktoriiny vodopády, královna všech vodopádů leží na hranici Zambie a Zimbabwe, největší vodopády na světě a též jeden ze sedmi přírodních divů světa. V jazyce Tonga lidí se vodopády jmenují Mosi-oa-Tunya. V prosinci jsou vodopády slabé a ze zambijské strany jich moc neuvidíte, zato můžete vyzkoušet spoustu adrenalinových zážitků vyžadujících nízký stav vody. V dubnu jsou vodopády nejsilnější a schované v mlze. Vstupné 20 $, místní 7 kwacha.

Jezero Tanganyika, nejhlubší jezero Afriky, leží ve Velké příkopové propadlině, která se táhne napříč půlkou Afriky. Leží na naprostém severu země, kde je ráz krajiny jiný, více hornatý. Tato oblast je považována za nejteplejší v celé Zambii, klima se blíží tropickému. Vhodné je dojet do městečka Mpulungu a ubytovat se v Nkupilodge. Pozor na krokodýly.

Druhé nejvyšší africké vodopády Kalambofalls leží nedaleko jezera Tanganyika. Ovšem dostat se k nim je trochu oříšek. Buďto pojedete z Mpulungu tzv. water taxi, lodí, která zastavuje v každé vesnici a vyhodí vás na pláži, kde se nachází mnoho lodgí k ubytování. Problém je ten, že ono water taxi jezdí jednou za dva dny, a proto se v některé z lodgí ubytovat prostě musíte. Ceny pro baťůžkáře nečekejte. Tím ale trable nekončí. K samotným vodopádům se dostanete až po asi dvouhodinové túře do prudkého kopce. Nabízí se ale jiná alternativa, totiž přejezd minibusem do městečka Mbala, kde senecháte k vodopádům dovézt taxíkem. Po hodinové jízdě náročným terénem vás čeká pouze půlhodinová vycházka dolů z kopce. Opět jsou zde dvojí ceny, 5 kwacha pro místní, 15 $ pro turisty.

Easyfalls leží opět při jezeře Tanganyika, dostupnost je nejlepší z města Mpulungu. Myslíte, že tyhle vodopády budou méně náročnější kvůli názvu? Omyl. Ač místní tvrdí mnohé věci a slibují hory doly, na výlet si rezervujte celý den. Sami místní totiž o téhle specialitě moc neví, a aby toho nebylo málo, tyto vodopády jsme nenašli v žádném průvodci o Zambii. Domluvte si nějakého rybáře s motorovou lodí, ať vás zaveze do nedaleké vesničky Kasakalawe. Ve vesničce si domluvte průvodce, který vás tam doprovodí. Bude hovořit něco o hodině a půl, ale túra v džungli do kopce a párkrát brodění řeky vám zabere dost možná i tři hodiny. Pak nám napište, jestli ten pohled za to stál. My jsme kvůli blížícímu se stmívání výstup v konci vzdali a do konce nedorazili.

Chishimbafalls leží poblíž Kasamy, jedná se o systém tří vodopádů, přičemž každý z nich je naprosto jiný. Vstup 15 $, 5 kwacha pro rezidenty. Dostanete se tam taxíkem z Kasamy.

Jezero Kashiba je menší jezero u města Ndola s vodou tak průzračnou, že lze ve vodě vidět plavoucí ryby a skály do hloubky 15 m. Jeho největší zajímavostí je hloubka – zatím se stále přesně neví, jak je hluboké, u břehů prý 100 m a uprostřed naměřili 800 m a dna nedosáhli. Místní se jezeru vyhýbají a o jezeře se povídá mnoho pověstí.

Kariba dam je největší přehrada na světě vybudovaná v 50. letech. Leží na hranici Zambie a Zimbabwe. Podle místního národa Tonga v přehradě žije bůh Nyaminyami (čti Ňamiňami), který vypadá jako velký had.

Oblast s podmáčenou půdou a kanálky spojenými jezery nedaleko města Ndola na jihu provincie Copperbelt, to jsou Bažiny Lukanga. Je možné projet se po bažinách na loďce, hloubka dosahuje 1,5 m.

Noční život

Ten se opět doporučuje jenom v Livingstonu, který je naprosto bezpečný i v noci. V Lusace se nabízí též mnoho možností nočního vyžití, ale lépe v doprovodu místních a přemisťovat se autem.

Nakupování

V Lusace v nedávné době vyrostlo velké množství supermarketů nabízejících širokou škálu obchodů. Ceny jsou podobné jako v České republice.

Lepší je ovšem navštěvovat místní tržiště a poznat tak i místní kulturu. Pro ženy je takřka povinností zakoupení chitenge (čti čitenge) – jedná se o kus plátna, který nosí místní ženy zavinuté kolem pasu jako sukni či v něm nosí děti. Chitenge je velmi praktický kousek, lze ji použít jako sukni, deku, ručník … Většinou jsou na tržištích přítomni i krejčí sedící za šicím strojem, kteří vám okamžitě ze zakoupené chitenge ušijí na míru sukni, šaty, batoh, košili či kalhoty. Cena by neměla přesáhnout 100 kwacha. Dva metry bavlněné chitenge stojí kolem 30 kwacha.

Pro zakoupení suvenýrů jsou nejlepší opět místní trhy. V Lusace se nachází Culturevillage, kde místní umělci se svými rodinami přímo žijí a v tradičních afrických chatkách prodávají své zboží. Před chatkami posedávají další umělci, kteří zrovna něco vyřezávají. Každou neděli se v Lusace odehrává Sunday market – na parkoviště před obchodní centrum Arcades se sjedou umělci z širého okolí a prodávají své výrobky. 

V Livingstonu je pochopitelně též mnoho možností k zakoupení výrobků, ať už v centru města, či přímo v areálu Viktoriiných vodopádů. Navíc po městě chodí spousta místních, oslovují turisty a snaží se též něco prodat. 

Hlavně nezapomeňte smlouvat!

Pro děti

I děti si přijdou v Zambii na své, ať už pozorováním zvířat v národních parcích, Viktoriiných vodopádů v Livingstonu či kulturních vystoupení tradičních tanečníků. V Lusace se nachází ZOO Munda Wanga, Parayslodge s bílými lvy a minisafari, sloní sirotčinec či krokodýlí farma Kalimba.Počítejte s dlouhými přejezdy mezi jednotlivými lokacemi, což může být pro děti náročné.

Pro romantiky

Zajeďte si k Viktoriiným vodopádům a k večeru se vydejte pozorovat západ slunce nad řekou Zambezi zamlženou mlhou z vodopádů. Aby romantiky nebylo málo, nutno dodat, že sedíte na rozhledně na obrovském baobabu. Poptejte se místních na cestu.

Kultura

Zambie je bohatá na kulturní dědictví a téměř každé etnikum má někdy v průběhu roku svůj festival či slavnost. Různými tanečními představeními jsou doprovázeny i svátky, např. Den nezávislosti 24. 10. či Den africké nezávislosti 25. 5. S koncem období dešťů se v západní provincii odehrává pradávná slavnost Kuomboka, kdy král Litunga kmene Lozi putuje se svými lidmi na loďkách po proudu řeky.

Pokud se nacházíte v Livingstonu, vezměte si taxíka do nedaleké Mukunivillage. Jedná se o vesnici, kde se tradiční styl života zachoval dodnes. Můžete si koupit organizovanou tour, kdy máte v ceně transfer, místní vám uvaří a zabubnují, ale jednodušší je si tam zajet jen tak, dát se do řeči s místními a možná si zabubnujete i zadarmo.

Chystáš se do Zambie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Anna Šenovská
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.